На Прикарпатті провели Міжнародну наукову конференцію «Слово о полку Ігоревім»

 

В Галичі провели ІІ Міжнародну наукову конференцію ««Слово о полку Ігоревім» та його доба (на посвяту Ярославу Осмомислу)».

 

Її організаторами виступили Міністерство культури України та Національний заповідник «Давній Галич».

 

Захід стосувався проблематики однієї з найбільш відомих давньоруських поетичних пам’яток, героїчної поеми ХІІ століття – «Слова о полку Ігоревім». Даний твір відомий в наукових колах та серед читацької аудиторії з кінця ХІХ століття, на даний час йому присвячено більше семи сотень дослідницьких праць.



В роботі конференції взяли участь територіальний представник з питань охорони культурної спадщини та переміщення цінностей Міністерства культури України Лідія Максимяк, заступник голови Івано-Франківської облдержадміністрації Роман Іваницький, голова Галицької райдержадміністрації Григорій Івасишин, керуючий справами Галицької районної ради Мирослав Бобрис, більше двох десятків науковців з різних регіонів України та Російської Федерації.

 

Відкрив конференцію генеральний директор – науковий керівник Національного заповідника «Давній Галич» Олександр Береговський. У вступному слові він акцентував увагу на тому, що «…постать князя Ярослава Осмомисла потребує більшої уваги в історіографії – як в українській, так і світовій. Особа Осмомисла, його діяльність повинна бути більш дослідженою та «рекламованою»». Керівник Заповідника закликав дослідників до дискусії, «…адже конференція повинна продовжити наукові обговорення, без кінцевих «крапок», оскільки кожен науковець має змогу в майбутньому внести свій вклад в дослідження…».

 

Заступник голови Івано-Франківської облдержадміністрації Роман Іваницький передав присутнім вітання від голови облдержадміністрації Михайла Вишиванюка і наголосив на тому, що його приїзд на конференцію не є випадковим, - адже на всіх заходах Заповідника є постійно представники обласної влади, зокрема управління культури, національностей та релігій. Обласна влада і Заповідник мають, на думку Р.Іваницького, спільне завдання – популяризувати туристичні можливості краю. Щодо проблематики конференції, то очільник гуманітарного департаменту облдержадміністрації зауважив: «Поема «Слово о полку Ігоревім» завжди буде цікавою всім поколінням, як сучасникам, так і їхнім наступникам. Дякую Заповіднику, який приймає активну участь в популяризації знань про історію Прикарпаття! Вважаю позитивом конференції видання грунтовного збірника матеріалів!». Також, Р.Іваницький повідомив науковцям про можливе отримання копій документів, які стосуються Скиту Манявського з архіву в м. Бухарест (Румунія).

 

Представник Міністерства культури України Лідія Максимяк та голова Галицької райдержадміністрації Григорій Івасишин привітали присутніх з початком роботи конференції, побажали нових відкриттів. Ними підкреслено, шо конференція є великим полем діяльності для конструктивної праці науковців.

 

Представник місцевого самоврядування району Мирослав Бобрис ствердив той факт, що конференція відповідає потребам сучасності – зокрема, питанням єдності українських земель.

 

Робота конференції складалася з кількох складових: пленарного засідання, ознайомлення науковців з проектом пам’ятника Ярославу Осмомислу, секційного засідання, товариських зустрічей.

 

На пленарному засіданні виступили: Людмила Ромащенко, д-р філологічних наук, професор кафедри української літератури та компаративістики Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького (доповідь «Автор «Слова о полку Ігоревім» за версією Богдана Лепкого»); Степан Пушик, к-т філологічних наук, професор кафедри української літератури Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника (доповідь «Князь Володимир Ярославович Галицький як автор «Моління Даниїла Заточеника» та «Слова о полку Ігоревім» та деякі нові розшифрування темних місць цих творів»); Сергій Тупик - директор Державного історико-культурного заповідника у місті Путивлі (доповідь «У Путивлі граді...»); Ігор Коваль, к-т історичних наук, доцент кафедри релігієзнавства і теології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника (доповідь «Привісні давньоруські печатки галицьких князів і єпископів як важливе джерело вивчення історії та сакральної культури епохи «Слова о полку Ігоревім») та Григорій Пєвцов - член Спілки письменників Москви (доповідь «Об особенностях поетического перевода К. Бальмонта «Слова о полку Игореве»). Саме вони задали тон наступним обговоренням та дискусіям.

