На Прикарпатті, майже серед лісу, тихо помирає військове містечко

 

На Прикарпатті, майже серед лісу, тихо помирає військове містечко. За кілометр від траси Івано-Франківськ – Калуш, поруч із селищем Ценжів, розташована військова частина. Вона тут з 1961 року. Раніше це був склад ракетного палива, все зберігалося та охоронялося під великим секретом. Можливо, й зараз комусь вигідно засекретити проблеми, з якими більше року живуть 45 сімей військових.

 

Те, що частині капець, місцеві зрозуміли, коли минулого року звідси вивезли рештки меланжу. Тоді вони забили на сполох, погрожували заблокувати дорогу та вимагали відремонтувати житло чи забезпечити новим. До частини приїздило чи не все військове начальство, обіцяли, що все буде добре, найдуть гроші, зроблять ремонт. Але мешканці військового містечка залишились при своїх інтересах. Куди лише люди не звертались: писали листи до Президента, до Західного оперативного командування – по всіх інстанціях, у спілку пенсіонерів, у спілку захисту військовослужбовців.

 

Відповіді мали один зміст: «Вибачте, але чим ми можемо допомогти? Фінансування – нема». Нині в містечку продовжують жити своїм життям, щодня сподіваючись, що їх таки хтось почує. Найбільша проблема – добирання до школи. Тут живе 15 школярів, яким щоранку доводиться їхати аж до Франківська. Враховуючи те, що місць у бусі лише 20, а ще є стільки ж дорослих, яким треба на роботу, їдуть вони, як шпроти в банці. А віддати дітей до ближньої школи – проблема.

 

«У Ценжеві школи немає, найближче – Майдан, – каже начальник відокремленого відділу зберігання військової частини А-1642, майор Олександр Хомазюк. – Але справа в тому, що раніше це було закрите військове містечко. Для наших дітей виділявся військовий автобус, який возив їх до Франківська. Тому діти вже звикли там. Близько трьох років тому, коли почався розвал частини, нам припинили виділяти пальне для шкільного автобуса, а потім його просто забрали».

 

Загальна територія військової частини – понад 70 га, з них 2 га займає містечко. Раніше тут буяло життя: казарми, їдальня, медпункт, заправка, пожежна, завозили продукти. Зараз тихо. Лише двоє військових-контракт­ників ще якось намагаються підтримувати порядок. Оце і вся їхня робота – замітати територію та тримати ворота зачиненими. До найближчого медзакладу – 3 км. Правда, при частині ще є медсестра. Принаймні може дати таблетку, зробити укол чи поміряти тиск. З нового року скоротять і її. Проблемно й з магазинами. Все доводиться купувати у місті чи йти за три кілометри до Павлівки чи Майдану.

 

Загалом, у містечку живе до сотні осіб. Більша частина місцевих – пенсіонери.

 

Зараз вони живуть самі по собі. Отак серед лісу. Правда, поки містечко ще є на балансі в Івано-Франківської КЕЧ, то вони намагаються щось робити, ремонтувати, подають опалення. На території – сім будинків: два двоповерхові на 17 квартир (один із них, до речі, цього року відключать від опалення) та п’ять одноповерхових – на три квартири. «Раніше опалення подавалося на всю територію військової частини. Потім – лише в цей один будинок, бо решта використовує пічне опалення, – розповідає начальник будівельного управління №1 Любомир Дяків. – Цього року там не буде опалення, тому що там стоять два потужних котли, які були розраховані на всю територію. Автоматика просто не спрацює і не запуститься на таку маленьку потужність – лише для одного будинку. Головне КЕУ Міноборони прийняло рішення про виділення коштів на облаштування електрообігріваючих приладів. Скільки – не знаємо. Але минулого понеділка на колегії ОДА говорили, що опалення буде встановлено ще до початку опалювального сезону». Чи буде воно так насправді, місцеві лише знизують плечима, бо обіцяли їм вже багато. Та й справа не тільки в опаленні – вся територія військового містечка потребує негайного ремонту. Будинки тріщать по швах, під’їзди обсипаються, водопровід і каналізація – в аварійному стані. Якщо є проблеми, то з Франківська, з КЕЧ приїдуть не одразу, а через тиждень-два. У них там також немає «потужностей»: півтора електрика та один слюсар. У підвалах страшенний сморід і сирість. Підтікають і дахи. «Нас мали передати селу ще п’ять років тому, – говорить Олександр Хомазюк. – Але сільрада не може потягнути наше містечко. Підраховували, що на ремонт та відновлення інфраструктури треба 5 млн. грн. У сільради таких грошей немає.

 

Субвенцій не виділяється, у Міноборони ніяких коштів на це не передбачено. Доки це буде, ніхто не знає. Наша директива діє до 30 жовтня цього року. Обіцяють продовжити ще мінімум до червня 2012-го».

 

На частину просто «забили» – це місцеві зрозуміли вже давно. Був ще один варіант – приєднання до області, але ОДА та Міністерство оборони ніяк не можуть знайти компромісу. Люди страждають та бояться, що скоро взагалі залишаться без даху над головою. Тут є багато таких, кому вже нема куди їхати. А квартири ніхто не отримував вже останніх 15 років. «ОДА та обласна рада дали згоду на те, аби прийняти містечко на свій баланс і вирішити всі проблеми мешканців, – пояснює завідувач сектора з питань діяльності правоохоронних органів та оборонної роботи апарату ОДА Валерій Іванченко. – Але Міноборони поки що не погоджується передати містечко. Свою позицію ми сказали, але міністерство вагається. Вони надіслали нам відповідь, що хочуть велику компенсацію. Тому це питання «зависло». За словами Іванченка, є багато інвесторів, які хочуть взяти територію під будівництво якогось заводу. За ці гроші можна повністю навести лад на території та забезпечити людей житлом.

 

До речі, на Прикарпатті таких містечок дуже багато. Найбільш кричущі – під Коломиєю у містечку Корничі (колишні медсклади) та містечко Міжгір’я в Богородчанському районі. Два роки тому там зняли охорону. Тож тепер вони повністю розграбовані – а там були казарми, їдальні, водопровід, каналізація, електрика – вся інфраструктура. Та навіть ці знищені містечка Міноборони не хоче безкоштовно віддати Богородчанам чи Коломиї. На відміну від Ценжева, вони включені до переліку на приватизацію. Але покупців щось нема, бо – руїна.


26.09.2011 2864 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1989
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1873
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1871
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5552 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2164 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1522

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

758

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

821

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1023

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1014
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1787
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3694
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10271
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26162
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10197 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7724
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

912
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

236
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

274
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

395
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1295
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

898