Мудра порадниця (гуцульська легенда)

 

/data/blog/101199/239f246d99560cbe5e378f2627bfcf53.jpg

 

В одному гірському селі жив дуже мудрий священик. Мав він дочку Олесю. Гарна була дівчинка, розумна, добре вчилася. Серце мала чуйне, не цуралася бідних дітей і часто з бідними пастушками гралася.

 

Підросла Олеся і задивився на неї бідний пастух Любомир. І його дівчина сподобала. Каже одного разу леґінь до дівчини:

 

Ти вийдеш за мене? Я в неділю старостів пришлю.
- Присилай, опустила дівчина очі.
Прийшов Любомир в неділю з такими самими бідними пастухами сватати священикову дочку. Вислухав їх святий отець та й каже:
- Ти, Любомире, хлопець чемний, робітний, то не пропадеш на світі. Знайдеш собі таку саму просту робітну дівчину та й будеш з нею щасливий. А наша дочка має багато вчитися.
Засмутився хлопець. А Олеся заплакала і впала перед батьком па коліна:
- Йой, таточку! Не буде мені наука голови братися, коли я буду щодня плакати та про Любомира думати! Чому ви не хочете мені щастя?
Подумав священик та й каже:
- Якщо твоє щастя - Любомир, то нехай він це нам усім докаже.
- Я все зроблю, що накажете, - впав і собі на коліна пастух.
Знаю, сину, що маєш золоті руки. Але цього в житті замало. Дочку я відправляю вчитися, а тобі дам три загадки. Як відгадаєш, то приходь. Тоді поговоримо. А ти, дочко, щоб не підказувала.
- Добре, таточку, добре! Він сам здогадається, втішилася дівчина.
Відвели дочку в покої. Старостів відправили, а священик у світлиці залишився сам-на-сам з Любомиром. І каже:
- Перша загадка така: хто народився на світ швидше від Адама з бородою? Друга загадка: стоїть місто на дорозі, а дороги до нього нема. Прийшов у місто посол німий, приніс лист неписаний. Ніхто його нечитав, а всі дуже зраділи. Третя загадка: живий мертвого б'є, а мертвий голосно кричить. Йди і думай. Якщо відгадаєш, то приходь знову.
Пішов леґінь. Цілий день пас вівці й думав, питав старих людей, але ніхто відгадки не знав. Настав вечір. Пішов Любомир до священикового двору. Пес загавкав, вийшла покоївка.
- Поклич Олесю на хвильку в сад, просить леґінь.
- Нема її, вже відвезли на науку. Приїде через рік. Просила передати, щоб ти читав Біблію, - сказала покоївка та й пішла.
Пішов хлопець до дяка:
- Навчіть мене грамоти!
- Навіщо? Вівці пасти і так будеш.
- Я хочу прочитати Біблію!
Засміявся дяк, виніс з хати величезну книжку й каже:
- Оце - Біблія. Її треба вік читати. Це не для твого розуму.
- Навчіть читати! А я грошей зароблю і собі також куплю Біблію. Я щовечора буду до вас приходити. Ви мусите мене навчити грамоти.
Навчився пастух читати. Купив Біблію, загорнув у хустину і щодня бере її з собою в гори. Читає та думає.
Минув рік. Настало літо. Почув Любомир, що приїхала Олеся до батьків. Знову бере леґінь старостів і йде до священика.

-А ти наполегливий,-здивувався священик. Відгадав мої загадки?
- Відгадав, - сміливо каже хлопець.
- Яка перша відгадка?
- Як мені не знати, коли я пастух. Відгадка - цап.
- Гм, добре. А друга?
- Ноїв ковчег, голуб і оливкова гілка.
- А третя?
- Дзвонар і дзвін. Даєте Олесю за мене? Бо оцієї загадки я не знаю.
А Олеся аж сяє від радості. Але священик строго сказав:
- І все-таки я не вірю, що ти сам відгадав! Скажи по правді, хто тобі допоміг?
- Вийняв Любомир з-за пазухи хустку, розгорнув і по¬казав усім Біблію:
- Ось моя мудра порадниця!
- І ти всю її прочитав? - дивується святий отець.
- Всю. Можу вам сказати, на якій сторінці де що на¬писано.
- Ну що ж. Тепер я з радістю віддаю свою дочку за наймудрішого легеня в наших горах. Вона буде вчитися на дохтурку, а ти - на священика.
Щаслива Олеся весело усміхнулася.
Йой, яке це було весілля!
Живий бив мертвого, а гой на всі гори розказував, що простий пастух оженився із свяшениковою дочкою. А живі брали живих заруки й танцювали коломийку та приспівували:
"На високій полонині віє вітер буйний,
наш молодий дуже файний, та й дуже розумний!"
І я там була, гуслятину пила. Ці казки почула й до вас донесла.

 

Християнський портал КІРІОС за матеріалами "ХрамЛьвів"


06.03.2016 3375 0
Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

896 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

806
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1622
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2251
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4229 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3236

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

228

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

458

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

399

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

867
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

639
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

684
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

968
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1094
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

681
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6266
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1758
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31775 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1563
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

765 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

730