фото: АрміяІнформ
Військовослужбовець звертається з рапортом до безпосереднього командира, а у разі якщо він не може вирішити порушені у рапорті питання, — до наступного прямого командира.
Тобто рапорт подається по команді.
Детальніше розповіла адвокатка з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України» Наталя Лісова, пише Фіртка.
Адвокатка наголошує, ніхто не може бути скривджений на службі чи притягнутий до відповідальності за те, що він подав рапорт.
Форма рапорту
Рапорт може бути поданий в усній та письмовій. Також військовослужбовець має право усно рапортувати за допомогою технічних засобів комунікації.
Усний рапорт розглядається негайно і відповідь на нього надається також усно.
Письмова форма рапорту може бути: паперова або електронна форма.
Письмовий паперовий рапорт
У паперовому рапорті обов’язково потрібно вказати:
- найменування посади командира, якому адресується рапорт;
- заголовок «Рапорт»;
- суть порушеного питання;
- перелік доданих до рапорту документів або їх копій (якщо такі є);
- найменування займаної посади;
- військове звання, власне ім’я та прізвище;
- дату;
- особистий підпис.
Рапорт в паперовій формі може бути надрукований або написаний від руки. Вимог до оформлення немає. Тобто командирам заборонено відмовляти у прийнятті (реєстрації) власноруч написаних рапортів військовослужбовців.
Відтепер командирам заборонено встановлювати будь-які власні вимоги щодо форми та змісту паперового рапорту, у тому числі стосовно:
- подання рапортів з окремих питань виключно написаними власноруч або друкованим способом;
- недотримання вимог щодо розміру полів, відступів, шрифтів, кольору чорнила чи друку, розміру та якості паперу тощо;
- наявності граматичних, синтаксичних чи інших помилок, які не впливають на суть рапорту.
Окремі вимоги є до рапорту про звільнення. В якому обовʼязково зазначена має бути підстава звільнення (частина та пункт статті 26 Закону України “Про військовий обов’язок та військову службу”), бажання чи не бажання продовжувати службу у резерві та найменування РТЦК та СП, до якого має бути направлена особова справа.
Форма та строк надання відповіді на рапорт
На усний рапорт відповідь має бути також усна.
На паперовий рапорт командири надають відповідь шляхом накладення резолюції, яка має наступний вигляд:
ПОГОДЖЕНО або НЕ ПОГОДЖЕНО (зазначається правова підстава та обґрунтування)
посада безпосереднього командира (начальника)
військове звання підпис Ім’я ПРІЗВИЩЕ
(для рапорту, поданого в паперовій формі)
Розгляд паперового рапорту військовослужбовця всіма його прямими командирами здійснюється в наступні строки:
- негайно усний рапорт;
- невідкладно, але не пізніше ніж за 48 годин — рапорт щодо питань, які стосуються військової дисципліни, обов’язків особового складу під час виконання бойових наказів (розпоряджень), збереження життя та здоров’я особового складу, відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин;
- не більше 14 днів — рапорт щодо всіх інших питань.
Початок перебігу строку розгляду паперового рапорту розпочинається із часу подання рапорту, а не часу його реєстрації в службі діловодства.
Часом подання паперового рапорту є:
- дата передачі рапорту на погодження безпосередньому командиру , а у разі відмови в розгляді рапорту безпосереднім командиром – дата передачі рапорту прямому командиру;
- у разі направлення поштою часом подання рапорту є дата надходження рапорту до поштового відділення за місцем знаходження відповідного підрозділу.
Непогодження рапорту
Непогодження рапорту безпосереднім та/або прямими командирами не перешкоджає подальшому руху рапорту для його розгляду командиром, який уповноважений приймати рішення стосовно порушеного в рапорті питання, та прийняття рішення по суті рапорту.
Якщо для прийняття рішення по суті рапорту недостатньо наданих військовослужбовцем інформації або документів, безпосередній або прямий командир, уповноважений приймати рішення стосовно порушеного в рапорті питання, може не погодити рапорт, зазначивши вичерпний перелік підстав та документів (копій документів), які необхідно додати до рапорту для вирішення його по суті.
Командири не мають права відмовляти у розгляді рапорту у разі відсутності доданих документів або інформації, які є або повинні бути в наявності у розпорядженні командира, створюються/формуються/видаються самим підрозділом та/або можуть бути витребувані підрозділом в іншого підрозділу та/або відповідного закладу охорони здоров’я тощо.
Усі рапорти, які потребують розгляду командиром військової частини, попередньо обов’язково реєструє служба діловодства.
Непогодження рапорту не позбавляє права військовослужбовця повторно звернутись після усунення причин, з яких було непогодження (додати необхідні документи тощо).
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: