На Прикарпатті пройшли опришківські змагання (фото)


У гуцульських містечках Прикарпаття Верховині та Яремче відроджують давні види опришківських змагань.

 

Від гір віє холодом, але сонце добряче припікає. Шумлять верховіттями смереки та ялиці. Кілька десятків міцних кремезних чоловіків, дещо насупившись, оглядають один одного, оцінюють силу, міць та витривалість суперників. Більшість місцеві, але є декілька приїжджих відпочивальників богатирського зросту, які напевно, й не чули, хто такі опришки, але похизуватися силою завжди раді. За кілька метрів від силачів, з десяток мішків з піском, дві грубі дерев’яні колоди, одна довга свіжезрубана смерека, від якої ще пахне лісом, поруч закопаний чотири метровий стовп. Ось усе й приладдя для опришківських змагань. Біля стола двоє суддів середнього віку та один молодший.

 

Один із тих, хто судитиме опришківські забави, у червоних повстяних, вишитих донизу жовтогарячими гуцульськими візерунками штанах, у вишиванці, з широким шкіряним поясом чересом, через плечі дві шкіряні тобівки, в руках топірець та ще й пишні вуса в опришка. Хоч зараз фільмуй! Інші судді — у звичайному одязі, але традиції своїх прадіддів добре знають. — Колись хлопці у нас були, як дуби, могли на ведмедя голіруч ходити, великі звалені смереки на плечах носили, сміливі, мужні, вправні, спритні, — нахвалює гуцулів верховинець Василь Семанюк. —А тепер навіть до війська нема кому йти, усі кволі та хилі. Чи ж уже перевелися нащадки опришків!?. Думаю, що не перевелися, лише треба їх заохочувати та від горілки й цигарок віднаджувати.

 

До першого змагання запрошують тих, хто ще не забув, як в дитинстві по деревах лазив. Треба на швидкість і час подолати високий стовп зі свіжозрубаного дерева. — Колись опришки, мов рисі, по деревах лазили, від ворогів ховалися, скакали з гілки на гілку тихо й безшумно. Для цього не потрібен великий ріст, але міцність в руках і спритність»,—продовжує пан Семанюк. А до суддів вже зголошується четверо охочих. Хлопці й справді невисокого зросту. Вони роздягаються до пояса. Скидають взуття, натягають робочі рукавиці та прямують до стовпа. Одна спроба, друга, третя. Усе марно. Он білявий білявий молодик ледь до вершини не доліз, але сили не вистачило. Тому судді оголошують, на стовп вилізатимуть після інших змагань. Аби брати участь в іншому показовому конкурсі треба бути сильними і дружніми. Адже слід удвох на швидкість піднімати велику колоду, пишуть Вікна.

 

Двоє міцних, та високих чоловіків: Іван Петраш із Закарпаття та Олег Штанько із Хмельницька вирішують випробувати спортивну удачу та беруть з обидвох боків двома руками за колоду. Р-а-а-аз! При-и-и-сіли! Підня-я-яли! І та 60 раз. Таким імпровізований дует силачів цього дня ніхто побороти не зміг. Піднімали сучасні опришки колоду й 20, і 40, і навіть 53 рази, але 60 ніхто не подужав. Згодом іншим здорованям дають по 15 мішків із зерном, картоплею, піском, камінням, щебенем. Їх треба підняти, пронести метрів зо п’ять і поставити на півтораметрову колоду. — Готуйтеся, опришки! — лунає команда. — По-ча-ли! Із цим завданням міцні гуцули легко дають собі ради, адже вдома щодень ще не таку вагу піднімають. — Я у Сибіру на заробітках з десять років пропрацював , — каже 45-річний кремезний Петро Онищук з Косівщини. — Там не раз доводилося різні тягарі носити, тому ці мішки мені, як м’ячики. А ось присідання із мішком пшениці на шиї — то вже справа непроста. Присідати беруться молоді «опришки», але знову перемога не за силою і молодістю, а за досвідом. 38-річний одесит Іван Кузякін присідає 44 рази. Гість з Півдня мовить, що про опришків нічого не чув, але вдома завжди змагається у силових видає. Працює вантажником в порту, тому носити мішки, присідати, бігати і навіть...танцювати з ними — він може. А тепер, ставши переможцем у Яремне, він ще й про опришків мусить дізнатися. — Наверное, хорошие сильные ребята были, если на их честь соревнования проводят, — резюмує одесит.

 

Але найбільше глядачів збирають бої на ковбанах. Їх відродив яремчанець Роман Слободян. Суть змагань у тому, що двоє чоловіків стають на ковбани і намагаються зіштовхнути руками один одного на землю. Здається, що це ніби дуже просто. Але для цього потрібно мати не тільки силу, але хитрість для того, щоб втриматися на маленькій поверхні ковбана. Варто лише доторкнутися будь-якою частиною тіла до землі — і ти програв. Іноді для ускладнення змагань дерево так шліфують, що воно стає слизьким і посковзнутися на ньому завіграшки.

 

Тому часто той, хто має більшу вагу чи сильніші м’язи, програє, а переможцями стають спритні та в’юнкі. Удари ногами при зіштовхуванні категорично заборонені. Треба покладатися лише на силу рук.

 

 


09.08.2012 2282 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1649
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3104
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1103
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1133
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1166 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3415 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

193

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1078

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

892

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

403
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

291
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2456
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1214
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1276
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

526
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15158
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7460
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

293
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

313
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

364
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

356
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

446