 

На огляд присутніх було представлено модель пам’ятника князю Ярославу Осмомислу, який планується встановити поруч фундаментів Успенського собору у с. Крилос. Над проектом працює авторський колектив у складі: Володимира Цісарика, викладача Львівської національної Академії мистецтв та архітекторів Василя Петрика і Олександра Береговського. На даний час Заповідником «Давній Галич» готується необхідна проектна документація щодо пам’ятника, яка буде надана на розгляд Крилоської сільської ради.

 

На секційному засіданні виступили ряд науковців. Зокрема: СеменПобуцький,МаріяКостик, Леся Михальчук, ТарасЗіньковський, Ганна Жолоб, Оксана Харук, Галина Величко, Богдана Труханівська та ін. Тематика повідомлень була різноплановою, але стрижнем залишалася героїчна поема ХІІ ст.: «Піднесення Галича в епоху «Слова о полку Ігоревім»», «Київська політика князя Ярослава Осмомисла та Іван Берладник», «Історія українського народу в «Слові о полку Ігоревім»», «Правителі династії Романовичів на сторінках Великопольської хроніки», «Печатки християнства й перші єпископи в Галицько-Волинській державі», «Вивчення культурноісторичного спадку Середньовічного Галича через призму його мовно-релігійних особливостей», «Елементи язичництва у «Слові о полку Ігоревім»», «Питання релігії у «Слові о полку Ігоревім»», «Галич на перехресті торгових шляхів (ХІ-ХП ст.)» та ін.

 

Загалом, на конференції прозвучало багато цікавих повідомлень, для яких був характерним елемент наукової новизни. Вони стосувалися поглядів на етнографічні звичої та обряди ХІІ ст., походження слів, новітніх знахідок «чорних археологів» на теренах Давнього Галича.

 

Генеральна дирекція Національного заповідника грунтовно підійшла до підготовки конференції: видано 259-ти сторінковий збірник матеріалів, книгу Степана Пушика «Нове про «Слово о пльку Ігоревь…». Слово про похід Ігорів, Ігоря, сина Святослава, внука Олегового. Переклад, реконструкція тексту, розшифрування темних місць» та інформаційний вісник заповідника «Спадщина» (№3, листопад). За результатами роботи конференції прийнято резолюцію.

 

Другого дня, 9 листопада, учасники конференції мали змогу відвідати ряд цікавих об’єктів Національного заповідника «Давній Галич» - Музей історії Галича, Музей народної архітектури і побуту Прикарпаття, Музей караїмської історії та культури.


12.11.2012 2192 0
Коментарі (0)

09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

107
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

1468
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33226
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2089
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2864
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

4813 9

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

229

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

972

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

629

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

859
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

438
02.01.2025

Уряд розподілив між бюджетами громад субвенцію 2,83 млрд грн на харчування учнів початкових класів у 2025 році.  

518 1
29.12.2024

Новий рік — це не лише шампанське та олів’є. У різних куточках світу люди святкують по-різному, і їхні страви можуть стати чудовим натхненням для вашого святкового столу.  

817
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

921
01.01.2025

Такі відвідини однієї парафіяльної сім’ї перед спільним подячним молінням — це традиція, яка триває вже 12 років. 

708
27.12.2024

Найбільша релігійна парафія села вирішила святкувати Різдво по-старому — 7 січня. Основні аргументи: за таким календарем жили їхні батьки та діди.    

7348
26.12.2024

Привітання із Різдвом від СВЯТОСЛАВА,Отця і Голови Української Греко-Католицької Церкви.

632
04.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30077 1
06.01.2025

Президент також наголосив на важливості того, аби Європа мала голос.

343
02.01.2025

Європейський Союз готовий до припинення транзиту російського газу через Україну з першого січня.  

398
30.12.2024

Частка респондентів, які не погоджуються, що наступальна операція ЗСУ в Курській області посилила шанси України на переговорах, зростає з віком.  

600
26.12.2024

18 грудня настав граничний термін, коли Уряд мав представити законопроєкт щодо демобілізації.   

796