На Прикарпатті колишній чиновник зайнявся садівництвом

Василь Головчак з Новиці Калуського району – фахівець лісового господарства, заслужений природоохоронець України.

Понад 30 років він працював на керівних посадах в лісовому господарстві та в підрозділі міністерства екології в Івано-Франківській області. А вже п’ятий рік, з 2013 року, тягне фермерського плуга у "Садах Новиці", інформує Kalushnews.city.

Для "Садів Новиці" було виділено 17 гектарів землі із фермерського фонду. На 6 гектарах уже ростуть низькорослі деревця яблунь. Є розсадник, саджанці з нього добре приживаються, навіть у гірських районах. Ще 11 гектарів потрібно засадити.

Василь Головчак каже, що планують трохи змінити проект: вирощуватимуть у "Садах Новиці" не лише яблуні, але й груші, фундук, терен, лохину. А ще хочуть тут закласти багатопрофільний розсадник, а по контуру саду розмістити вулики чи насадити дуби. Це захищало б від вітру. Можна б навіть мріяти про встановлення сонячних батарей, але при умові, якщо буде допомога держави чи грантові кошти.

У родинному фермерському господарстві "Сади Новиці" довели, що можна досягати щедрих урожаїв і на важких землях та на висоті 517 метрів над рівнем моря, якщо не шкодувати праці рук, все вчасно зробити, дотримуючись технологічних вимог.

Власним досвідом фермерства з колегами з Івано-Франківщини та Львівщини поділився Василь Головчак на семінарі, який відбувся у Новиці, а також запросив усіх на майстер-клас у своє яблуневе господарство:

"У чому секрет? П’ять років з ранку до ночі на колінах провів: садив, щепив, формував крони. Чи є результат? З трьох тисяч саджанців всохло лише 9 штук. Бачите: сад щедро заплодоносив".

Навіть минулого року, коли в садах у районі яблук не було, тут мали непоганий урожай. Наразі у фермерському господарстві експериментують із кількома морозостійкими сортами, які вирізняються врожайністю і стійкістю перед хворобами.

Розповів Василь Головчак колегам-фермерам, що  з усіма роботами, в основному, справляються самі. Допомагають йому дружина, донька і теща. Лише тоді, коли садили сад, знадобилися додаткові робочі руки.

"Оскільки ґрунти тут важкі, то, щоб коренева система деревця мала доступ повітря і поживу, викопували лунки екскаватором, у кожну давали 30-40 кг перегною",  розповів Василь Головчак.

Поділився фермер досвідом, як і чим захищає сад від шкідників, а кору дерев  від зайців, розповів про інші технологічні заходи догляду за деревцями.

Сад на природному поливі. Хоча місцевість на пагорбі, але яблунькам вистачає вологи за рахунок опадів і джерел, які є тут. Міжряддя обробляють трактором, в рядах з бур’янами борються з допомогою гербіцидів.

Для всіх фермерів є спільна проблема: куди збути вирощений урожай. Ті ціни, які пропонують заготівельники, навіть не покривають затрат. Тож фермери на семінарі у Новиці заявили про намір об’єднатися, щоб разом вимагати на законодавчому рівні захисту інтересів українського сільгоспвиробника.

Тепер урожай "Садів Новиці" зберігають у пристосованих складських приміщеннях. Треба думати про переробку і, звичайно, про склад, каже Василь Головчак.

Можна розглядати такі варіанти переробки: соки, концентрати, дитяче харчування, джеми, сушка. Тим паче, що в Україні і Європі зростає попит на сушені фрукти та овочі. А Новиці з її садами, що є у майже у кожного господаря, просто необхідне переробне підприємство. Тоді б вирішилася проблема, куди дівати плоди садів і полів. Плюс буде створено нові робочі місця. Самотужки село чи навіть об'єднана громада не може його збудувати. Тому, переконаний Василь Головчак, треба шукати інвесторів або залучати кошти міжнародних проектів.


22.10.2018 1846
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2543
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1201
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1126
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2306
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3746
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2744 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

983

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

838

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

787

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

735
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10468
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1323
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

360
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5467
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1177
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2972
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

562
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

414 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

852
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

739
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

793