У понеділок, 17 вересня, у Центральній районній бібліотеці Рожнятова відбулася презентація другого видання книги прикарпатського письменника Петра Коржа «Степан Бандера. Поема».
Видання побачило світ за сприяння відомого благодійника Володимира Грабовецького.
День 17-го вересня для презентації був обраний невипадково. Організатори акції, а це депутат обласної ради Микола Семенюк та голова районної організації «Народна самооборона» Володимир Ликтей, свідомо протиставили 73-й річниці окупації радянськими військами Західної України символічний акт патріотизму – перевидання книжки про Степана Бандеру, Героя України, якого вважають символом української нації і її героїчної боротьби за незалежність.
«Так склалося, що досі немає одностайності у ставленні до 17-го вересня 1939-го року, – констатував, відкриваючи презентацію, пан Семенюк. – Цю дату, коли радянська армія прибула «визволяти» Західну Україну, називають і «золотим вереснем», і вереснем трагічним. Саме з цього часу почався рух опору проти тих звірств, які чинилися на теренах нашого краю. І першою піднялася ОУН Степана Бандери…»
«Останнім часом ми призабули дату 17 вересня, – приєднався голова районного осередку КУН Мар’ян Бардяк. – Хоч знаємо, скільки сотень і тисяч людей загинуло в 1939-му тільки за те, що розмовляли українською і ходили у вишиванках. Маємо зробити все, щоби цього не повторилося. Тому ми повинні збиратися, згадувати «живу» історію разом зі свідками подій, чесно говорити про все, що відбувалося, випускати такі-от книжки. В цьому – наша місія».
Подією особливої ваги назвав перевидання книги про Степана Бандеру голова Рожнятова Василь Мацевко. «Це видання, яке ми тримаємо в руках, потрібне саме сьогодні, — наголосив пан Мацевко. – Воно сприятиме поширенню національної ідеї в усій державі». Присутні на презентації учасники Братства ОУН-УПА та Союзу Українок висловили думку, що сучасній українській владі з відомих причин невигідно поширювати правду про національний рух і, зокрема, про Бандеру. Тому такі та інші українські патріотичні твори не мають державної підтримки. Відтак важливо, що знаходяться люди, які допомагають їм відбутися. «Висловлюємо щиру вдячність автору цієї поеми панові Петру Коржу і меценату, патріоту нашого краю панові Володимиру Грабовецькому», – від імені усіх присутніх подякував Василь Мацевко.
«Україна, без жодного пафосу, — моє життя, – виступив перед слухачами автор книги пан Корж. – Я – син каторжанина, воїна УПА, що помер за Україну. І думка написати цю річ була у мене ще зі школи, відколи я почав писати вірші. Це був біль моєї душі». Поема була створена у 2008-му. За словами письменника, писалася легко – всього 18 днів. Та видавати її не бралася жодна друкарня в області. «Мабуть, боялися», – гадає автор. Тому перше видання було надруковане в Києві.
«Книга «Степан Бандера» просто розлетілася, – каже пан Петро. – По Франківщині, Львівщині, Тернопільщині, пішла на Одещину, Миколаївщину. Люди продовжували писати і питати, де можна ще її знайти. Тому друге видання є дуже затребуваним і дуже вчасним. Дякую пану Грабовецькому, людині з українською душею! Він допоміг продовжити, я не встидаюся цього слова, священну справу повернення наших українських героїв із забуття».
Володимир Грабовецький тепло подякував автору героїчної поеми і висловив упевненість, що його праця зараз є дуже важливою для збереження українського слова, історії, духу, для зв’язку поколінь. «Книга потрібна нам і нашим дітям, – підсумував меценат. – Вони повинні знати, що ми є українці. Що ми є нація – той народ, який століттями боровся за незалежність і відстоював своє право називатися українцями. І Степан Бандера – яскравий тому приклад. Це людина, яка поклала життя у боротьбі за нас. Щоби ми сьогодні жили. І щоби ми навчали наших дітей, як любити Україну і як за неї боротися».