На межі прірви

 

Я навряд чи когось здивую якимись відкриттями, зрештою, сісти за клавіатуру мене спонукала не висока муза, а внутрішня потреба знайти точку опори для усвідомленого існування в країні, для більшості громадян якої це існування зведено до фізичного виживання. Тому не уникатиму банальності: зло - взагалі штука банальна.

 

An nescis, mi fili, quantilla prudentia mundus regatur? (Сину мій, хіба ти не знаєш, як мало треба розуму, щоб керувати світом?) - цей латинський афоризм папи Юлія пригадався мені з появою в ЗМІ повідомлення про нове призначення Валерія Хорошковського. Слідкуючи за діями та перестановками в українській владі, вкотре переконуєшся в істинності древніх афоризмів.

 

Політику ж роблять люди, і що важливо - «наші» люди. Це десь в стародавній Індії каста «керівників» мала мислити абсолютно іншими категоріями, ніж пересічний обиватель, що хоче спокійно їсти, спати, влаштувати родину та дітей. Сьогодні ми мусимо констатувати повну відсутність еліти в так званому «політичному бомонді». У владній піраміді прокручуються, немов кадри одного нудного серіалу, ті самі лиця, ті самі люди, які вже остогидли суспільству. Спіткай сьогодні Україну авіакатастрофа зразка 2010 з політичною елітою Польщі, чи вкрився б український народ жалобою?..

 

Адже наші «вожді» живуть за добрим циганським принципом: «нацарюю сто рублів та втечу» або сховаюсь за депутатською недоторканістю. Закони писані не для них, на рівні „еліти" цинізм став нормою життя. Великим «чоловічим» досягненням вважається, скажімо, покинути свою сім'ю й завести молоду дружину, немов модну домашню тваринку. І при цьому спокійно красуватися під червоним комуністичним прапором де-небудь на першотравневому мітингу, припаркувавши свій непролетарський «Порш» неподалік від пам'ятника Леніну... Чи пообіцяти якесь покращення вже сьогодні - і покращити тільки собі й своїм. А як після погроз «бандитам - тюрми» сидиться з цими ж «бандитами» на врочистостях з нагоди Дня Злуки?

 

То чи мають право ці примітиви й крутії вчити чи представляти когось?

 

Криза цінностей накрила наше суспільство з головою - політику, економіку, культуру. «І от те, що писали і пишуть на парканах, - тепер у нашій літературі; що на парканах малювали - тепер в галереях; що під парканами горлали - тепер на сцені». Не хочеться й говорити про мистецтво, воно відсутнє або жевріє на узбіччі, справжні цінності замінені на позлітку.

 

Етика не втекла від естетики: уявлення про добро і зло змішалися в якусь потворну кашу, на якій в принципі не може вирости повноцінне здорове суспільство. Вершиною досягнень для пересічного мешканця України подається показне споживацтво: модні лахи в цій системі цінностей стоять вище, ніж, наприклад, здатність до співчуття чи повага до інтелекту.

 

Не варто плекати особливих ілюзій і щодо «середнього класу». Підприємництво в Україні вироджується, не встигнувши навіть як слід народитися. Бізнес тут - не втілення й розвиток приватної ініціативи й ідей. Якщо таке й трапляється, це все частіше виглядає винятком, ніж правилом. У нашій перевернутій з ніг на голову реальності бізнесом вважають обдурювання й обдирання. Довіра й лояльність до клієнта - ознака лохів і лузерів, а цинізм - конкурентна перевага.

 

Отже, наша українська «цивілізація» успішно й жваво котиться в глибоку, темну і смердючу прірву.

 

Лише ті одиниці, які своєю творчістю й працею стараються ще дати землякам ковток чистого і справжнього повітря, перешкоджають нам впасти в летаргічний сон чи кошмар плебейського бунту.

 

Але чи надовго? Чи є ще в нас шанс? Я хочу вірити, що так. Якщо відверто, хочу вірити сильніше, ніж вірю. Та знаю точно: чесний діагноз нашого стану - це перший крок нагору, крок з прірви.

 

Ярослав СВЕЛЕБА, політик 

 

 

 

 

 

 

Ярослав Свелеба, політик,

Галицький кореспондент

 

 

 


27.01.2012 Ярослав Свелеба 1057 3
Коментарі (3)

% 2012.01.27, 14:26
Свелеба стає філософом? :) А хто прапорами махати буде?
Азія 2012.05.08, 21:06
Чоловік, який не зміг стати щасливим, стає філософом... Жаль...
Тарас 2014.03.29, 09:53
в ПС тепер автомати актуальними стали)
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

1165
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2093
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

3392 4
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

4077
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3622
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2472

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

357

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

929

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

759

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1885
26.12.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

19267
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

551
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

765
26.12.2024

Привітання із Різдвом від СВЯТОСЛАВА,Отця і Голови Української Греко-Католицької Церкви.

162
22.12.2024

В Івано-Франківську протягом 24 та 25 грудня, на Святвечір та Різдво, у храмах відбудуться святкові богослужіння.  

1151 1
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

5334
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

618
23.12.2024

В Івано-Франківську у період з 26 по 29 грудня у храмі Царя Христа оо. Василіян по вул. Незалежності, 181, триватиме щорічний XVI Міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях».  

752
24.12.2024

18 грудня настав граничний термін, коли Уряд мав представити законопроєкт щодо демобілізації.   

332
20.12.2024

У Львові відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України.  

538
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

546 1
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

633