На Городенківщині при дитячому садку діє музей (фото)

 

Шанувати свої традиції та історію маленьких дітей у селі Чортовець Городенківського району вчать ще з садочка.

І не зовсім звично те, що при дитсадку «Ромашка» створено краєзнавчий музей. Це не якась маленька кімнатка, а п’ять тематичних залів і навіть в переходах між кімнатами зроблені невеличкі експозиції, пише Фіртка з посиланням на сайт соціального кооперативу Файні ябка.

За словами завідувачки ясел-садка «Ромашка» Орести Гринюк, тут зібрані давні речі від сільських людей, які вони передали музею для зберігання.

Приміром, є багато образів – мальованих і вишитих, різьблених і на склі, куплених у великих містах, зроблених власними руками чи переданих з місцевої церкви.

Окремий зал дає уявлення про інтер’єр покутської хати: тут і піч, прикрашена вишивкою, заставлена казанками і глечиками, поряд ліжко з вишитими подушками, і навіть підвішена колиска. Зібрана велика колекція одягу, яка дає уявлення, що ж носили місцеві газди, чим прикрашали своє вбрання місцеві модниці. Вишивані сорочки і лейбочки, зимові кожушки, сардаки, перероблені зі старих шинелей – все це є в музеї, все це автентичне.

Одну стіну відвели під жіночі хустини, виклавши їх у формі своєрідного метелика. Такий собі міні-музей української хустки, що є своєрідним оберегом.

У залі історії села зібрані численні фотографії. Чи не найдавніша – за 1891 рік. Як чортовецькі люди працюють і відпочивають, як проводили свято врожаю і мистецькі акції, як вели сербен у різні часи – різні світлини зібрав місцевий краєзнавець Валерій Чорнописький, а Роман Калин дав гроші, щоб їх збільшити і ламінувати. Деякі з фотографій були виставлені біля Миколаївської церкви під час фестивалю сербену.

Особливою в музеї вважають кімнату Івана Борковського – земляка, відомого археолога, вченого зі світовим ім’ям, дослідника Празького граду. Він отримав світове визнання як першовідкривач «празької культури», засновник модерної чеської археології, ректор Українського вільного університету в Празі. Завдяки краєзнавцю Ярославу Левкуну, досліднику життя і творчості Івана Борковського, в музеї є автентичні речі родини Борковських – шафа, креденс, радіо, барельєф Шевченка, а також великий архів Дарії Децик, тети відомого вченого, яка була секретарем воїнів УПА. Будь-який солідний музей не відмовився б від таких експонатів.

Можливо, дещо менші, але не менш важливі експозиції – це куточок народознавства чи Небесної Сотні.

– Все це працює на виховання дітей, – зазначає депутат обласної ради Богдан Станіславський. – Тут для них починається знайомство з історією свого села і його традиціями. А це міцне коріння, яке триматиме їх у дорослому житті, живитиме силою і любов’ю до малої Батьківщини. Тут для них починається Україна.

.


10.05.2019 1164
Коментарі ()

26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2282
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

890
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

933
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

944 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

2846 3
14.06.2025
Вікторія Матіїв

Напередодні Всесвітнього дня донора крові Фіртка поцікавилася, скільки прикарпатців регулярно здають кров, яка підготовка й процедура донації, розпитала у лікарки-трансфузіологині Прикарпатського обласного центру служби крові Марти Щирби, як на потреби крові вплинула війна.  

1492

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

602

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

678

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

350

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1029
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2134
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1094
12.06.2025

Все більше людей відмовляються від дієт і переходять до інтуїтивного харчування — підходу, що вчить слухати тіло, а не рахувати калорії.  

817
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

356
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15002
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7317
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

756
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

308
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

220
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

312
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

594
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1049