На Прикарпатті колишній чиновник зайнявся садівництвом

Василь Головчак з Новиці Калуського району – фахівець лісового господарства, заслужений природоохоронець України.

Понад 30 років він працював на керівних посадах в лісовому господарстві та в підрозділі міністерства екології в Івано-Франківській області. А вже п’ятий рік, з 2013 року, тягне фермерського плуга у "Садах Новиці", інформує Kalushnews.city.

Для "Садів Новиці" було виділено 17 гектарів землі із фермерського фонду. На 6 гектарах уже ростуть низькорослі деревця яблунь. Є розсадник, саджанці з нього добре приживаються, навіть у гірських районах. Ще 11 гектарів потрібно засадити.

Василь Головчак каже, що планують трохи змінити проект: вирощуватимуть у "Садах Новиці" не лише яблуні, але й груші, фундук, терен, лохину. А ще хочуть тут закласти багатопрофільний розсадник, а по контуру саду розмістити вулики чи насадити дуби. Це захищало б від вітру. Можна б навіть мріяти про встановлення сонячних батарей, але при умові, якщо буде допомога держави чи грантові кошти.

У родинному фермерському господарстві "Сади Новиці" довели, що можна досягати щедрих урожаїв і на важких землях та на висоті 517 метрів над рівнем моря, якщо не шкодувати праці рук, все вчасно зробити, дотримуючись технологічних вимог.

Власним досвідом фермерства з колегами з Івано-Франківщини та Львівщини поділився Василь Головчак на семінарі, який відбувся у Новиці, а також запросив усіх на майстер-клас у своє яблуневе господарство:

"У чому секрет? П’ять років з ранку до ночі на колінах провів: садив, щепив, формував крони. Чи є результат? З трьох тисяч саджанців всохло лише 9 штук. Бачите: сад щедро заплодоносив".

Навіть минулого року, коли в садах у районі яблук не було, тут мали непоганий урожай. Наразі у фермерському господарстві експериментують із кількома морозостійкими сортами, які вирізняються врожайністю і стійкістю перед хворобами.

Розповів Василь Головчак колегам-фермерам, що  з усіма роботами, в основному, справляються самі. Допомагають йому дружина, донька і теща. Лише тоді, коли садили сад, знадобилися додаткові робочі руки.

"Оскільки ґрунти тут важкі, то, щоб коренева система деревця мала доступ повітря і поживу, викопували лунки екскаватором, у кожну давали 30-40 кг перегною",  розповів Василь Головчак.

Поділився фермер досвідом, як і чим захищає сад від шкідників, а кору дерев  від зайців, розповів про інші технологічні заходи догляду за деревцями.

Сад на природному поливі. Хоча місцевість на пагорбі, але яблунькам вистачає вологи за рахунок опадів і джерел, які є тут. Міжряддя обробляють трактором, в рядах з бур’янами борються з допомогою гербіцидів.

Для всіх фермерів є спільна проблема: куди збути вирощений урожай. Ті ціни, які пропонують заготівельники, навіть не покривають затрат. Тож фермери на семінарі у Новиці заявили про намір об’єднатися, щоб разом вимагати на законодавчому рівні захисту інтересів українського сільгоспвиробника.

Тепер урожай "Садів Новиці" зберігають у пристосованих складських приміщеннях. Треба думати про переробку і, звичайно, про склад, каже Василь Головчак.

Можна розглядати такі варіанти переробки: соки, концентрати, дитяче харчування, джеми, сушка. Тим паче, що в Україні і Європі зростає попит на сушені фрукти та овочі. А Новиці з її садами, що є у майже у кожного господаря, просто необхідне переробне підприємство. Тоді б вирішилася проблема, куди дівати плоди садів і полів. Плюс буде створено нові робочі місця. Самотужки село чи навіть об'єднана громада не може його збудувати. Тому, переконаний Василь Головчак, треба шукати інвесторів або залучати кошти міжнародних проектів.


22.10.2018 1851
Коментарі ()

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

265
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1571 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1827 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2648
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2378 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7615

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

388

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1094

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1166

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1953
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

334
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

712
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

950
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

43457
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3154
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

981
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

2005
25.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35204 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

331
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

540
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

682
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

1008