
130-річна гуцульська ґражда, яка є експонатом Музею етнографії національного заповідника "Давній Галич", що на Івано-Франківщині, потребує капітального ремонту покрівлі.
Про це Суспільному розповів завідувач музею Роман Коновалов, передає Фіртка.
Цю автентичну гуцульську ґражду перевезли із села Устеріки до музею 37 років тому. Збудувала її родина вівчарів у 1889 році біля підніжжя гори Писаний Камінь.
Зі слів Романа Коновалова, таких автентичних гуцульських ґражд в Україні залишилися одиниці, а це — одна з найбільших.
"Приміщення притулялося фактично до житлової хати, захищало від вітру. Сюди на зиму заганяли овець та кіз. Вони тут грілися та ще й підтримували взимку тепло в самій хаті.Саме в цих приміщеннях, в притулах, найкритичніша ситуація", — розповідає Роман Коновалов.
Чоловік розповідає, покрівля гуцульської ґражди пошкоджена настільки, що локального ремонту недостатньо. Вода затікає не тільки в господарські приміщення, але й у саму хату. Через вологу псуються й дерев’яні експонати, які розміщені в ґражді.
"Тут зберігаються десятки експонатів культурної, духовної спадщини гуцулів. Ми змушені їх частково скорочувати, забирати, адже вони руйнуються", — каже Роман Коновалов.
"Дах цей покритий драницею – це метрові колені дощечки, які виготовлялися з ялини.
Зараз теж такі виготовляють, правда, вони не дуже популярні, бо їх доволі важко колоти, але ще є, можна знайти такий матеріал. Проблема в тому, що немає фінансування", — каже Роман Коновалов.