Молодь залишає країну

 

/data/blog/107578/4bbdc3c3f73eb262c4203fcdc7601972.jpg

 

Лічильник населення України на сайті countrymeters.info знає все. Але стукає він дуже тривожно. 24 травня в Україні народилося 958 малят і померло 1357 осіб. А всього нас жило цього дня в країні 42 555 615. Від початку року народилося 182 985, померло — 259 299, а мігрувало — 14 585 осіб. У підсумку зростання населення негативне — мінус 61 730. І емігранти становлять майже п’яту частину всього спаду народонаселення країни. Соціологи й економісти б’ють тривогу, й особливо — у зв’язку з міграцією. Адже залишають країну здебільшого молоді люди, які є ядром, золотим фондом і надією економіки.

«Міграційні настрої в українському суспільстві, які ми фіксуємо, дуже жорстко корелюють з оцінками економічної ситуації в країні, — говорить голова правління Інституту соціальних досліджень Ольга Балакірєва. За її словами, 60% українців відповіли, що в тому випадку, якщо б перед ними був вибір, вони вважали б за краще залишитися в Україні і не виїжджати до якоїсь іншої країни. І лише 25% реципієнтів не згодні з тим, що Україна — це краще місце для життя. Як бачимо, патріотизму нашому суспільству не позичати, але й настрій на міграцію також зайняв в умах українців чималу нішу. І в різних варіантах — виїзд за кордон на роботу або на навчання, бажання назавжди залишити країну — ми весь час виходитимемо на показник у чверть опитаних, і лише інколи — на п’яту їх частину, стверджує соціолог.

Близько 12% домогосподарств у цих 25%, за даними Балакірєвої, становлять ті сім’ї, члени яких уже працювали за кордоном на момент опитування. «Звісно, це економічно активне населення, і саме на ці 12% зросло б у нас безробіття, — зазначає керівник інституту, — якби ці люди сьогодні перебували в Україні. Ключовий мотив — виїзд на пошуки роботи — це якраз відсутність роботи вдома, відсутність гідної оплати праці або неможливість влаштуватися на роботу за фахом. А оскільки робота за кордоном передбачає вищий заробіток, то половина з тих, хто виїжджає, згодна на будь-яку роботу. Інша половина все ж орієнтується на те, щоб працювати за отриманою в Україні спеціальністю або за якоюсь іншою, але близькою до неї».

Соціологи також запитували про бажання виїхати за кордон як на постійне місце проживання. На це запитання позитивно відповідають близько 20% опитаних. Цей показник вищий на урбанізованих територіях з високим рівнем безробіття, де населення більш мобільне. «І ще, — додає Балакірєва, — він вищий серед, так би мовити, молодих дорослих людей, тобто серед тих, хто вже почав шукати собі застосування на ринку праці й зіткнувся з труднощами».

Проте науковець зазначає, що міграційні настрої часто залишаються декларативними. «Коли ми уточнюємо: а що люди роблять, щоб здійснити своє бажання виїхати, то, — розповідає вона, — з’ясовується, що хтось лише збирає інформацію про те, куди можна поїхати, хтось спілкується з тими, хто повернувся. І лише 5% із них узялися вивчати мови — і це дуже чіткий показник реальності таких настроїв. Близько 4% збирають гроші на таку поїздку, оскільки треба не лише доїхати, але й знайти якесь житло».

Більша частина молоді, що виїжджає з України, сподівається здобути за кордоном хорошу освіту або хоча б короткочасно повчитися там, отримавши спеціальність і відкривши для себе, таким чином, нові можливості й горизонти. При цьому найуспішніші молоді люди хочуть залишитися за кордоном назавжди — знайти там можливість здобути ще одну освіту, влаштуватися на постійну роботу. Балакірєва не забуває і ще про один, часто використовуваний, особливо дівчатами і жінками, але буває, що й чоловіками, варіант для виїзду за кордон — пошук шлюбного партнера. «Близько 1% цинічно і відверто говорять, — підкреслює вона, — що для того, щоб виїхати безповоротно, спробую створити сім’ю».

