Монополія на «праведність»: думки вголос

Неодноразово доводилось зустрічатися з бабусями або жіночками в церкві, на невеликих парафіях різних конфесій, які знають все і навіть деколи більше за священника.

Вони ще з церковного порогу оцінять зовнішній вигляд, розкажуть як правильно хреститися, бити поклони і т.п.

Від пильного ока таких жіночок ніде сховатися. Вона вважає, що її «святий» обов’язок слідкувати за дотриманням порядку в храмі.

Це такий собі своєрідний церковний консультант, секретар-референт священника часто без відома панотця. Зрештою помічники на парафії потрібні, але тут є один нюанс - такі парафіяльні жіночки не так допомагають людині, яка вперше прийшла до церкви, як здебільшого роблять зауваження, тим самим відлякуючи їх від церкви.

А потім священники дивуються: «чому в храмі немає молоді?». А вони і не знали, що молодь не витримала прискіпливих зауважень «церковного менеджменту».

Наприклад,  людина захотіла відвідати  храм однієї з традиційних  християнських конфесій (УГКЦ, ПЦУ), але в силу життєвих обставин була вихована в іншій конфесії чи релігії тому може не розумітися на традиціях, обрядах та їх особливостях, але бажання бути частиною тієї церкви у людини є.

Ще з церковного порогу вона наштовхується на такого «знавця», який зачіпає своїми повчаннями без жодного роз’яснення суті тих чи інших жестів, а просто: «повторюй», «мовчи», «стій сумирно» або «на вихід».

В результаті ми отримуємо людину, яка прийшла у храм за духовною потребою, щоб отримати певні відповіді на свої духовні чи світоглядні життєві питання, а в результаті у неї запитань збільшилось, як мінімум втричі та й уявлення про конфесію, як про збіговисько примітивних релігійних обрядовців, а не про розвинуте релігійне вчення, яке задовольняє духовні потреби людини та дає відповіді на її питання.

Таким чином, формується своєрідна церква в церкві зі своїм трохи спрощеним вченням більш зосередженим на обрядовості.

Інколи такі «помічники» бувають корисними священнику у відстоюванні парафії у всіляких проблемних ситуаціях, і водночас - це захист та броня панотця.

Яскравий приклад трапився в одного  відомого митрополита, коли владика вийшов на проповідь він звернувся до людей, сказавши:

«В храм зайшла жінка, щоб поставити свічку, але через ваші зауваження покинула його.

Тепер ви повинні до кінця свого життя молитись, щоб та жінка повернулась до Церкви».


12.08.2022 Роман Тадра 5827
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

990
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

1029
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

1307
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

1207
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1573
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

3283

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1018

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1058

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1939

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1951
05.12.2024

Зима – це час, коли наш організм потребує тепла, енергії та поживних речовин, щоб впоратися з холодом.   

314
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

695
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

703
06.12.2024

Про День Святого Миколая, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

467
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7716
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3884
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1306
04.12.2024

Українську писанку внесли до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.  

200
05.12.2024

Верховна Рада четвертого грудня ухвалила в цілому законопроєкт про підвищення акцизу на тютюнові вироби.  

2767
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

595
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

768