На Прикарпатті провели Міжнародну наукову конференцію «Слово о полку Ігоревім»

 

В Галичі провели ІІ Міжнародну наукову конференцію ««Слово о полку Ігоревім» та його доба (на посвяту Ярославу Осмомислу)».

 

Її організаторами виступили Міністерство культури України та Національний заповідник «Давній Галич».

 

Захід стосувався проблематики однієї з найбільш відомих давньоруських поетичних пам’яток, героїчної поеми ХІІ століття – «Слова о полку Ігоревім». Даний твір відомий в наукових колах та серед читацької аудиторії з кінця ХІХ століття, на даний час йому присвячено більше семи сотень дослідницьких праць.



В роботі конференції взяли участь територіальний представник з питань охорони культурної спадщини та переміщення цінностей Міністерства культури України Лідія Максимяк, заступник голови Івано-Франківської облдержадміністрації Роман Іваницький, голова Галицької райдержадміністрації Григорій Івасишин, керуючий справами Галицької районної ради Мирослав Бобрис, більше двох десятків науковців з різних регіонів України та Російської Федерації.

 

Відкрив конференцію генеральний директор – науковий керівник Національного заповідника «Давній Галич» Олександр Береговський. У вступному слові він акцентував увагу на тому, що «…постать князя Ярослава Осмомисла потребує більшої уваги в історіографії – як в українській, так і світовій. Особа Осмомисла, його діяльність повинна бути більш дослідженою та «рекламованою»». Керівник Заповідника закликав дослідників до дискусії, «…адже конференція повинна продовжити наукові обговорення, без кінцевих «крапок», оскільки кожен науковець має змогу в майбутньому внести свій вклад в дослідження…».

 

Заступник голови Івано-Франківської облдержадміністрації Роман Іваницький передав присутнім вітання від голови облдержадміністрації Михайла Вишиванюка і наголосив на тому, що його приїзд на конференцію не є випадковим, - адже на всіх заходах Заповідника є постійно представники обласної влади, зокрема управління культури, національностей та релігій. Обласна влада і Заповідник мають, на думку Р.Іваницького, спільне завдання – популяризувати туристичні можливості краю. Щодо проблематики конференції, то очільник гуманітарного департаменту облдержадміністрації зауважив: «Поема «Слово о полку Ігоревім» завжди буде цікавою всім поколінням, як сучасникам, так і їхнім наступникам. Дякую Заповіднику, який приймає активну участь в популяризації знань про історію Прикарпаття! Вважаю позитивом конференції видання грунтовного збірника матеріалів!». Також, Р.Іваницький повідомив науковцям про можливе отримання копій документів, які стосуються Скиту Манявського з архіву в м. Бухарест (Румунія).

 

Представник Міністерства культури України Лідія Максимяк та голова Галицької райдержадміністрації Григорій Івасишин привітали присутніх з початком роботи конференції, побажали нових відкриттів. Ними підкреслено, шо конференція є великим полем діяльності для конструктивної праці науковців.

 

Представник місцевого самоврядування району Мирослав Бобрис ствердив той факт, що конференція відповідає потребам сучасності – зокрема, питанням єдності українських земель.

 

Робота конференції складалася з кількох складових: пленарного засідання, ознайомлення науковців з проектом пам’ятника Ярославу Осмомислу, секційного засідання, товариських зустрічей.

 

На пленарному засіданні виступили: Людмила Ромащенко, д-р філологічних наук, професор кафедри української літератури та компаративістики Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького (доповідь «Автор «Слова о полку Ігоревім» за версією Богдана Лепкого»); Степан Пушик, к-т філологічних наук, професор кафедри української літератури Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника (доповідь «Князь Володимир Ярославович Галицький як автор «Моління Даниїла Заточеника» та «Слова о полку Ігоревім» та деякі нові розшифрування темних місць цих творів»); Сергій Тупик - директор Державного історико-культурного заповідника у місті Путивлі (доповідь «У Путивлі граді...»); Ігор Коваль, к-т історичних наук, доцент кафедри релігієзнавства і теології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника (доповідь «Привісні давньоруські печатки галицьких князів і єпископів як важливе джерело вивчення історії та сакральної культури епохи «Слова о полку Ігоревім») та Григорій Пєвцов - член Спілки письменників Москви (доповідь «Об особенностях поетического перевода К. Бальмонта «Слова о полку Игореве»). Саме вони задали тон наступним обговоренням та дискусіям.

 

На огляд присутніх було представлено модель пам’ятника князю Ярославу Осмомислу, який планується встановити поруч фундаментів Успенського собору у с. Крилос. Над проектом працює авторський колектив у складі: Володимира Цісарика, викладача Львівської національної Академії мистецтв та архітекторів Василя Петрика і Олександра Береговського. На даний час Заповідником «Давній Галич» готується необхідна проектна документація щодо пам’ятника, яка буде надана на розгляд Крилоської сільської ради.

 

На секційному засіданні виступили ряд науковців. Зокрема: СеменПобуцький,МаріяКостик, Леся Михальчук, ТарасЗіньковський, Ганна Жолоб, Оксана Харук, Галина Величко, Богдана Труханівська та ін. Тематика повідомлень була різноплановою, але стрижнем залишалася героїчна поема ХІІ ст.: «Піднесення Галича в епоху «Слова о полку Ігоревім»», «Київська політика князя Ярослава Осмомисла та Іван Берладник», «Історія українського народу в «Слові о полку Ігоревім»», «Правителі династії Романовичів на сторінках Великопольської хроніки», «Печатки християнства й перші єпископи в Галицько-Волинській державі», «Вивчення культурноісторичного спадку Середньовічного Галича через призму його мовно-релігійних особливостей», «Елементи язичництва у «Слові о полку Ігоревім»», «Питання релігії у «Слові о полку Ігоревім»», «Галич на перехресті торгових шляхів (ХІ-ХП ст.)» та ін.

 

Загалом, на конференції прозвучало багато цікавих повідомлень, для яких був характерним елемент наукової новизни. Вони стосувалися поглядів на етнографічні звичої та обряди ХІІ ст., походження слів, новітніх знахідок «чорних археологів» на теренах Давнього Галича.

 

Генеральна дирекція Національного заповідника грунтовно підійшла до підготовки конференції: видано 259-ти сторінковий збірник матеріалів, книгу Степана Пушика «Нове про «Слово о пльку Ігоревь…». Слово про похід Ігорів, Ігоря, сина Святослава, внука Олегового. Переклад, реконструкція тексту, розшифрування темних місць» та інформаційний вісник заповідника «Спадщина» (№3, листопад). За результатами роботи конференції прийнято резолюцію.

 

Другого дня, 9 листопада, учасники конференції мали змогу відвідати ряд цікавих об’єктів Національного заповідника «Давній Галич» - Музей історії Галича, Музей народної архітектури і побуту Прикарпаття, Музей караїмської історії та культури.


12.11.2012 2228 0
Коментарі (0)

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

513
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5262
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1430
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1309
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2574
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3961

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

353

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1186

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1025

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

946
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

261
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10637
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

337
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

603
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5654
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1429
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

303
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

212
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

575 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1010
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

878