На Прикарпатті на місці криївки, де знайшли архіви УПА, відкриють туристичний комплекс

 

/data/blog/78320/b797e33bfb85b6bd59ee4b3fcc1944e4.jpg

 

Громадськість, історики, краєзнавці та активісти партії «ВОЛЯ»  провели круглий стіл на тему: «Архів УПА с. Пістинь: національно-історичні паралелі», на якому обговорили значення нещодавньої знахідки – документів УПА Коломийського та Косівського районів.

 

Косівський лісничий Петро Пліхтяк при відновленні криївки у селі Пістинь відкопав бідон, у якому знайшов архіви УПА Коломийського та Косівського районів. Важливі документи в землі зберігалися 65 років.

 

Оцинковане нутро бідона врятувало унікальні артефакти. Коли дослідники відкрили знахідку – побачили стоси документів: пронумеровані архіви, списки селян, вивезених у Сибір, загиблих упівців та так званих винищувачів. У записах йшлося про дві сотні "стрибків".

 

Так місцеві називали «істребітєлєй» – тих, хто формував диверсійні загони, що ходили селами та під виглядом партизанів знущалися над місцевими.

 

Також у заіржавілому сховку знайшли агітаційні листівки, накази, розпорядження, список вчителів, яких завербували націоналісти, аби вони школярам передавали потрібну інформацію.

 

Серед документів чимало бухгалтерських записів: витрати на опалення та заготівлю дров у сільські школи, матеріальна допомога родинам тих, кого вивезли у заслання, витрати на господарку, закупівлю одежі та чобіт і навіть опис посадженого лісу та порід дерев. А ще були вірші. Усе посортоване у папки та датоване за роками – від 1946 до 1951.

 

«Це не випадково, що ми знаходимо документи УПА саме зараз. Маємо особливий час, коли виявляється і відкривається правдива українська історія. Наше завдання – максимально її поширювати», – відзначив Петро Пліхтяк.

 

На Прикарпатті від часу незалежності було знайдено шість сховків із документами УПА, чотири з них у Косівському районі.

 

Пістинський архів з-поміж інших зберігся найкраще. Наразі він знаходиться в селі. 

 

Сільський голова Пістині Тарас Бейсюк наголосив на необхідності національно-патріотичного виховання дітей на прикладі знайдених архівів.

 

«За допомогою таких документів, забуте минуле та народна історична пам’ять повертаються до нашої уваги. УПА – це своєрідний історичний феномен, адже її членам вдалось створити державу в державі, і коли вдень панувала радянська влада, вночі – до влади приходили упівці. Більше того, ця держава особливо дбала про власні кадри, їх навчання, військову підготовку і т.д.» - висловився кандидат історичних наук, доцент Микола Вітенко.

 

На засіданні круглого столу піднімалося питання про подальшу долю архіву. З цього приводу висловився директор музею визвольної боротьби  Ярослав Коретчук, зазначивши, що знайдені документи повинні знаходитись у музеї, де їх зможуть дослідити та оцінити науковці.

 

Таким чином, десятки тисяч людей, які щорічно відвідують музей, матимуть змогу ознайомитись з історичними пам’ятками нашої землі та діяльністю українського підпілля, що поверне з небуття імена людей, які боролись за нашу незалежність.

 

Активіст партії «ВОЛЯ», модератор дискусії Любомир Стринаглюк висловив власні враження щодо Пістинського архіву, і зазначив, що підпільники з даних документів постають як повноправні господарі землі, сприймають окупантів як вороже середовище, ведуть повноцінне життя (читають літературу, оцінюють те, що відбувається в зоні криївки, аналізують соціально-політичну ситуацію в окупованій території).

 

Один із пошуковців архіву, лісничий Петро Пліхтяк повідомив, що 14 жовтня 2015 року, на свято Покрови Пресвятої Богородиці, очікується відкриття туристичного комплексу на місці криївки. 

 

Тут планують розробити безкоштовний туристичний маршрут, де відвідувачі зможуть відпочивати, оздоровлюватись та вивчати українську історію.

 

 

4

5

6

7

8

9


03.06.2015 646 0
Коментарі (0)

04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

3944 1
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

1398
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1487
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2614
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

2333
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

2262

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

234

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1469

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

2220

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2960
01.10.2024

Ягідництво на Прикарпатті, завдяки сприятливим особливостям регіону, набирає дуже серйозних обертів.  

519
28.09.2024

Чи дозволені банани після видалення жовчного міхура? Дієтологи дають поради про особливості харчування після операції.

670
23.09.2024

Зелений чай — найпопулярніший напій, попит на який щороку зростає у всьому світі. Його виготовляють з листочків чайного дерева Камелія, які готують на пару, або обсмажують, потім пресують і сушать.

660
30.09.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Теклі Юзефів.  

506
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

15953
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

2851
16.09.2024

Перший такий фестиваль на Міжнародному рівні відбувся вперше в Україні в Гошеві у 2015 році.  

1133
25.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

26611 1
30.09.2024

Оксана Савчук заявила, що йдеться про постанову Центральної виборчої комісії України від 20 вересня щодо впорядкування та зміни виборчих дільниць.  

983
27.09.2024

Пропозиції Асоціації міст України до проєкту Держбюджету-2025 підтримав Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 26 вересня 2024 року.  

843 2
24.09.2024

Національна рада Швейцарії визнала Голодомор 1932–1933 років в Україні актом геноциду. Про це повідомила пресслужба Музею Голодомору, пише Фіртка. Відповідну декларацію було схвалено у вівторок, 24 вересня, 123 голосами «за».

646