На Прикарпатті, майже серед лісу, тихо помирає військове містечко

 

На Прикарпатті, майже серед лісу, тихо помирає військове містечко. За кілометр від траси Івано-Франківськ – Калуш, поруч із селищем Ценжів, розташована військова частина. Вона тут з 1961 року. Раніше це був склад ракетного палива, все зберігалося та охоронялося під великим секретом. Можливо, й зараз комусь вигідно засекретити проблеми, з якими більше року живуть 45 сімей військових.

 

Те, що частині капець, місцеві зрозуміли, коли минулого року звідси вивезли рештки меланжу. Тоді вони забили на сполох, погрожували заблокувати дорогу та вимагали відремонтувати житло чи забезпечити новим. До частини приїздило чи не все військове начальство, обіцяли, що все буде добре, найдуть гроші, зроблять ремонт. Але мешканці військового містечка залишились при своїх інтересах. Куди лише люди не звертались: писали листи до Президента, до Західного оперативного командування – по всіх інстанціях, у спілку пенсіонерів, у спілку захисту військовослужбовців.

 

Відповіді мали один зміст: «Вибачте, але чим ми можемо допомогти? Фінансування – нема». Нині в містечку продовжують жити своїм життям, щодня сподіваючись, що їх таки хтось почує. Найбільша проблема – добирання до школи. Тут живе 15 школярів, яким щоранку доводиться їхати аж до Франківська. Враховуючи те, що місць у бусі лише 20, а ще є стільки ж дорослих, яким треба на роботу, їдуть вони, як шпроти в банці. А віддати дітей до ближньої школи – проблема.

 

«У Ценжеві школи немає, найближче – Майдан, – каже начальник відокремленого відділу зберігання військової частини А-1642, майор Олександр Хомазюк. – Але справа в тому, що раніше це було закрите військове містечко. Для наших дітей виділявся військовий автобус, який возив їх до Франківська. Тому діти вже звикли там. Близько трьох років тому, коли почався розвал частини, нам припинили виділяти пальне для шкільного автобуса, а потім його просто забрали».

 

Загальна територія військової частини – понад 70 га, з них 2 га займає містечко. Раніше тут буяло життя: казарми, їдальня, медпункт, заправка, пожежна, завозили продукти. Зараз тихо. Лише двоє військових-контракт­ників ще якось намагаються підтримувати порядок. Оце і вся їхня робота – замітати територію та тримати ворота зачиненими. До найближчого медзакладу – 3 км. Правда, при частині ще є медсестра. Принаймні може дати таблетку, зробити укол чи поміряти тиск. З нового року скоротять і її. Проблемно й з магазинами. Все доводиться купувати у місті чи йти за три кілометри до Павлівки чи Майдану.

 

Загалом, у містечку живе до сотні осіб. Більша частина місцевих – пенсіонери.

 

Зараз вони живуть самі по собі. Отак серед лісу. Правда, поки містечко ще є на балансі в Івано-Франківської КЕЧ, то вони намагаються щось робити, ремонтувати, подають опалення. На території – сім будинків: два двоповерхові на 17 квартир (один із них, до речі, цього року відключать від опалення) та п’ять одноповерхових – на три квартири. «Раніше опалення подавалося на всю територію військової частини. Потім – лише в цей один будинок, бо решта використовує пічне опалення, – розповідає начальник будівельного управління №1 Любомир Дяків. – Цього року там не буде опалення, тому що там стоять два потужних котли, які були розраховані на всю територію. Автоматика просто не спрацює і не запуститься на таку маленьку потужність – лише для одного будинку. Головне КЕУ Міноборони прийняло рішення про виділення коштів на облаштування електрообігріваючих приладів. Скільки – не знаємо. Але минулого понеділка на колегії ОДА говорили, що опалення буде встановлено ще до початку опалювального сезону». Чи буде воно так насправді, місцеві лише знизують плечима, бо обіцяли їм вже багато. Та й справа не тільки в опаленні – вся територія військового містечка потребує негайного ремонту. Будинки тріщать по швах, під’їзди обсипаються, водопровід і каналізація – в аварійному стані. Якщо є проблеми, то з Франківська, з КЕЧ приїдуть не одразу, а через тиждень-два. У них там також немає «потужностей»: півтора електрика та один слюсар. У підвалах страшенний сморід і сирість. Підтікають і дахи. «Нас мали передати селу ще п’ять років тому, – говорить Олександр Хомазюк. – Але сільрада не може потягнути наше містечко. Підраховували, що на ремонт та відновлення інфраструктури треба 5 млн. грн. У сільради таких грошей немає.

 

Субвенцій не виділяється, у Міноборони ніяких коштів на це не передбачено. Доки це буде, ніхто не знає. Наша директива діє до 30 жовтня цього року. Обіцяють продовжити ще мінімум до червня 2012-го».

 

На частину просто «забили» – це місцеві зрозуміли вже давно. Був ще один варіант – приєднання до області, але ОДА та Міністерство оборони ніяк не можуть знайти компромісу. Люди страждають та бояться, що скоро взагалі залишаться без даху над головою. Тут є багато таких, кому вже нема куди їхати. А квартири ніхто не отримував вже останніх 15 років. «ОДА та обласна рада дали згоду на те, аби прийняти містечко на свій баланс і вирішити всі проблеми мешканців, – пояснює завідувач сектора з питань діяльності правоохоронних органів та оборонної роботи апарату ОДА Валерій Іванченко. – Але Міноборони поки що не погоджується передати містечко. Свою позицію ми сказали, але міністерство вагається. Вони надіслали нам відповідь, що хочуть велику компенсацію. Тому це питання «зависло». За словами Іванченка, є багато інвесторів, які хочуть взяти територію під будівництво якогось заводу. За ці гроші можна повністю навести лад на території та забезпечити людей житлом.

 

До речі, на Прикарпатті таких містечок дуже багато. Найбільш кричущі – під Коломиєю у містечку Корничі (колишні медсклади) та містечко Міжгір’я в Богородчанському районі. Два роки тому там зняли охорону. Тож тепер вони повністю розграбовані – а там були казарми, їдальні, водопровід, каналізація, електрика – вся інфраструктура. Та навіть ці знищені містечка Міноборони не хоче безкоштовно віддати Богородчанам чи Коломиї. На відміну від Ценжева, вони включені до переліку на приватизацію. Але покупців щось нема, бо – руїна.


26.09.2011 3171 0
Коментарі (0)

21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

893
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2761
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1717 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3854
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5643
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1795

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

315

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

301

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

461

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

1001
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

598
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

592
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

871
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

94
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2119
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

639
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

963
17.04.2025

Автором видання став історик, краєзнавець, начальник відділу звернень громадян, діловодного забезпечення та контролю ДАІФО Андрій Сміжак.   

1226
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

522 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

716
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

488
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

815