Музей музичних інструментів Романа Кумлика увійшов в десятку найцікавіших музеїв Прикарпаття (фото)

 

Івано-Франківська область - дуже привабливий регіон для відпочинку. Тут є де помандрувати горами, покататися на лижах або велосипедах, взяти участь у фестивалях, попити мінеральної води, поніжитися в саунах або покупатися у гірській річці. А для урізноманітнення дозвілля можна відвідати кілька музеїв.

 

Таких закладів у регіоні є дуже багато, однак "УК" підібрала ті, які є найцікавішими і, завдяки ентузіастам-власникам або працівникам, можуть стати гарним доповненням до подорожі у Карпати.

   На першій сходинці - наш верховинський.

 

 1. Музей гуцульського побуту, етнографії та музичних інструментів імені Романа Кумлика

   Невеликий приватний музей, зібраний місцевим музикантом Романом Кумликом. Господар сам збирав протягом 30 років предмети побуту, давній гуцульський одяг, знаряддя праці, грошові знаки різних часів та багато цікавого про життя гуцулів. Особливою гордістю є колекція музичних інструментів.

   Екскурсії проводить Наталя Гузак, донька Романа Кумлика, яка після смерті батька продовжила його музейну справу. Наталя (лікар за фахом) грає на скрипці, цимбалах, тримбі, двійниці (сопілка), окарині, зозулі, пелинці, лірі, наї та розповідає про кожен з інструментів. Наприклад, ріг - старовинний "мобільний телефон", оскільки використовувався він для передачі повідомлень на великі відстані. Трембіта - обрядовий інструмент, який використовувався у Коляді, під час похорону, весілля. У колекції є також скрипки-довбанки та прямокутна скрипка.

   Адреса музею: м. Верховина, вул. І. Франка, 35

   Телефони: (03432) 2-17-44, (097) 307-52-54, (097) 585-89-52

   

2. Музей писанкового розпису

   Споруджений у формі писанки у центрі міста. У музеї можна побачити 10 тисяч писанок зі всіх регіонів України, Польщі, Чехії, Румунії, Словаччини, Білорусії, Росії, Франції, Канади, США, Пакистану, Індії, Шрі-Ланки, Китаю, Єгипту та Алжиру.

   Адреса музею: м. Коломия, просп. В. Чорновола, 43

   Телефон: (03433) 2-78-91

   

3. Музей вівчарства

   Знайомство з традиційним заняттям горян - вівчарством, з процесом переробки молока, виготовлення сиру, вурди та бринзи, нетрадиційним методом лікування продуктами вівчарства - овітерапією. Можна побачити побут вівчарів, інструменти для роботи тощо. При музеї організовується майстер-клас з переробки вовни від стрижки до виготовлення продукції.

   Адреса музею: с. Космач, присілок Клифа

   Телефони: (03478) 5-77-41, (067) 999-21-15

   

4. Обласний художній музей

   Розташований у дуже гарній пам'ятці архітектури XVII ст. - ренесансному Колегіальному костелі Непорочного Зачаття Діви Марії. Збірка охоплює унікальні пам'ятки Галицького іконопису й барокової скульптури, творчість класиків західноукраїнського малярства. Наприклад, можна оглянути роботи майстрів барокової скульптури XVIII ст. Й.-Ґ. Пінзеля (скульптури якого нещодавно експонувалися у Луврі) та М. Полейовського, доробок місцевих осередків іконопису - Бойківщини, Гуцульщини. Чи не найбільшу частину колекції становлять твори народного мистецтва, зокрема художні вироби майстрів Гуцульщини, Покуття, Бойківщини, Опілля.

   Адреса музею: м. Івано-Франківськ, вул. Низова, 2

   Телефон: (03422) 4-40-38

   

5. "Природа землі Галицької"

   Розташований у головній садибі Галицького національного природного парку і відтворює у мініатюрі його флору та фауну. Декотрі експонати колись належали до колекції відомого мецената графа Володимира Дідушицького (деяким з них уже по півтора століття!), який 1886 року у своєму маєтку біля с. Пеняки, що на Львівщині, проголосив заповідними 22 гектари букового лісу - перший заповідник на території сучасної України.

