На Прикарпатті громада боргує чотири мільйони заробітної плати (ФОТО/ВІДЕО)

Витвицька територіальна громада, що на Франківщині, недоотримала приблизно мільйон гривень у свій бюджет за перше півріччя 2021 року через зменшення надходжень від вирубки лісу.

Про це журналістам Суспільного Карпати розповів її очільник громади Василь Ільницький, передає Фіртка.

З 62 територіальних громад Івано-Франківщини третина не змогла наповнити свій бюджет на 100%. Це, зокрема, Обертинська, Долинська, Калуська громади. Найгірший показник — у Витвицької тергромади.

За перше півріччя вона наповнила бюджет лише на половину. Про це повідомила очільниця управління фінансів облдержадміністрації Ірина Мацькевич на нараді 13 липня.

"Наша Витвицька ТГ виконала 52% від запланованих показників або недоотримала 3 мільйони 400 тисяч гривень. Це — вкрай критична ситуація, найгірша в області, — сказала Ірина Мацькевич. — Ми знаємо, що ця громада мала заборгованість по заробітній платі станом на 1 січня. І станом на 1 липня знову облікується борг — 3 мільйони 800 тисяч гривень. Ми вже бачимо, що вони до кінця року, починаючи з півріччя, не мають чим платити працівникам своїх установ".

Чотири з половиною роки тому Витвицька громада об'єднала дев'ять сіл. За словами сільського голови, зараз у громаді є 192 працівники бюджетної сфери. Їм боргують зарплату з травня.

За пів року зекономили 800 тисяч, оптимізувавши частину людей. Аби громада розвивалася, знайшли кількох інвесторів. Зокрема, одна з фірм уже провела геологічну розвідку неподалік села і планує до кінця року збудувати там завод мінеральних вод.

Є перемовини з іншою компанією щодо використання трьох заморожених газових свердловин та буріння кількох нових. Також у планах – будівництво відпочинкового комплексу, розвиток тваринництва і ферм, відновлювальної енергетики. Загалом розраховують на наповнення бюджету кількома мільйонами гривень.

"Зараз наповнюємо бюджет з того, що приходить. Це – податок на доходи фізосіб, попенна плата від вирубки лісу, сплата земельного податку, якась невелика частина грошей від підприємців, які торгують у нас, — розповідає Василь Ільницький. — Є п'ять пилорам, які майже не працюють, бо ліс майже не рубають. Тому ми маємо недоотримання в цьому році майже мільйон гривень попенної плати. На сьогодні ми виплатили зарплату за квітень. Тобто, десь тримісячна заборгованість".

Одне із джерел доходу громади – пилорами. Власник однієї з них Юрій Хальпінський розповідає, що на повну потужність не працює приблизно півтора року, бо не має сировини.

Наразі роблять пелети з деревини та піддони. Доходи зменшилися, а видатки, навпаки, зросли. Тільки за оренду землі сплачує 1 600 гривень щомісяця.

"Світло і податки — орієнтовно 15 тисяч у місяць. Податки можна рахувати по-різному. Наприклад, зараз прийшов податок на нерухомість – 16 тисяч. Це одноразова річна сплата. Плюс оренда, плюс єдиний податок", — говорить підприємець.

Між селами Станківці та Слобода Болехівська облаштували кемпінгове містечко. Зараз тут розташувався дитячий літній табір.

Турист Володимир Тимків містечком, як і місциною, задоволений. Втім, має і зауваження.

"Потрібна дорога, щоби люди могли спокійно заїхати, без жодних проблем. І ще одне таке кемпінгове містечко або якийсь туристичний комплекс, бо дуже мальовнича природа, але важко заїхати", — ділиться Володимир Тимків.

Виконавчий директор Асоціації міст України Юрій Стефанчук каже, проблеми із зарплатою не сформувалися за останні пів року, вони набуті за кілька років. Частково це сталося через те, що деякі видатки раніше покривала освітня субвенція. А зараз – це відповідальність громади. Наприклад, оплата комунальних послуг та зарплата технічному персоналу.

"Я б хотів звернути увагу ще на один показник: якщо порівняти фінансові надходження цієї громади в минулому році, то за пів року ця громада отримала на 20 % більше грошей, — пояснює Юрій Стефанчук. — Тому можна зробити висновок, що вони або сподівалися на великі надходження від якогось бізнесу, і цього не сталося, або при формуванні свого бюджету виникла технічна помилка, яку вони сьогодні в змозі виправити".


Читайте також:

Стало відомо, яка заборгованість державних установ Прикарпаття перед їхніми працівниками

Зменшення дефіциту та держборгу: Рада схвалила Бюджетну декларацію на три роки

На скільки зросла зарплатня ІТ-спеціалістів в Івано-Франківську (ОПИТУВАННЯ)

Ринок праці: відомо, які професії на Прикарпатті найзатребуваніші


22.07.2021 1899
Коментарі ()

03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

550
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

648
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1361
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2314 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1165
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3092

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

913

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1059

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1488

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2086
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26407 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

781
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

982
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3036
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1284
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

962
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1220
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1230
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

440
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4312
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1094
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1655