На Івано-Франківщині у студентів вимагають фальшиві довідки про працевлаштування?

 

Керівництво івано-франківських вищих навчальних закладів вимагає у випускників-бюджетників довідки про працевлаштування.

 

Що робити студентам, які не визначилися, куди влаштуватися, або просто ще не знайшли роботу, пише ІА «Наголос»


Випускниця Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника Оксана (прізвище не вказуємо на прохання студентки) розповіла, що її однокурсникам наполегливо пропонують принести довідки про працевлаштування. Натомість керівництво факультету обіцяє студентам виплатити підйомні, які, за законодавством, становлять 10 мінімальних зарплат, тобто приблизно 11 тисяч гривень. За законом України «Про зайнятість населення», який вступив в дію з 1 січня 2013 року, на підйомні мають право молоді фахівці (лікарі, учителі, агрономи, зоотехніки), що бажають попрацювати на селі 3 роки. Правда, не всі випускники із законом ознайомлені. «Добре, що хоч на Схід не відправляють. Бо минулого року тих, хто не принесе довідку, погрожували відправити на Східну Україну», - зазначає Оксана.
На філософському факультеті ПНУ студентів просять «по-доброму» - нічого не обіцяють і нічим не погрожують. «До нас прийшов заступник декана і попросив за можливістю принести довідки про працевлаштування. Він не говорив, що не віддасть нам дипломи, як це роблять на інших факультетах. Просто сказав: ви вивчилися безкоштовно, дайте можливість вчитися наступникам», - розповідає студентка Ірина.
Ці довідки необхідні ВНЗ для того, щоб Міністерство освіти і науки не зменшило обсяги державного замовлення, від якого залежить їх фінансування з державного бюджету. Тому адміністрація університетів і відправляє випускників на самостійні пошуки роботи.
Координатор громадської ініціативи «Студентський захист» Андрій Черних зазначає, що адміністрації ВНЗ не мають права вимагати довідки про працевлаштування у випускників вишів. Втім, практика вимагання довідок поширена по всій Україні. «Основний метод тиску на випускників ВНЗ - затримка видачі їм дипломів або погрози не допустити до складання державних іспитів та захисту дипломної роботи. У результаті випускники надають недостовірні дані про своє працевлаштування, а вищі навчальні заклади «звітують» Міністерству про працевлаштування своїх випускників»,  - розповідає А. Черних.
Про подібні погрози з боку керівництва вищих навчальних закладів координатор громадської ініціативи радить повідомляти за телефонами гарячої лінії «Студентського захисту», де проінформують, як діяти у таких випадках.
За законодавством, студенти, які навчаються за державним замовленням, мають відпрацювати на державному підприємстві три роки. Здавалося б, все чесно: студент навчається за кошти держави, тож згодом має віддати їй борг.
Стаття 56 ЗУ «Про вищу освіту» говорить, що випускник «працевлаштовується на підставі направлення на роботу відповідно до угоди,  укладеної  між  замовником, керівником вищого навчального закладу та випускником». Угода, про яку йдеться у законі, розподілила обов’язки обох сторін. Так, навчальний заклад зобов’язується забезпечити студента місцем роботи. А якщо ж студент воліє не працювати на державу, з нього буде стягнуто вартість навчання. Втім, деякі вузи знайшли простіший спосіб виконати угоду: «ви нам липові довідки – ми вам диплом».
За словами А. Черниха, необхідно внести зміни до освітнього законодавства для недопущення примусового відпрацювання випускниками вищих навчальних закладів та скасувати Порядок працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням, затверджений Постановою Кабінету міністрів України №992 від 22.08.1996. Тоді поменшає клопотів як у випускників, так і в керівництва ВНЗ.
За матеріалами: Галицький кореспондент 


13.05.2013 1491 4
Коментарі (4)

T 2013.05.13, 17:20
скільки би не було українозаціі, лозунгів за Бандеру, тощо,- ця " бюрократична система" залишилась після радянського союзу. Вона діє в кожному навчальному закладі області
Dj 2013.05.13, 12:06
Тю, теж мені - Америку відкрили ))) Ця кухня вже давно існує і в універі Нафти і Газу. Ще я як вчився, то так само довідки вимагали у всіх. Приніс довідку - отримав диплом.
христя 2013.05.13, 12:30
аналогічно...і до речі, цим грішать не тільки франківські вузи...така практика повсюди...
gryc 2013.05.13, 13:01
Дебільна влада - дебільна держава! І виборці теж не найкращі! на ціле щастя ту фіктивну довідку зробити дуже просто.
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

863
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

935
14.08.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.  

4753
30.07.2024
Вікторія Матіїв

Про значення шлюбу, кризові періоди у стосунках та церковне розлучення, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

7081 1
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

9876 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

3942 5

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

277

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

963

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

1725

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

1861
05.09.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

3284
31.08.2024

Майже вся піца в Івано-Франківську, особливо та, що можна замовити на сайті donatellopizza.com.ua, представлена неаполітанською стравою. А яка вона насправді, які її особливості й у чому різниця між іншими трикутничками — далі у статті.

436
29.08.2024

На Прикарпатті завершили збирання ранніх зернових культур.    

717
02.09.2024

Важливо, ділиться монахиня, людину вислухати, сказати "я поруч" і "я за тебе помолюся".

363
29.08.2024

У четвер, 29 липня, християни відзначають Усікновення голови святого пророка Івана Хрестителя.  

1501
23.08.2024

У християнстві подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

1478 1
19.08.2024

Християнська сім'я базується на фундаменті беззаперечної любові, єдності думок, цілей та бажань. Втім, це також спільна робота чоловіка та дружини.  

1409
04.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

25439 1
05.09.2024

Більше ніж половина мешканців західних областей вважає, що Офіс президента впливає на державні органи з перевищенням своїх повноважень.  

474 3
02.09.2024

Президент Володимир Зеленський оцінив, чи можливо повернути Запорізьку атомну електростанцію під контроль України військовим шляхом.  

906
29.08.2024

Мінекономіки напрацьовує кілька моделей економічного бронювання, а запрацювати воно має у жовтні-листопаді.  

609
28.08.2024

"Військовий" ПДФО був вилучений з бюджетів громад у 2023 році разом із "силовим" ПДФО.  

526