На Прикарпатті офіційно зареєстровано 4 тисячі хворих на гепатити

За даними Івано-Франківського лабораторного центру, щорічно на Прикарпатті реєструють 80-120 випадків гострих гепатитів.

Як себе вберегти, на що звернути увагу та як діагностувати ці захворювання, повідомляє Фіртка з посиланням на Суспільне.

Захворюваність на вірусні гепатити у 2020-му році в Івано-Франківській області має тенденцію до зниження на 6,37 %.

Кількість захворювань на гострі гепатити зменшується, на хронічні - зростає.

Завідувачка відділення № 1 Івано-Франківської обласної клінічної інфекційної лікарні Людмила Будеркевич каже, що кількість гострих гепатитів завдяки розвитку медицини зменшується.

"Єдиним актуальним видом залишається гострий гепатит А. У зв'язку з погодними умовами у нас можливий спалах цієї хвороби на початку осені. Оскільки були повені, підвищена вологість, - в таких умовах гепатит А може прогресувати", - зазначила вона.

Лікарка каже, що на фоні спаду кількості гострих гепатитів, кількість захворювань на хронічні гепатити зростає. Це не тільки проблема України, а й світу. Зараз у світі нараховують більше ніж 500 млн захворювань на хронічний гепатит С і 300 млн – на хронічний гепатит В.

В Україні 9% населення мають той чи інший вірусний гепатит. В Івано-Франківській області 9-10% населення хворіє хронічними гепатитами В і С.

"Знайти мільйон".

Тематика цьогорічного Всесвітнього дня боротьби з гепатитом – "Знайти мільйон". За даними ВООЗ у світі лише 9% людей з хронічним вірусним гепатитом В знають про свій діагноз, про те, що у них вірусний гепатит С – лише 20 %.

"Офіційно зареєстрованих в Івано-Франківській області хворих на гепати є близько чотирьох тисяч хворих. Ці чотири тисячі можна помножити на 10 - і отримаємо достовірну інформацію захворюваності по області", - розповідає Людмила Будеркевич.

В обласній інфекційній лікарні раніше існував гепатологічний центр. Зараз залишили відділення № 1, яке займається вірусними гепатитами. Щороку там приймали і обстежували чотири тисячі пацієнтів, захворювання у яких було виявлено вперше.

Людмила Будеркевич розказує: "Цього року за січень-лютий ми проконсультували 350 хворих, яких взяли на облік. Всього на обліку у нас 3 500 хворих, з них 78 учасників АТО, 160 медиків. В основному, всі ці люди є пролікованими".

Хто в зоні ризику?

За словами Людмили Будеркевич, у зоні ризику захворювання на хронічні гепатити - люди, які отримують переливання крові (наприклад, хворі на гемофілію), люди, які часто лікуються в стаціонарах, медики хірургічних спеціальностей, лаборанти, люди, які ведуть невпорядкований статевий спосіб життя, вживають наркотики. Треба бути уважним, коли робите тату чи манікюр, також - на огляді у гінеколога.

"Але основна вікова категорія хворих на хронічні гепатити В і С – люди після 40 років, вони мають супутні захворювання, лікуються в стаціонарах", - стверджує лікарка.

Які симптоми?

Заражуваність при гепатиті висока: одна краплина крові хворого здатна заразити 10 літрів води.

Людмила Будеркевич каже, що для того, щоб знати свій статус щодо захворювання на гепатит, потрібно проходити біохімічні та УЗД-обстеження не менше одного разу на рік. Якщо є певні зміни печінки, людина повинна обстежитися на гепатити В і С. Адже типових клінічних ознак, які свідчать про захворюваність на хронічний гепатит, немає.

"Коли є яскрава клініка, то ми можемо підозрювати трансформацію гепатиту у цироз", - каже медик.

Якщо гепатит гострий, людина швидко зрозуміє, що вона хвора. У неї - нудота, блювота, важкість у правому підребер'ї, жовтіють склери та шкіра, темніє сеча.

А при хронічних гепатитах ці прояви відсутні.

"Може бути загальна слабкість, втрата апетиту, здуття живота, - що часто можна сплутати з іншими гастроентерологічними захворюваннями. Тому при підозрі на захворювання людина повинна пройти тестування", - пояснює Людмила Будеркевич.

Як сьогодні лікують гепатити?

З 2014-го року існує державна програма лікування хронічних гепатитів В і С. Лікування з хронічним гепатитом триває 12 тижнів, а з цирозом – до 24 тижнів.

Завідувачка відділення говорить: "На сьогодні ми забезпечені ліками повністю. Але, у зв'язку з коронавірусною хворобою, наша лікарня стала опорною у лікуванні COVID-19. З початку березня ми пацієнтів не приймаємо і противірусну терапію не проводимо. Препарати перерозподілили по районних лікарнях ще у квітні. Але ці препарати багато районів не забрали".

Медик радить: якщо у людини виявили захворювання на хронічний гепатит, вона має звернутися до лікаря-інфекціоніста у своєму районі чи у своїй поліклініці, і відповідно до тих препаратів, які є у районах, йому буде призначена противірусна терапія.

В обласну інфекційну лікарню можна буде звертатися, коли вона відновить роботу.


29.07.2020 991
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

541
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3098
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21199
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2057
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1553 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2429

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

268

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

203

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

809

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2222
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

238
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

515
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1066
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

227
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

840
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

808
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

729
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8293
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

363
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1032 5
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2236 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

937