«Такої ситуації з еміграцією у нас не було з 90-х років, — говорить доктор економічних наук Олексій Плотніков, — громадяни практично тікають із країни». «Якщо подивитись на це суто теоретично, то тут, можливо, й не буде нічого поганого, — зазначає він, — ми можемо наводити приклади з історії країн Європейського Союзу та інших держав. Робоча сила там з однієї країни вільно переміщається до іншої (хоча й там є доволі жорсткі обмеження — наприклад, вихідці з Болгарії та Румунії не можуть працювати у Великобританії)». Але в нашій країні жодні загальнотеоретичні моделі, за словами Плотнікова, не працюють. Хвилю міграції, яку соціологи фіксують нині, він оцінює як реальну втечу з країни. І зазначає, що Україна в результаті втрачає найбільш працездатні верстви населення, головним чином молодь — тих, із ким, імовірно, пов’язане майбутнє країни.

У молоді, яка має намір жити і працювати за кордоном, є мотиватори до виїзду і, звичайно ж, мають бути і якісь демотиватори, щоб не залишатися там, а залишатися в Україні або повертатися в країну. «Питання роботи, оплати праці і можливість придбати житло на легальні доходи — це те, що є для молоді демотиваторами виїзду, — говорить Балакірєва. За її словами, тут не можна перебільшити роль сім’ї, що є своєрідним якорем. Але, з іншого боку, наявність сім’ї та дітей, яких треба забезпечувати, теж виштовхує молодих людей на пошук додаткових засобів.

При цьому відсоток тих, хто готовий вирушити на пошуки роботи в межах України, готовий до внутрішньої територіальної міграції, приблизно такий самий (усе ті ж 25%), зазначає соціолог, як і відсоток тих, хто мріє виїхати за кордон. Щоправда, в цьому разі ставляться умови: переїзд із сім’єю, гідна оплата праці, житло — все ті самі ключові моменти. За даними нашого моніторингу, інформує Балакірєва, розрив між реальним доходом українців та їхнім бажаним доходом, щоб забезпечити гідний рівень життя, в середньому становить 3,5 разу.

«Наша трудова міграція якоюсь мірою є наслідком відсутності нормальної державної політики і в соціальних стандартах, і в роботі з трудовими ресурсами, — підкреслює політолог Сергій Якубін. — Раніше трудова міграція з України до таких найближчих країн, як Польща або Чехія, відбувалася за моделлю соціальної ексклюзії. Ті, хто туди виїжджали, хотіли отримати роботу і допомогти утримувати свої сім’ї. Але вони все ж думали над тим, як повернутися до України. Та й приїжджих там розглядали насамперед як тимчасову робочу силу, яка невдовзі повинна виїхати». «Особливість міграційних потоків після 2014 року, — упевнений Якубін, — у тому, що тепер працює модель соціальної інтеграції. Молодь розглядає можливість виїхати з України назавжди».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»


27.05.2016 2010 2
Коментарі (2)

Стас Сенюк 2016.05.27, 19:38
То і не дивно, що молодь виїжає, я сам виїхав.В нас країна розрахована на пенсіонерів, бо вони вміють за гречку голосувати, а молодь не хоче, того і маємо те що маємо.
Панас Мирний 2016.05.30, 20:50
Шо за наїзди на "бабушек" вони самий дисциплінований електорат, а молодь замість йти на дільницю і голосувати, або сидять у соцмережах, або у генделиках. Зрештою дійсно молоді майже нема шо тут робити, бо якщо батьки не дали тобі хату, машину та щей влаштували на роботу то щоб самому на це чесно заробити потрібно жити років з 500-700.
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

845
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1116 1
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3443 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33750
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2682
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3832

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

242

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

653

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1566

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

961
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

512
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

413
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

790
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12094
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1393
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1165
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1261
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

431
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

127
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

204
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

268
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1159