На Прикарпатті фермер використовує систему електропастуха

 

У селі Дитятині Галицького району на Івано-Франківщині місцевий господар Володимир Слободян для відгодівлі корів застосовує систему електропастуха.

 

При використанні такої системи значно збільшуються надої та немає потреби наймати багато пастухів. Отже, економляться кошти.

 

До Дитятина доїхати важко. До села доброї дороги немає. Разом із місцевим війтом Євгеном Довжинським, агрономом за фахом, прямуємо на легковику через поля. Навколо видно бур’яни та залишки безгосподарності. Проте вже за кілька метрів — акуратне поле.

 

«Тут наш господар, який лише минулого року розпочав свою діяльність, випасає корівок, — каже пан Євген. — І настільки чудово працює, що аж душа радіє. На землі господарює й корівок вирощує. По інших селах про ферми й думати забули, свого часу все розікрали, розвалили. У нас є добра ферма, 250 голів великої рогатої худоби. Поголів’я Володя планує збільшити у наступному році до 500. Є молоко, є телята».

 

«Технологія електропастуха, — мовить Володимир Слодобян, — давно використовується в Європі, особливо в Німеччині та Голланлії, а там знаються на тому, як корів вирощувати. Ми ж запозичили електропастуха від львівських колег. Принцип дії дії новинки такий: поле ділиться на десять частин-кліток, кожна обгороджується дротом, крізь який проходитиь легесенький струм. У такій «клітці» й по три дні пасеться череда. Згодом корівок, відтягнувши дріт, переганяють у іншу частину поля». Приходить вже справжній пастух, відчіпляє дріт та гайда, корівки, у наступну клітку! При цьому він використовує спеціальні рукавиці, адже по дротах проходить струм. А пастухів на велике господарство лише два! Корівкам струм він не шкодить. Сила удару — мінімальна, пишуть Вікна.

 

«Але в тварин вже виробляється певний рефлекс, — мовить Володимир Слодбодян. — Вони навіть близько не підходять до дроту. А через три дні корови стоять і чекають, аби їх перегнали в іншу клітку, на молоденьку травичку. За цей час там, де ще день тому паслися молочні годувальниці, викошують акуратно недоїджену ними траву. За місяць корівки обходять десять кліток. Допоки молочні годувальниці обійдуть всі до останньої частини поля, в першій клітці починає рости новий соковий корм». Цього року там було просто різнотрав’я, надалі висаджуватимуть траву з Німеччини «Кантрі». Адже зелений харч, який там ріс протягом семи років, вже неефективний. Планується за сезон 5-6 раз косити. А ще у кожній клітці для тварин є ще й свіженька водичка. Пийте, корівки, та молока напасайте!

 

«Такий харч для наших Ласок, Сірих та Красульок дозволяє удвічі зібльшувати надої. Цьому сприяє соковита молоденька травичка, — мовить місцевий ветеринар Йосип Терпиляк. — За цією технологіє корів пасуть від від квітня аж до листопада. Усі переміщення тварин по полю, а також і прирости та жирність молока контролює комп’ютер. Малюються спеціальні діаграми. Чітко контролюється, аби в кожній клітці був однаковий об’єм трави. Якщо пасучись, скажімо у клітці № 6 чи 8, у корови знизилася жирність молока, то цю частину поля ретельно перевірятимуть. Наступного року вправний та меткий дитятинський господар збільшить стадо та обіцяє потішити ще іншими новими для українського господарства іноземними технологіями вирощування тварин.

 


08.10.2012 2437 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

7432 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1114
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

618
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5637
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1522
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1386

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

463

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1282

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1110

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1013
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

349
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

406
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1349
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

425
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

693
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5732
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

441
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

306
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

645 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1090
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

946