Анафілактичний шок — напрочуд небезпечний стан, що вражає кровоносну систему людини і часто призводить до летальних випадків. Саме з таким діагнозом минулого вівторка до Калуської ЦРЛ привезли 65-річного жителя Вістової.
Ігор Петрів — пенсіонер. Працює сторожем складів у Вістовій. У середу 12 березня вийшов на роботу вранці. Було сонячно, і чоловік вирішив зробити косметичний ремонт будівлі. Вже майже упорався, коли його вжалила змія.
— Я побачив, що за зиму дошки прогнили. Я хотів полагодити дах. Підняв шифер, яким хотів накрити дах. Взяв штахету, а під штахетою опинилася вона, — розповідає Ігор Петрів. — То так, випадково. Можливо, там було її лігво. Втім, вона там і раніше була... Нападала на собаку, — пригадує чоловік. — Я її не бачив. Шпок — і все! Мені навіть не було боляче. Мені 65 років, живу біля лісу, і вони мене ніколи не кусали.
Ліва рука у чоловіка — висить на перев’язі. Біля ліктя — сильний крововилив. Змія вжалила його у четвертий палець. На щастя, чоловік мав навички першої допомоги.
— Я колись працював на “швидкій”. Висмоктував отруту і випльовував, поки йшов додому. Тільки дійшов, викликав “швидку”. То така справа, що не можна чекати, — розповідає Ігор Петрів. — Добре, що зі мною брат був.
Ігор Петрів домовився із братом, щоб той чергував замість нього.
— По дорозі два рази зупинялися, бо мені шукали вену, щоб вколоти сироватку. Привезли у реанімацію. Там я уже не пам’ятаю, що було, — згадує житель Вістови.
Чоловік розуміє, що був на межі життя і смерті.
—Така теплинь була, що вони “вийшли” погрітися, однак їсти — ще ні чого, — пояснює Ігор Петрів. — У таку погоду вони до того злі. Дуже навіть!
Ігор Петрів — дуже любить тварин. Годує собак, які охороняють склад. Раніше тварини на Ігоря ніколи не нападали. Наприклад, торік у вересні змій було дуже багато. Він часто бачив їх у лісі. Однак жодного разу його не вжалила ні одна гадюка.
— У нас у Вістовій є ставки. Там дуже багато вужів. Такі здорові, на березі вигріваються, — він. — Я ніби ходив по них.
Після того, як його укусила змія, у чоловіка розвинувся анафілактичний шок. Діти приїхали провідати батька вже у лікарню. Довго не могли повірити, що із ним трапилося.
— Клінічна картина токсичної дії зміїної отрути залежить від багатьох обставин. Найбільш небезпечними є укуси змії у шию та голову, — зазначив лікар, який лікує потерпілого у травматологічному відділенні, Орест Белей.
Стан Ігоря Петріва за два дні суттєво поліпшився, він прийшов до тями і почав розмовляти. Його перевели із реанімації. Однак наступного дня почав синіти палець. Рука набрякла...
— Сьогодні він пройшов огляд у кардіолога. Є прояви гіпертонії. Це звичайні симптоми після анафілактичного шоку. Такі наслідки мали бути після укусу гадюки однозначно. У пацієнта порушений відтік венозної крові. Відтак розвинувся тромбоз відвідних судин. Є дрібні крововиливи, — каже Орест Белей.
Як повідомив лікар, торік випадки укусів зміями у Калуському районі також траплялися. Було три укуси — влітку і восени. Змії є найчастіше небезпечними у спеку.
Медики попереджають: через ранню весну гадюк слід остерігатися.
Лікування триватиме не менше двох тижнів, каже Орест Белей. Ліками Ігоря Петріва у ЦРЛ повністю забезпечують. Чоловік отримує необхідні препарати безкоштовно.
Укус змії і викликана у зв’язку з цим інтоксикація всього організму бувають часто небезпечними для життя людини. На Прикарпатті можна зустріти таку отруйну змію, як гадюка звичайна. Їх укусів слід побоюватися.
У Вістовій протікає найчистіша річка Лімниця, також тут зосереджені ставки. У літній сезон змії тут — не рідкість, однак у таку ранню весняну пору їх тут раніше не зустрічали.