На конференції в ІФНМУ обговорювали «Вплив довкілля Прикарпаття на перебіг фізіологічних процесів» (фото)

 

 

З якими характерними для нашого краю патологіями стикаються медики? Як впливає довкілля Прикарпаття на перебіг фізіологічних процесів? Відповіді на ці питання шукали науковці з усієї України.

 

6 квітня в ІФНМУ відбулась науково-практична конференція «Вплив довкілля Прикарпаття на перебіг фізіологічних процесів». У ній взяли участь фахівці з різних медичних вишів нашої країни, інформує прес-служба ІФНМУ.

 

Серед питань, які досліджували науковці, не оминули генетико-демографічну ситуацію в області щодо дитячого населення. Основне завдання, над яким працюють спеціалісти, – прогнозувати майбутнє населення і розробити алгоритми обстеження будь-якої популяції.

 

Як показують дослідження, в Івано-Франківській області (попри те, що ми вважаємо її рекреаційною зоною) частіше зустрічаються спадкові хвороби, – розповідає завідувач кафедри медичної біології та медичної генетики, професор Лариса Ковальчук: «Особливо часто – хвороби обміну, гіпотереоз. Іноді діагнози не підтверджуються клінічно, але на генетичному рівні це можна встановити. Також фенілкетонурія, коли у здорових батьків-носіїв можуть народитися хворі діти». Відсоток ризику у такій ситуації – 25%. Якщо такі хвороби діагностувати невчасно – це веде до розумової відсталості.

 

Наш регіон йододефіцитний, а коли у жінки є нестача йоду, то це може призвести не до генетичних, а до епігенетичних факторів, – продовжує Лариса Ковальчук: «Діти можуть народжуватись із затримкою психічного, розумового розвитку, психічними розладами». 20 років тому експедиція київських генетиків відвідала Верховинський район нашої області, продовжує науковець: «Ми побачили велику кількість дітей з вродженими вадами. Але там інша ситуація. Ці райони характеризувалися як ізоляти. Сім’ї були між близькими людьми. А тепер посилились процеси міграції. Ми раділи з того, що гени, які в популяції були патологічні, ніби розчинилися». Однак зараз виникла  маса екзогенних чинників, які знижують імунітет – і якщо вони не впливають на самі гени, то впливають на їхню функцію.

 

Також під час конференції фахівці приділили увагу дефіциту вітаміну D та йоду. 80 % новонароджених дітей від жінок, які мають виражений дефіцит вітаміну D, потрапляють у зону ризику астми, схильності до цукрового діабету І типу, розсіяного склерозу, шизофренії, – наголошує у доповіді завідувач кафедри ендокринології Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця, професор Юлія Комісаренко: «Більше 80% населення – у зоні D-дефіциту, 13, 5 % – нестача вітаміну D3, 95 % населення – ризик втрати кісткової маси».

 

Які ж фактори зумовлюють гіповітаміноз, – продовжує науковець: «Недостатнє надходження вітаміну D3 через шкіру, канцерофобія. Використання сонцезахисних кремів, вони не дають можливості у шкірі утворювати вітамін D3». Окрім того, м’ясо і молоко, які б мали містити цей вітамін, його майже не мають, бо тварини мало бувають на свіжому повітрі. Також додає ризику сидячий спосіб життя, постійне перебування в закритих приміщеннях.

 

Як підкреслюють медики-науковці, червень – вересень найбільш сприятливий час для утворення вітаміну D3 в організмі. Отож чекаємо на відкриття вітамінного сезону і нових досліджень у галузі фізіології.

 

Стежте далі за нашими публікаціями про науково-практичну конференцію «Вплив довкілля Прикарпаття на перебіг фізіологічних процесів».

 

 

 

 


08.04.2017 495 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

12505 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1446
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

780
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5948
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1636
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1487

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

555

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1384

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1194

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1097
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

446
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

569
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1489
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

522
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

792
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5834
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

12899
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

435
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

410
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

725 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1177