На межі прірви

 

Я навряд чи когось здивую якимись відкриттями, зрештою, сісти за клавіатуру мене спонукала не висока муза, а внутрішня потреба знайти точку опори для усвідомленого існування в країні, для більшості громадян якої це існування зведено до фізичного виживання. Тому не уникатиму банальності: зло - взагалі штука банальна.

 

An nescis, mi fili, quantilla prudentia mundus regatur? (Сину мій, хіба ти не знаєш, як мало треба розуму, щоб керувати світом?) - цей латинський афоризм папи Юлія пригадався мені з появою в ЗМІ повідомлення про нове призначення Валерія Хорошковського. Слідкуючи за діями та перестановками в українській владі, вкотре переконуєшся в істинності древніх афоризмів.

 

Політику ж роблять люди, і що важливо - «наші» люди. Це десь в стародавній Індії каста «керівників» мала мислити абсолютно іншими категоріями, ніж пересічний обиватель, що хоче спокійно їсти, спати, влаштувати родину та дітей. Сьогодні ми мусимо констатувати повну відсутність еліти в так званому «політичному бомонді». У владній піраміді прокручуються, немов кадри одного нудного серіалу, ті самі лиця, ті самі люди, які вже остогидли суспільству. Спіткай сьогодні Україну авіакатастрофа зразка 2010 з політичною елітою Польщі, чи вкрився б український народ жалобою?..

 

Адже наші «вожді» живуть за добрим циганським принципом: «нацарюю сто рублів та втечу» або сховаюсь за депутатською недоторканістю. Закони писані не для них, на рівні „еліти" цинізм став нормою життя. Великим «чоловічим» досягненням вважається, скажімо, покинути свою сім'ю й завести молоду дружину, немов модну домашню тваринку. І при цьому спокійно красуватися під червоним комуністичним прапором де-небудь на першотравневому мітингу, припаркувавши свій непролетарський «Порш» неподалік від пам'ятника Леніну... Чи пообіцяти якесь покращення вже сьогодні - і покращити тільки собі й своїм. А як після погроз «бандитам - тюрми» сидиться з цими ж «бандитами» на врочистостях з нагоди Дня Злуки?

 

То чи мають право ці примітиви й крутії вчити чи представляти когось?

 

Криза цінностей накрила наше суспільство з головою - політику, економіку, культуру. «І от те, що писали і пишуть на парканах, - тепер у нашій літературі; що на парканах малювали - тепер в галереях; що під парканами горлали - тепер на сцені». Не хочеться й говорити про мистецтво, воно відсутнє або жевріє на узбіччі, справжні цінності замінені на позлітку.

 

Етика не втекла від естетики: уявлення про добро і зло змішалися в якусь потворну кашу, на якій в принципі не може вирости повноцінне здорове суспільство. Вершиною досягнень для пересічного мешканця України подається показне споживацтво: модні лахи в цій системі цінностей стоять вище, ніж, наприклад, здатність до співчуття чи повага до інтелекту.

 

Не варто плекати особливих ілюзій і щодо «середнього класу». Підприємництво в Україні вироджується, не встигнувши навіть як слід народитися. Бізнес тут - не втілення й розвиток приватної ініціативи й ідей. Якщо таке й трапляється, це все частіше виглядає винятком, ніж правилом. У нашій перевернутій з ніг на голову реальності бізнесом вважають обдурювання й обдирання. Довіра й лояльність до клієнта - ознака лохів і лузерів, а цинізм - конкурентна перевага.

 

Отже, наша українська «цивілізація» успішно й жваво котиться в глибоку, темну і смердючу прірву.

 

Лише ті одиниці, які своєю творчістю й працею стараються ще дати землякам ковток чистого і справжнього повітря, перешкоджають нам впасти в летаргічний сон чи кошмар плебейського бунту.

 

Але чи надовго? Чи є ще в нас шанс? Я хочу вірити, що так. Якщо відверто, хочу вірити сильніше, ніж вірю. Та знаю точно: чесний діагноз нашого стану - це перший крок нагору, крок з прірви.

 

Ярослав СВЕЛЕБА, політик 

 

 

 

 

 

 

Ярослав Свелеба, політик,

Галицький кореспондент

 

 

 


27.01.2012 Ярослав Свелеба 1073 3
Коментарі (3)

% 2012.01.27, 14:26
Свелеба стає філософом? :) А хто прапорами махати буде?
Азія 2012.05.08, 21:06
Чоловік, який не зміг стати щасливим, стає філософом... Жаль...
Тарас 2014.03.29, 09:53
в ПС тепер автомати актуальними стали)
05.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

981
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1549
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

3409 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2652
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3518
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

3063

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

397

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

855

Християнство називають релігією любові, і здається, ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

871

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

1502
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

428
06.02.2025

У наші дні вуглеводи є "ворогом", а деякі "експерти" пропагують продукти з високим вмістом жирів. Якщо у вас високий кров'яний тиск, то не обов'язково жертвувати вуглеводами.  

3302
01.02.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

20808
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1250
07.02.2025

Більшість (54%) громадян зазначають, що стосунки між вірянами різних церков та релігій у місцевості, де вони живуть, є спокійними.  

558
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

624
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

1188
10.02.2025

KOZAK SIROMAHA — артист, який поєднує автентичну козацьку спадщину з сучасним звучанням. Його пісні проникають прямо в серце та надихають пам’ятати, хто ми є.  

332
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

194
10.02.2025

Президент США Дональд Трамп заявив, що мав телефонну розмову з путіним та спробував домовитися про припинення російсько-української війни.  

351
07.02.2025

Звернення ухвалили під час загальних зборів Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України.  

3708 1
05.02.2025

Україна готова до закінчення гарячої стадії війни з росією, втім без правових компромісів щодо окупованих територій.  

745 1