Мобілізація на Івано-Франківщині: вручення повісток, кого можуть призвати та нові методи контролю

Востаннє Верховна рада продовжила строк дії воєнного стану та мобілізації до 9 травня 2025 року.

В Україні, зокрема й на Івано-Франківщині, продовжуються мобілізаційні заходи.

Фіртка розповідає, що варто знати прикарпатцям про мобілізацію.


Вручення повісток


Згідно з новими правилами мобілізації, які вступили у дію наприкінці травня 2024 року, повістки для уточнення даних та для проходження військово-лікарської комісії можуть вручати не тільки особисто в руки.

Раніше повістка вважалася врученою лише тоді, коли військовозобов'язаний отримає її особисто і поставить на документі свій підпис. Втім, за новими правилами, повістку можуть надіслати й поштою.

Незалежно від способу доставки, повістки мають однакову юридичну силу, що підписані електронним підписом або власником.

У цілому повістки, які виписують в Україні в рамках мобілізації, бувають кількох видів.

  • Повістка для уточнення даних — це повістка, яку вручають для уточнення та оновлення інформації про склад сім’ї, стан здоров’я військовозобов’язаних, місце роботи тощо.
  • Повістка на проходження військово-лікарської комісії — це повістка за підписом військового комісара зобов'язує пройти медичне обстеження.

До повістки додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов'язаного. Після медкомісії у цій картці буде вказаний висновок військово-лікарської комісії про придатність, непридатність чи обмежену придатність до військової служби. 

  • Мобілізаційне розпорядження — це повістка, яку вручають військовозобов’язаному після проходження медкомісії, якщо його визнали придатним до служби. 

Такий припис зобов’язує з’явитися на призовний збірний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації (загальної або часткової).

Зауважимо, що у будь-якій повістці мають бути вказані:

  • ПІБ, рік народження та адреса;
  • місце роботи;
  • вид повістки (уточнення облікових даних, проходження медкомісії, прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (раніше — військкомат), призов на військову службу);
  • дата, час та адреса — коли й куди необхідно з’явитися;
  • уточнення щодо необхідних документів;
  • назва органу, печатка, підпис, прізвище, ім’я та по батькові керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Крім того, за новими правилами мобілізації, якщо військовозобов'язаний вчасно не стане на військовий облік або не зʼявиться за повісткою до ТЦК, під час воєнного стану йому загрожує штраф від 17 тисяч до 25 500 гривень.


"З'явилися дієві методи контролю": Івано-Франківський обласний ТЦК про новий закон про мобілізацію


Новий закон про мобілізацію набув чинності 18 травня 2024 року.

Серед основних змін — зниження мобілізаційного віку, обовʼязкове оновлення даних в ТЦК, ЦНАПах чи застосунку "Резерв+". А ще — створення реєстру "Оберіг" та штрафи як для окремих людей, так і для підприємств.

Начальник відділу військового обліку та бронювання Івано-Франківського обласного ТЦК та СП Роман Бойко розповів про те, як після ухвалення цього закону змінилася їхня робота.

"Що стосується мобілізації, то її почали проводити набагато впевненіше і якісніше. З'явилися дієві методи контролю військовозобов'язаних, впроваджена більш жорстка система штрафів, які збільшилися, і це підвищує відповідальність.

Почалася співпраця з багатьма іншими реєстрами, такими як податкова, ДРАЦС, взаємодія з реєстрами прикордонної служби, що значно спрощує процес отримання даних", — каже Роман Бойко.


Кого можуть мобілізувати


  • придатних та обмежено придатних чоловіків віком від 25 до 60 років, якщо вони мають або не мають військового досвіду;

  • придатних та обмежено придатних чоловіків від 18 до 25 років, які вже проходили строкову службу та проходять військову службу в запасі або резерві;

  • виключених з військового обліку чоловіків, якщо ВЛК визнає їх придатними або обмежено придатними за станом здоров'я та якщо вони не вчинили тяжкого злочину, за якого мобілізація заборонена.

Зазначимо, що наразі призовники від 18 до 25 років, які не проходили строкову службу, можуть тільки добровільно підписати контракт із ЗСУ — мобілізувати примусово їх не можуть.

Разом з тим, обовʼязкової мобілізації жінок не планується. Вони підлягають взяттю на військовий облік, якщо придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і здобули медичну або фармацевтичну освіти.

Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу під час воєнного стану в добровільному порядку.


Кого до війська не призиватимуть
  • студентів;
  • викладачів та науковців,
  • деякі категорії за професійною діяльністю;
  • за визначеними сімейними обставинами;
  • з визначеними хворобами;
  • заброньованих працівників.

Відстрочка від мобілізації: хто з прикарпатців не зможе отримати в січні 2025 року


Призову підлягають чоловіки віком від 18 до 60 років, придатні до військової служби. Утім, існують категорії громадян, які не підлягають мобілізації або мають право на відстрочку. 

Так, не зможуть отримати відстрочку:

  • студенти, які навчаються на заочному, на вечірньому відділенні або ж отримують не першу, а другу вищу освіту;
  • батьки, у яких троє та більше неповнолітніх дітей, але є заборгованість з аліментів;
  • військовозобов'язані, які доглядають за близькими з інвалідністю першої або другої групи, якщо про них можуть також подбати інші працездатні родичі або близькі;
  • самотнім батькам, якщо мати їхньої дитини (або дітей) не позбавлена материнського права, не визнана померлою, зниклою безвісти та не перебуває в тюремному ув'язненні;
  • якщо медична комісія визнала людину придатною до служби, попри скарги або незначні проблеми зі здоров’ям, це може стати підставою для призову;
  • якщо людина має судимість, яка не позбавляє права бути призваним, її можуть мобілізувати;
  • працівники, які були заброньовані, але втратили це право (наприклад, у разі звільнення або реорганізації установи), також підлягають призову. 

Водночас, є обставини, за яких можна втратити вже наявну відстрочку. Скасувати відстрочку від мобілізації можуть, наприклад, за невиконання зобов'язань згідно з наданого відтермінування, якщо цей факт встановлять відповідні служби.

Також, анулювати відстрочку можуть у випадку, коли військовозобов'язаний подав завідомо неправдиву інформацію для отримання відтермінування від призову.

Якщо строк відстрочки закінчився, а її не було поновлено, людину можуть призвати до служби.

Наголошуємо, військовозобовʼязані, які мають право на відстрочку, втім її належно не оформили, підлягають мобілізації на загальних підставах.


"Зазвичай служать водіями, логістами, тиловиками": ТЦК про мобілізацію 50-річних та старших


"18-60 років — це ті хто, перебувають у військовому обліку військовозобов'язаних, крім категорій до 25 років, які пройшли базову загальновійськову підготовку або визнані були по-старому обмежено придатними. Це на законодавчому рівні врегульовано.

Щодо 50+ все те саме. Громадяни прибувають, проходять медичну-лікарську комісію. Але за нашими настановами й керівними документами такі громадяни вважаються придатними до несення служби в частинах забезпечення.

Я на своєму досвіді не бачила випадків, коли їх відправляли на безпосередньо бойові посади. Тобто, це майбутні водії, логісти, тиловики", — сказали у ТЦК.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Військовий облік: чи мобілізують всіх, хто оновив дані та що загрожує тим, хто цього не зробив 

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну


Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1736
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1092
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1344 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3872 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33933
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2920

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

397

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

811

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1778

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1131
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1139
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

684
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

559
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2044
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12255
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1557
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1343
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

614
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

316
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

385
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

431
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1319