На Прикарпатті козаки буксирували півторатонне авто

 

Удруге у Калуші відбулося свято козацький ігор, багатоборств і культури «Козацькі звитяги». Святкували — традиційно, але від того не менш весело: спочатку — змагалися, потім — відновлювали втрачені сили. Так само, як і колись на Січі, куштували борщ і куліш, слухали троїстих музик.

 

У сучасність повертали тільки конкурси з буксирування автомобіля та збір коштів на спорудження у місті пам’ятника Романові Шухевичу. Змагання цьогоріч набули обласного масштабу. Подивитися на них приїхали і колеги калуських козаків із Галича, Тисмениці, Богородчан та Івано-Франківська. Хоча, змагалися, в основному, калуські юнаки, учні школи бойового гопака ім. Олекси Довбуша та вихованці інших спортивних секцій міста, а також юнаки, які просто хотіли спробувати свої сили у козацьких багатоборствах. Адже козацтво як стиль життя стає на теренах Калущини дедалі популярнішим. Тим паче, що детально вивчити його можуть усі охочі. За словами співорганізатора заходу, голови Калуської міської організації Міжнародної федерації бойового гопака, директора школи Віктора Павліва, усе більше позитивних тенденцій помітні серед вихованців школи. Діти повертаються до улюбленого заняття навіть після кількарічної перерви.

 

— Тішить, що наразі нам вдається залучати до навчання бойовому гопаку юнаків віком 13-15 років. Адже це — найбільш складний, перехідний, вік, коли діти, практично, неконтрольовані. Відтак, трапляються випадки, коли діти приходять до нас навіть після 2-3-річної перерви. Бо, побачивши публікації про нашу школу і ЗМІ та Інтернеті, стає соромно, що покинули навчання, і виникає бажання повернутися, — зазначив Віктор Павлів. — Цьогоріч новація у школі бойового гопака — пробне навчання чотирирічних дітей. Спочатку проводимо пробні тренування, визначаємо, чи дитина готова і схильна займатися цим мистецтвом бою. Відтак, вирішуємо, чи варто займатися далі.

 

Загалом, фестивалем «Козацькі звитяги» цьогоріч завершено цикл активних змагань і таборів «гопаківців». Розпочинається підготовка до наступного таборування і тренування. Відтак, є надія, що посприяє у проведенні літнього відпочинку і районна влада. Співпраця між Калуським міським осередком бойового гопака і Калуською РДА розпочалася улітку. Вона полягає, зокрема, в облаштуванні наразі недобудованого відпочинкового табору у Грабівці під потреби учнів бойового гопака. Однак, наразі з’ясовуємо питання власності табору. «Козацькі звитяги» у місті проводять уже вдруге. Хоча, саму ідею запозичили у козаків київських. А вдруге провели фестиваль — за вимогами калушан.

 

— Ідея виникла після того, як я відвідав «Козацькі звитяги» у музеї національної архітектури і побуту у Пирогово на Київщині. Звичайно, там було більш грандіозне дійство. Адже його підтримували меценати і спонсори зі столиці, допомагала Київська міська рада, музей Пирогово, власне, на базі якого цей фестиваль і відбувся. Відтак, мені спало на думку: чому ж нам не зробити щось подібне, не привезти ідею сюди і не проводити ці змагання, — пригадав Віктор Павлів. — Минулого року були пробні змагання. Ми, дійсно, першими у Калуші організували щось подібне.

 

Команда Центру здоров’я «СОК», моя команда ще не могли зрозуміти, що ми будемо проводити і як воно має виглядати. Тому минулого року у нас була така собі репетиція. Цього року ми проаналізували плюси і мінуси. Дещо підкорегували. Зокрема, ми не включили у змагання дітей віком 6-9 років. Ми зробили для них козацькі забави. Сюди ще включили буксирування автомобіля. Якщо минулого року під час проведення свята чоловіки вправлялися у силі, а жінки — у куховарстві, то цьогоріч прекрасна половина, переважно, спостерігала за звитягами. Готували — також чоловіки.

 

При чому, напам’ять знали всі рецепти і тонкощі приготування козацького кулішу. Відтак, у справжньому казані, на вогнищі посеред житлового масиву міста, чоловіки, як у давнину на Січі, влаштували собі школу виживання. Вправно різали цибулю і сало. На вже присмажені шкварки засипали пшеничну крупу. Жінки — тільки допомагали. У козацькому меню були ще борщ, узвар і печиво. Тим часом, учасники і господарі свята приступили до головного — козацьких звитяг. Звитяжили у кількох вікових категоріях. Зокрема, не брали участь безпосередньо у змаганнях наймолодші — юнаки віком від шести до дев’яти років. Вони натомість —бавилися на сонечку у традиційні козацькі ігри. Тоді, як старші — вправлялися у підніманні гир вагою 8 та 24 кілограми, а також — піднімання штанги, штовханні, дартсі та бігу.

 

«Родзинкою» свята ставало буксирування автомобіля, який надав чемпіон України із гірських перегонів України Сергій Жолінський. Хоча, не вдалося надати для буксирування гоночне авто, видовище від змагання було не менш вражаючим. Усі охочі повнолітні учасники змагань мали буксирувати автомобіль на 5 метрів у найкоротший термін. Із шести парубків і чоловіків буксирували півторатонне авто за 10-20 секунд.

 

Зрештою, найкращими буксирувальниками автомобілів визнали калушан Михайла Петрівника, який упорався за 10,3 секунди, й Олександра Вериньов, який відстав від суперника всього на третину секунди, показавши результат у 10,66 секунди. Відтак, присутнім не залишилося нічого, як насолоджуватися козацькими піснями, кулішем, узваром, борщем і салютом. Усі присутні резюмували: свято вдалося на славу. Тож, є надія, що традиція проведення свята не перерветься, а вже наступного року воно, ймовірно, вийде за межі області і прийматиме гостей і з інших регіонів України.

 

вікна


24.10.2011 2792 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

146
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13109 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1488
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

815
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6014
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1668

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

589

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1410

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1225

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1123
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

475
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

600
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1521
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

548
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

830
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5864
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13330
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

172
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

485
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

434
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

746 2