На Прикарпатті демонтують радянські пам’ятники

У Галицькій громаді на Івано-Франківщині у серпні 2024 року демонтували останні шість радянських пам’ятників, що перебували на балансі міськради. Водночас у селах Отинійської громади залишаються вісім монументів.

Про це повідомляє Суспільне, пише Фіртка.

Їх селищна рада не демонтувала, аргументуючи тим, що пам’ятники охороняються законом, як об’єкти культурної спадщини. Згідно з розпорядженням голови обласної військової адміністрації Світлани Онищук до 27 серпня на Франківщині мали демонтувати 78 об'єктів радянської доби.

Крилос — одне зі сіл Галицької громади, де зняли з постаменту бетонного радянського солдата. Його встановили в центрі села в 1972-1973 роках, каже староста Василь Мельничук. Зараз на цьому місці залишається хрест, герб України та плита з прізвищами людей, які загинули під час та після Другої світової війни.

"До 2000 року тут стояла зірка. Десь у 2002-2003 пам'ятник реконструювали й залишили тільки солдата. На підставі останнього розпорядження ми його демонтували. Інші пам’ятники реконструювали під час відновлення чи будівництва собору. Це було до незалежності, у 1980-1990 роках", — говорить Василь Мельничук.

У селі Бринь Галицької громади демонтували жіночу фігуру та плити з написами. Їх встановлювали у 1973 році, говорить староста Марія Богусевич. У селі мають намір на цьому місці зробити монумент пам'яті українських воїнів.

"Гарна територія, біля храму. І це — центр села, тому було б недоцільно все так зруйнувати й на цьому місці нічого не зробити. Курган буде увіковічувати вже прізвища наших односельців, два з яких загинули у цій війні. Є зниклі безвісти. Багато хлопців служать, хай це буде і курган слави живим", — розповідає Марія Богусевич.

За словами Марія Богусевич, не всі односельці підтримали демонтаж. Аргументували тим, що фігуру жінки можна було б стилізувати на українських лад.

"У наш час це — і мама тих солдатів-мос***ів, які сьогодні нас убивають, тому йти зі старим у нове не варто. Я вважаю, що ми зробили правильно", — пояснює Марія Богусевич.

Жителька села Острів Галицької громади Ярослава Орловська показала кореспондентці Суспільного місце, де стояв монумент жінки, який демонтували. Цю подію коментує так: "Та вона нікому і не заважала, чесно кажучи. Але тут треба щось зробити. Ми вже думали, може, пам’ятник Марку Вовчку перенести сюди".

Пам’ятники демонтували протягом серпня також у селах Демешківці, Дорогів та на кладовищі у Галичі, розповідає заступниця голови Галицької громади Вікторія Дебенко. З її слів, більше пам'ятників, присвячених Другій світовій війні, на балансі немає. На демонтаж, каже, не витратили грошей з бюджету громади. Монументи зняли за допомогою комунальників і меценатів-аграріїв.

В Отинійській громаді є вісім радянських пам’ятників, присвячених Другій світовій війні, каже її голова Олег Савчук. Вони встановлені у селах Торговиця, Лісний Хлібичин, Сідлище, Голосків, Струпків, Виноград, Ворона та селищі Отинія. Під чотирма монументами є поховання.

"Ці монументи є пам'ятками історії й монументального мистецтва. Згідно зі Законом України "Про охорону культурної спадщини", вони перебувають під захистом. Поки якоїсь інформації про знесення того чи іншого пам'ятника у нас немає", — коментує Олег Савчук.

Історик та учасник комісії з декомунізації та деколонізації при обласній військовій адміністрації Ярослав Коретчук каже, що понад сотня пам’ятників не потрапила в перелік, який склали в ОВА. Вони досі залишаються в області.

"Під великою частиною пам'ятників є поховання. Це — рештки або працівників НКВС, або дійсно бійців, які брали участь у Другій світовій війні. Згідно з останніми рекомендаціями Українського інституту національної пам'яті йдеться про те, що такі об'єкти повинні бути забрані з публічного простору, а останки перенесені на кладовище", — пояснює Ярослав Коретчук.

Зі слів Ярослава Коретчука, після знесення постаментів краєзнавцям потрібно ще працювати з плитами, на яких викарбувані ініціали людей, аби виокремити з-поміж них працівників НКВС чи тих, хто їм допомагав. Коретчук каже: такі прізвища потрібно демонтувати. Проте варто залишити імена та вшановувати пам'ять мобілізованих до Червоної армії.

"Уродженців західних областей, мобілізованих до Червоної армії, сприймали, як бандерівців. Тому їх доволі часто беззбройно або з малим озброєнням кидали на будь-які штурми німецьких військових позицій. Багато з них загинули на території Польщі, Східної Німеччини, Чехословаччини. Потрібно виготовити нову плиту, поставити хрест на території кладовища чи поруч символічних могил січових стрільців, які є практично в кожному селі, і вшанувати цих людей", — каже історик.

Ярослав Коретчук говорить: наразі триває набір людей у бригаду декомунізаторів. Ініціативна група працює впродовж двох років. Окрім людей, які допомагатимуть фізично, до команди запрошують адвокатів та юристів.

Голова громадської організації "Деколонізація України" Вадим Поздняков розповідає: Івано-Франківська область посідає третє місце в Україні щодо темпів декомунізації.

"Можу сказати, що Городенківська громада добре впоралася, демонтувала величезну кількість об'єктів, які якраз були у них у розпорядженні", — прокоментував Вадим Поздняков.

26 липня 2024 року голова Івано-Франківської обласної військової адміністрації Світлана Онищук підписала розпорядження про демонтаж 78 об'єктів, присвячених Другій світовій війні.

Очільниця управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Івано-Франківської ОВА Ірина Лакіза сказала Суспільному, що після 15 вересня володітиме інформацією, чи всі громади виконали це розпорядження.


08.09.2024 Тетяна Сорока 1147
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1545
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3028
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1064
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1108
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1132 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3340 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

130

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1036

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

856

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

392
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

241
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2422
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1198
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1221
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

503
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15124
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7431
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

249
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

307
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

337
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

423
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

714