На Івано-Франківщині у студентів вимагають фальшиві довідки про працевлаштування?

 

Керівництво івано-франківських вищих навчальних закладів вимагає у випускників-бюджетників довідки про працевлаштування.

 

Що робити студентам, які не визначилися, куди влаштуватися, або просто ще не знайшли роботу, пише ІА «Наголос»


Випускниця Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника Оксана (прізвище не вказуємо на прохання студентки) розповіла, що її однокурсникам наполегливо пропонують принести довідки про працевлаштування. Натомість керівництво факультету обіцяє студентам виплатити підйомні, які, за законодавством, становлять 10 мінімальних зарплат, тобто приблизно 11 тисяч гривень. За законом України «Про зайнятість населення», який вступив в дію з 1 січня 2013 року, на підйомні мають право молоді фахівці (лікарі, учителі, агрономи, зоотехніки), що бажають попрацювати на селі 3 роки. Правда, не всі випускники із законом ознайомлені. «Добре, що хоч на Схід не відправляють. Бо минулого року тих, хто не принесе довідку, погрожували відправити на Східну Україну», - зазначає Оксана.
На філософському факультеті ПНУ студентів просять «по-доброму» - нічого не обіцяють і нічим не погрожують. «До нас прийшов заступник декана і попросив за можливістю принести довідки про працевлаштування. Він не говорив, що не віддасть нам дипломи, як це роблять на інших факультетах. Просто сказав: ви вивчилися безкоштовно, дайте можливість вчитися наступникам», - розповідає студентка Ірина.
Ці довідки необхідні ВНЗ для того, щоб Міністерство освіти і науки не зменшило обсяги державного замовлення, від якого залежить їх фінансування з державного бюджету. Тому адміністрація університетів і відправляє випускників на самостійні пошуки роботи.
Координатор громадської ініціативи «Студентський захист» Андрій Черних зазначає, що адміністрації ВНЗ не мають права вимагати довідки про працевлаштування у випускників вишів. Втім, практика вимагання довідок поширена по всій Україні. «Основний метод тиску на випускників ВНЗ - затримка видачі їм дипломів або погрози не допустити до складання державних іспитів та захисту дипломної роботи. У результаті випускники надають недостовірні дані про своє працевлаштування, а вищі навчальні заклади «звітують» Міністерству про працевлаштування своїх випускників»,  - розповідає А. Черних.
Про подібні погрози з боку керівництва вищих навчальних закладів координатор громадської ініціативи радить повідомляти за телефонами гарячої лінії «Студентського захисту», де проінформують, як діяти у таких випадках.
За законодавством, студенти, які навчаються за державним замовленням, мають відпрацювати на державному підприємстві три роки. Здавалося б, все чесно: студент навчається за кошти держави, тож згодом має віддати їй борг.
Стаття 56 ЗУ «Про вищу освіту» говорить, що випускник «працевлаштовується на підставі направлення на роботу відповідно до угоди,  укладеної  між  замовником, керівником вищого навчального закладу та випускником». Угода, про яку йдеться у законі, розподілила обов’язки обох сторін. Так, навчальний заклад зобов’язується забезпечити студента місцем роботи. А якщо ж студент воліє не працювати на державу, з нього буде стягнуто вартість навчання. Втім, деякі вузи знайшли простіший спосіб виконати угоду: «ви нам липові довідки – ми вам диплом».
За словами А. Черниха, необхідно внести зміни до освітнього законодавства для недопущення примусового відпрацювання випускниками вищих навчальних закладів та скасувати Порядок працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням, затверджений Постановою Кабінету міністрів України №992 від 22.08.1996. Тоді поменшає клопотів як у випускників, так і в керівництва ВНЗ.
За матеріалами: Галицький кореспондент 


13.05.2013 1554 4
Коментарі (4)

T 2013.05.13, 17:20
скільки би не було українозаціі, лозунгів за Бандеру, тощо,- ця " бюрократична система" залишилась після радянського союзу. Вона діє в кожному навчальному закладі області
Dj 2013.05.13, 12:06
Тю, теж мені - Америку відкрили ))) Ця кухня вже давно існує і в універі Нафти і Газу. Ще я як вчився, то так само довідки вимагали у всіх. Приніс довідку - отримав диплом.
христя 2013.05.13, 12:30
аналогічно...і до речі, цим грішать не тільки франківські вузи...така практика повсюди...
gryc 2013.05.13, 13:01
Дебільна влада - дебільна держава! І виборці теж не найкращі! на ціле щастя ту фіктивну довідку зробити дуже просто.
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2511
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1598 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3672
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5445
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1695
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2091

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

192

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

204

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

412

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

895
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

488
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

781
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2477 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

520
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

887
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4929
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

747
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

668
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

601
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

409
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

740
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

899 2