На Прикарпатті горить вулкан (фото)

 

 

 

Бажаючим побачити справжнісінький вулкан не варто поспішати у далекі закордони. Є виявляється свої вулкани і в Україні, а один навіть у Західній Україні – у селі Старуня неподалік Івано-Франківська. Зараз один із його кратерів постійно палає завдяки систематичним викидам метану.

 

Звісно, йому не зрівнятися з Везувієм чи тим же вулканом Ейяфьятлайокудль, який навів страх на всю Європу на початку 2010 року, – ні потужністю викидів, ні велетенськими розмірами. Адже старунівський вулкан – грязьовий.

 

Розшукати його доволі непросто. Їдучи по трасі, Старуню потрібно минути, а потім вже перед Гвіздом повернути праворуч. При появі перших хат вдалося натрапити на першого «язика».

 

«Там буде поворот наліво, то в  жодному разі наліво не повертайте, а потім поверніть… наліво», – з доброзичливою усмішкою бубоніла місцева бабуся.

 

Аби розшифрувати прихований зміст цієї фрази довелося проїхати вглиб села і побачити, що по дорозі до вулкану ще буду чимало розвилок.

 

Пощастило, що в попутному напрямку їхав місцевий і показав дорогу. Вже біля самого вулкану, який в полях можна знайти орієнтуючись на лінію електропередач, побачили, подружжя, яке теж приїхало оглянути диковинку.

 

«Ви на вулкан? Ми щойно звідти. Нафтові кратери тут повсюди, найцікавіший – той, що горить», – поділилися вони враженнями від побаченого.

 

По дорозі до «вічного вогню», який живлять викиди метану та соляна вода, натрапляємо і на численні чорні болітця, від який чути запах бітуму. На початку минулого століття з цих свердловин добували нафту та озокерит. Кажуть, деякі з кратерів досі вивергаються грязями, висота Виверження може сягати 3 м.

 

«Зараз вже ці родовища вже ніяк не використовують, тільки туристи приїздять подивитися на наш грязьовий вулкан, – розповідає сільський голова Іван Мосюк. – Він активізувався після виверження вулкану у Румунії у 1977 році , почав стріляти потоками глиняної маси».

 

В одному з кратерів залишилась труба, яку ще під час буріння поставила бельгійська фірма. З неї здіймається вогонь, який горить постійно. Оскільки суміш метану та підземних вод насичена йодом та сіллю, внаслідок згорання довкола утворюються візерунки з соляних кристалів.

 

«У 1907 році на місці добування нафти і озокериту натрапили на трьох забальзамованих мамонтів, згодом – на прадавнього волохатого носорога. Ми у селі відзначали 100-річчя з часу цих відкриттів. Зараз ці тварини – у музеях Польщі, а один мамонт – у природничому музеї Львова. А розмови про те, що ці болотисті кратери засмоктують худобу, яка часом сюди приходить з пасовиська – то неправда, наша худоба тут не гинула», – запевни Іван Мосюк.

 

Сільський голова додає, що керівництво області обіцяло допомогти селу облаштувати дорогу, аби поближче до вулканів могли доїхати навіть автобуси з туристами. Після того, як наше авто долає чергову ямку, ловиш себе на думці, що це б і справді не завадило.

 

У селі Старуня горить вулкан

 

А на виїзді із Старуні розташований ще одна місцева гордість – криниця з соленою водою, вміст солі сягає 70%. За словами сільського голови, цю воду вивчали українські та польські вчені, і виявили, що вона має лікувальні властивості.

 

«Вона нічим не гірша, ніж моршинська чи трускавецька, – стверджує Іван Мосюк. – Наразі воду з криниці люди беруть поливати сінаж для худоби, а також використовують в інших господарських потребах. Тоді як під час експериментів фахівців з медакадемії, ця воді помогла 78 людям», пишуть "Паралелі".

 

У селі Старуня горить вулкан


05.08.2013 1509 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

786
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

608
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1682
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3008
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2459
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2436

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

587

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

599

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1458

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1529
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

559
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

422
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

796
30.04.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

193
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

292
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26927
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

752
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

315
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

315
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

639
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1042 1
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

840