   При музеї є невеличкий реабілітаційний центр для хворих або покинутих тварин. Деякі з них навічно оселилися в цьому своєрідному живому куточку, інших після лікування відпустять на природу.

   Адреса музею: м. Галич, вул. Галич-гора, 1

   Телефони: (03431) 2-21-13, (03431) 2-11-87

   

6. Музей етнографії і побуту села Саджава

   Заснований директором місцевої школи, який разом з вчителями та учнями зібрав велику колекцію різноманітних експонатів, які розповідають про історію села, всі сторони побуту селян, різні заняття, свята та обряди, розвиток культури в селі. В одному з приміщень можна оглянути інтер'єр жилої кімнати, де кожна річ - справжня (крім макету печі). Один з найцікавіших і найдавніших експонатів музею - вирізьблений хрест 1516 р.

   Адреса музею: с. Саджава, вул. Шкільна

   Телефони: (03471) 3-72-66, (097) 372-88-28

   

7. Музей Олекси Довбуша

   Хата-музей з приватною колекцією Михайла Юсипчука-Дидишина: предмети побуту, зброю часів опришківського руху та рідкісні речі — бартки, топірці, кептарі, череси тощо. У музеї є також незвичайні скульптури з дерева і каменю. За легендою, біля хати, в якій знаходиться музей, понад три століття тому було смертельно поранено Олексу Довбуша - карпатського Робін Гуда.

   Адреса музею: с. Космач, вул. О. Довбуша, 17

   Телефон: (03478) 5-76-17

   

8. Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття

   50 тисяч експонатів представляють всі види традиційного народного мистецтва гуцулів та покутян, починаючи з XVII століття до теперішнього часу: художня обробка дерева (різьба, інкрустація, випалювання), металу та шкіри, гончарство, декоративне ткання, килимарство, вишивка та одяг. Постійні експозиції: гобелени М. Біласа, меморіальна кімната Андрія Чайковського (відомого письменника та громадського діяча), сакральне мистецтво, інтер'єр гуцульської хати та гуцульський одяг.

   Адреса музею: м. Коломия, вул. Театральна, 25

   Телефони: (03433) 2-39-12, (03433) 2-79-78

   

9. Музей-пам'ятка дерев'яної архітектури і живопису XVI - XIX ст. церква Святого Духа

   Церква Святого Духа (1598) є унікальною пам'яткою сакрального будівництва XVI ст. Якщо вірити легенді, то саме в цій церкві священиком був отець Лука Лісовський - батько могутньої правительки Османської імперії Роксолани.

   При церкві діяло одне з найстаріших в Україні церковних братств, коштами якого створено унікальний ренесансно-бароковий іконостас, що датується 1650 р. та є одним з трьох найстаріших, збережених до нашого часу, іконостасів України. В експозиції є одна з найдавніших із збережених в Україні ікон - "Іоанн Хреститель з житієм" (1520).

   Адреса музею: м. Рогатин, вул. Роксолани, 10

   Телефон: (03435) 2-21-26

   

10. "Берегиня"

   В музеї можна побачити велику колекцію вишивки, переважно з регіону Опілля - понад 250 рушників, 160 сорочок (чоловічих та жіночих), багато вишитих запасок, жіночих костюмів. Експонати постійно додаються завдяки місцевим жителям та відвідувачам. Крім того, закохані у свій край екскурсоводи розповідають про історію Опілля від найдавніших часів, місцеві традиції та побут.

   Адреса музею: м. Бурштин, вул. Є. Коновальця, 2

   Телефон: (098) 451-41-96


08.02.2016 5897 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

525
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

794
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

560
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5482
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1460
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1341

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

396

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1219

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1057

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

973
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

286
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10663
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

367
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

636
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5681
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1452
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

345
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

247
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

598 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1037
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

902