На Прикарпатті для бійців АТО влаштували творчу криївку

 

 

Днями на Верховинщині розпочався сьомий заїзд творчої реабілітації бійців української армії за проектом "Творча Криївка". Вона "перебралася" з села Дземброня, де відбувалися попередні "криївки", проект перебрався у мальовниче село Красник.

 

На реабілітацію в Карпати прибули семеро бійців різних військових підрозділів. Всі вони, за словами керівника проекту "Творча Криївка" Віталіни Маслової, побували в дуже непростих травмуючих умовах війни, отримали поранення і потребують відновлення після госпіталів, пише Курс.

 

"Більшість хлопців уперше на Прикарпатті, – розповіла Віталіна. – І це для нашого проекту типово. Ми розуміємо, що ефективна дія перебування на природі тоді найбільше помітна, коли людина вперше потрапляє в такі природні умови. Ми це бачили вже на попередніх заїздах. І думаємо, що цього разу теж так буде, – цей ефект несподіванки і краси Карпат, він дуже допомагає нам робити нашу роботу. Гори відновлюють хлопцям сили".

 

Творчість, спілкування та природа допомагають у проведенні психологічної, соціальної та біографічної реабілітації героїв, каже Віталіна Маслова, художниця за фахом, ініціаторка і творчий "двигун" проекту.

 

"Продовжуємо працювати, застановившись на трьох головних принципах. Це творча реабілітація, творче спілкування і природа. Творчість знову буде проявлена у вигляді живопису. Зважаючи на сезон і погоду, тепер це будуть не пленери, а, умовно кажучи, кабінетний живопис. Не роботи з натури, а художні вправи з уяви, які ми будемо робити, вправи з кольором", – пояснила організаторка творчої реабілітації.

 

До спілкування з бійцями та іншими учасниками "Творчої Криївки" залучений весь Красник. Передовсім – родина Ярослава і Наталії Мартищуків, яка приймає "Криївку" у своїй садибі "Карпатські барви". "В родині четверо дітей. Господиня сказала, що хоче спробувати взяти на себе повністю все забезпечення проживання і харчування наших хлопців, – відзначила Віталіна Маслова.– І в селі вже знають, що ми приїдемо, готові нас запрошувати в гості – в родини. Вже організували нам зустріч з громадою і з дітьми в місцевій школі".

 

Цього разу бійців на реабілітацію супроводжують ще кілька людей. "З нами їде дружина бійця, якому після поранення потрібен догляд. Також їде психолог з Одеси, яка хоче повчитися у нас, подивитися, як працюємо, можливо, вона буде нашим волонтером. І цього разу ми запросили масажиста, з яким працювали в проектах реабілітації ще після Майдану", – конкретизувала Віталіна Маслова.

 

Проект наразі здійснюється за підтримки українсько-американського фонду "Лелека Фундейшн", який забезпечує матеріали для творчої роботи та транспортні витрати. Приймають бійців, як це й було раніше, власники карпатських "зелених" садиб.

 

"Маємо зараз чотири запрошення. Могли би наш проект паралельно вести в усіх чотирьох садибах, але, на жаль, немає підготовлених волонтерів, які могли би це робити, – розповіла Віталіна. – Крім садиби "Карпатські барви", в Краснику є ще один зацікавлений господар. Господиня з Верхньої Дземброні чекає, коли ми до неї доберемось. І завдяки священику зі села Криворівня тамтешня громада також зацікавилася "Творчою Криїівкою" – знайшлися господарі, які також хочуть бачити в себе наш проект".

 

Проекти ініціативи "Творча Криївка цьогоріч поширюються в трьох напрямках, каже Віталіна Маслова. Перший – це "Творча Криївка для бійців" у Карпатах: реабілітація українських військовиків з досвідом війни на Донбасі. Восени минулого року на Верховинщині відбулося шість реабілітаційних заїздів. Перший проходив у "Білому слоні" в Дземброні. Наступні п’ять – на базі приватної садиби "Ксеня" в Нижній Дземброні у господарів Василя і Оксани Волинюк.

 

"Другий напрям, який ми тільки-но починаємо, має умовну назву "Гостина у родини". Це буквально поїздка в гості. Коли бійці приходять у відпустку, то можуть взяти зі собою дружину й дітей і поїхати на відпочинок в іншу родину, – розказала Віталіна Маслова. – Ми двічі вже це робили. Зараз третя сім’я має приїхати також сюди, на Верховинщину. Намагаємося підшукати родини, які чимось схожі між собою. Щоби люди насправді подружилися і почали їздити один до одного в гості".

 

Третій напрям, який наразі ще в роботі, – організація сімейного табору у Верховині для родин, які втратили тата на війні. Умовна назва – "Творча Криївка – мамам і діточкам". Табір проходитиме в середині лютого, триватиме десять днів. "Програма цього проекту досить широка, включає в себе як роботу з психотерапевтом, масажистами, консультації лікаря, оздоровчі процедури, так і екскурсії, майстер-класи від місцевих майстрів та інші творчі методи реабілітації, що їх завжди застосовує "Творча Криївка", – анонсувала Віталіна. – Очікуємо прийняти 12-15 родин, це мами з дітьми. Найменшій дитині з тих, які приїдуть у Верховину, рік і десять місяців, найстаршій 16 років. Ще є вільні місця в заїзді, ми зараз ще набираємо родини".

 

Окрім карпатських, ініціатива "Творча Криївка" має й всеукраїнський проект. "Хочемо розвивати в містах центри творчої реабілітації, куди могли би приходити не тільки бійці, а й їхні рідні, друзі і просто звичайні люди", – ділиться планами Віталіна Маслова. Перший такий центр планують відкрити в Києві. А у Львові й Франківську, де є запит на проведення навчання для волонтерів, проведуть семінар з творчої реабілітації бійців із зони війни.


28.01.2015 580 0
Коментарі (0)

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

2766
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

454
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14507 21
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1690
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

962
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6358

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

743

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1559

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1353

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1240
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

594
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

745
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1654
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

674
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

970
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

6013
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

14178
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

346
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

644
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

564
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

880 2