На Прикарпатті козаки буксирували півторатонне авто

 

Удруге у Калуші відбулося свято козацький ігор, багатоборств і культури «Козацькі звитяги». Святкували — традиційно, але від того не менш весело: спочатку — змагалися, потім — відновлювали втрачені сили. Так само, як і колись на Січі, куштували борщ і куліш, слухали троїстих музик.

 

У сучасність повертали тільки конкурси з буксирування автомобіля та збір коштів на спорудження у місті пам’ятника Романові Шухевичу. Змагання цьогоріч набули обласного масштабу. Подивитися на них приїхали і колеги калуських козаків із Галича, Тисмениці, Богородчан та Івано-Франківська. Хоча, змагалися, в основному, калуські юнаки, учні школи бойового гопака ім. Олекси Довбуша та вихованці інших спортивних секцій міста, а також юнаки, які просто хотіли спробувати свої сили у козацьких багатоборствах. Адже козацтво як стиль життя стає на теренах Калущини дедалі популярнішим. Тим паче, що детально вивчити його можуть усі охочі. За словами співорганізатора заходу, голови Калуської міської організації Міжнародної федерації бойового гопака, директора школи Віктора Павліва, усе більше позитивних тенденцій помітні серед вихованців школи. Діти повертаються до улюбленого заняття навіть після кількарічної перерви.

 

— Тішить, що наразі нам вдається залучати до навчання бойовому гопаку юнаків віком 13-15 років. Адже це — найбільш складний, перехідний, вік, коли діти, практично, неконтрольовані. Відтак, трапляються випадки, коли діти приходять до нас навіть після 2-3-річної перерви. Бо, побачивши публікації про нашу школу і ЗМІ та Інтернеті, стає соромно, що покинули навчання, і виникає бажання повернутися, — зазначив Віктор Павлів. — Цьогоріч новація у школі бойового гопака — пробне навчання чотирирічних дітей. Спочатку проводимо пробні тренування, визначаємо, чи дитина готова і схильна займатися цим мистецтвом бою. Відтак, вирішуємо, чи варто займатися далі.

 

Загалом, фестивалем «Козацькі звитяги» цьогоріч завершено цикл активних змагань і таборів «гопаківців». Розпочинається підготовка до наступного таборування і тренування. Відтак, є надія, що посприяє у проведенні літнього відпочинку і районна влада. Співпраця між Калуським міським осередком бойового гопака і Калуською РДА розпочалася улітку. Вона полягає, зокрема, в облаштуванні наразі недобудованого відпочинкового табору у Грабівці під потреби учнів бойового гопака. Однак, наразі з’ясовуємо питання власності табору. «Козацькі звитяги» у місті проводять уже вдруге. Хоча, саму ідею запозичили у козаків київських. А вдруге провели фестиваль — за вимогами калушан.

 

— Ідея виникла після того, як я відвідав «Козацькі звитяги» у музеї національної архітектури і побуту у Пирогово на Київщині. Звичайно, там було більш грандіозне дійство. Адже його підтримували меценати і спонсори зі столиці, допомагала Київська міська рада, музей Пирогово, власне, на базі якого цей фестиваль і відбувся. Відтак, мені спало на думку: чому ж нам не зробити щось подібне, не привезти ідею сюди і не проводити ці змагання, — пригадав Віктор Павлів. — Минулого року були пробні змагання. Ми, дійсно, першими у Калуші організували щось подібне.

 

Команда Центру здоров’я «СОК», моя команда ще не могли зрозуміти, що ми будемо проводити і як воно має виглядати. Тому минулого року у нас була така собі репетиція. Цього року ми проаналізували плюси і мінуси. Дещо підкорегували. Зокрема, ми не включили у змагання дітей віком 6-9 років. Ми зробили для них козацькі забави. Сюди ще включили буксирування автомобіля. Якщо минулого року під час проведення свята чоловіки вправлялися у силі, а жінки — у куховарстві, то цьогоріч прекрасна половина, переважно, спостерігала за звитягами. Готували — також чоловіки.

 

При чому, напам’ять знали всі рецепти і тонкощі приготування козацького кулішу. Відтак, у справжньому казані, на вогнищі посеред житлового масиву міста, чоловіки, як у давнину на Січі, влаштували собі школу виживання. Вправно різали цибулю і сало. На вже присмажені шкварки засипали пшеничну крупу. Жінки — тільки допомагали. У козацькому меню були ще борщ, узвар і печиво. Тим часом, учасники і господарі свята приступили до головного — козацьких звитяг. Звитяжили у кількох вікових категоріях. Зокрема, не брали участь безпосередньо у змаганнях наймолодші — юнаки віком від шести до дев’яти років. Вони натомість —бавилися на сонечку у традиційні козацькі ігри. Тоді, як старші — вправлялися у підніманні гир вагою 8 та 24 кілограми, а також — піднімання штанги, штовханні, дартсі та бігу.

 

«Родзинкою» свята ставало буксирування автомобіля, який надав чемпіон України із гірських перегонів України Сергій Жолінський. Хоча, не вдалося надати для буксирування гоночне авто, видовище від змагання було не менш вражаючим. Усі охочі повнолітні учасники змагань мали буксирувати автомобіль на 5 метрів у найкоротший термін. Із шести парубків і чоловіків буксирували півторатонне авто за 10-20 секунд.

 

Зрештою, найкращими буксирувальниками автомобілів визнали калушан Михайла Петрівника, який упорався за 10,3 секунди, й Олександра Вериньов, який відстав від суперника всього на третину секунди, показавши результат у 10,66 секунди. Відтак, присутнім не залишилося нічого, як насолоджуватися козацькими піснями, кулішем, узваром, борщем і салютом. Усі присутні резюмували: свято вдалося на славу. Тож, є надія, що традиція проведення свята не перерветься, а вже наступного року воно, ймовірно, вийде за межі області і прийматиме гостей і з інших регіонів України.

 

вікна


24.10.2011 2781 0
Коментарі (0)

21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

570
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2697
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1686 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3771
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5566
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1765

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

275

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

273

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

446

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

965
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

541
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

562
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

845
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2056
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

608
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

937
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

5003
17.04.2025

Автором видання став історик, краєзнавець, начальник відділу звернень громадян, діловодного забезпечення та контролю ДАІФО Андрій Сміжак.   

1081
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

444 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

678
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

465
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

788