На Прикарпатті колишній чиновник зайнявся садівництвом

Василь Головчак з Новиці Калуського району – фахівець лісового господарства, заслужений природоохоронець України.

Понад 30 років він працював на керівних посадах в лісовому господарстві та в підрозділі міністерства екології в Івано-Франківській області. А вже п’ятий рік, з 2013 року, тягне фермерського плуга у "Садах Новиці", інформує Kalushnews.city.

Для "Садів Новиці" було виділено 17 гектарів землі із фермерського фонду. На 6 гектарах уже ростуть низькорослі деревця яблунь. Є розсадник, саджанці з нього добре приживаються, навіть у гірських районах. Ще 11 гектарів потрібно засадити.

Василь Головчак каже, що планують трохи змінити проект: вирощуватимуть у "Садах Новиці" не лише яблуні, але й груші, фундук, терен, лохину. А ще хочуть тут закласти багатопрофільний розсадник, а по контуру саду розмістити вулики чи насадити дуби. Це захищало б від вітру. Можна б навіть мріяти про встановлення сонячних батарей, але при умові, якщо буде допомога держави чи грантові кошти.

У родинному фермерському господарстві "Сади Новиці" довели, що можна досягати щедрих урожаїв і на важких землях та на висоті 517 метрів над рівнем моря, якщо не шкодувати праці рук, все вчасно зробити, дотримуючись технологічних вимог.

Власним досвідом фермерства з колегами з Івано-Франківщини та Львівщини поділився Василь Головчак на семінарі, який відбувся у Новиці, а також запросив усіх на майстер-клас у своє яблуневе господарство:

"У чому секрет? П’ять років з ранку до ночі на колінах провів: садив, щепив, формував крони. Чи є результат? З трьох тисяч саджанців всохло лише 9 штук. Бачите: сад щедро заплодоносив".

Навіть минулого року, коли в садах у районі яблук не було, тут мали непоганий урожай. Наразі у фермерському господарстві експериментують із кількома морозостійкими сортами, які вирізняються врожайністю і стійкістю перед хворобами.

Розповів Василь Головчак колегам-фермерам, що  з усіма роботами, в основному, справляються самі. Допомагають йому дружина, донька і теща. Лише тоді, коли садили сад, знадобилися додаткові робочі руки.

"Оскільки ґрунти тут важкі, то, щоб коренева система деревця мала доступ повітря і поживу, викопували лунки екскаватором, у кожну давали 30-40 кг перегною",  розповів Василь Головчак.

Поділився фермер досвідом, як і чим захищає сад від шкідників, а кору дерев  від зайців, розповів про інші технологічні заходи догляду за деревцями.

Сад на природному поливі. Хоча місцевість на пагорбі, але яблунькам вистачає вологи за рахунок опадів і джерел, які є тут. Міжряддя обробляють трактором, в рядах з бур’янами борються з допомогою гербіцидів.

Для всіх фермерів є спільна проблема: куди збути вирощений урожай. Ті ціни, які пропонують заготівельники, навіть не покривають затрат. Тож фермери на семінарі у Новиці заявили про намір об’єднатися, щоб разом вимагати на законодавчому рівні захисту інтересів українського сільгоспвиробника.

Тепер урожай "Садів Новиці" зберігають у пристосованих складських приміщеннях. Треба думати про переробку і, звичайно, про склад, каже Василь Головчак.

Можна розглядати такі варіанти переробки: соки, концентрати, дитяче харчування, джеми, сушка. Тим паче, що в Україні і Європі зростає попит на сушені фрукти та овочі. А Новиці з її садами, що є у майже у кожного господаря, просто необхідне переробне підприємство. Тоді б вирішилася проблема, куди дівати плоди садів і полів. Плюс буде створено нові робочі місця. Самотужки село чи навіть об'єднана громада не може його збудувати. Тому, переконаний Василь Головчак, треба шукати інвесторів або залучати кошти міжнародних проектів.


22.10.2018 1867
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2671
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20704
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1800
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1288 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2303
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3938

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

562

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2055

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

746

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1351
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

417
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

940
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24441
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

651
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

684
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

636
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

780
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8124
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

625
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

816
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2106 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

771