Мобілізація на Івано-Франківщині: вручення повісток, кого можуть призвати та нові методи контролю

Востаннє Верховна рада продовжила строк дії воєнного стану та мобілізації до 9 травня 2025 року.

В Україні, зокрема й на Івано-Франківщині, продовжуються мобілізаційні заходи.

Фіртка розповідає, що варто знати прикарпатцям про мобілізацію.


Вручення повісток


Згідно з новими правилами мобілізації, які вступили у дію наприкінці травня 2024 року, повістки для уточнення даних та для проходження військово-лікарської комісії можуть вручати не тільки особисто в руки.

Раніше повістка вважалася врученою лише тоді, коли військовозобов'язаний отримає її особисто і поставить на документі свій підпис. Втім, за новими правилами, повістку можуть надіслати й поштою.

Незалежно від способу доставки, повістки мають однакову юридичну силу, що підписані електронним підписом або власником.

У цілому повістки, які виписують в Україні в рамках мобілізації, бувають кількох видів.

  • Повістка для уточнення даних — це повістка, яку вручають для уточнення та оновлення інформації про склад сім’ї, стан здоров’я військовозобов’язаних, місце роботи тощо.
  • Повістка на проходження військово-лікарської комісії — це повістка за підписом військового комісара зобов'язує пройти медичне обстеження.

До повістки додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов'язаного. Після медкомісії у цій картці буде вказаний висновок військово-лікарської комісії про придатність, непридатність чи обмежену придатність до військової служби. 

  • Мобілізаційне розпорядження — це повістка, яку вручають військовозобов’язаному після проходження медкомісії, якщо його визнали придатним до служби. 

Такий припис зобов’язує з’явитися на призовний збірний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації (загальної або часткової).

Зауважимо, що у будь-якій повістці мають бути вказані:

  • ПІБ, рік народження та адреса;
  • місце роботи;
  • вид повістки (уточнення облікових даних, проходження медкомісії, прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (раніше — військкомат), призов на військову службу);
  • дата, час та адреса — коли й куди необхідно з’явитися;
  • уточнення щодо необхідних документів;
  • назва органу, печатка, підпис, прізвище, ім’я та по батькові керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Крім того, за новими правилами мобілізації, якщо військовозобов'язаний вчасно не стане на військовий облік або не зʼявиться за повісткою до ТЦК, під час воєнного стану йому загрожує штраф від 17 тисяч до 25 500 гривень.


"З'явилися дієві методи контролю": Івано-Франківський обласний ТЦК про новий закон про мобілізацію


Новий закон про мобілізацію набув чинності 18 травня 2024 року.

Серед основних змін — зниження мобілізаційного віку, обовʼязкове оновлення даних в ТЦК, ЦНАПах чи застосунку "Резерв+". А ще — створення реєстру "Оберіг" та штрафи як для окремих людей, так і для підприємств.

Начальник відділу військового обліку та бронювання Івано-Франківського обласного ТЦК та СП Роман Бойко розповів про те, як після ухвалення цього закону змінилася їхня робота.

"Що стосується мобілізації, то її почали проводити набагато впевненіше і якісніше. З'явилися дієві методи контролю військовозобов'язаних, впроваджена більш жорстка система штрафів, які збільшилися, і це підвищує відповідальність.

Почалася співпраця з багатьма іншими реєстрами, такими як податкова, ДРАЦС, взаємодія з реєстрами прикордонної служби, що значно спрощує процес отримання даних", — каже Роман Бойко.


Кого можуть мобілізувати


  • придатних та обмежено придатних чоловіків віком від 25 до 60 років, якщо вони мають або не мають військового досвіду;

  • придатних та обмежено придатних чоловіків від 18 до 25 років, які вже проходили строкову службу та проходять військову службу в запасі або резерві;

  • виключених з військового обліку чоловіків, якщо ВЛК визнає їх придатними або обмежено придатними за станом здоров'я та якщо вони не вчинили тяжкого злочину, за якого мобілізація заборонена.

Зазначимо, що наразі призовники від 18 до 25 років, які не проходили строкову службу, можуть тільки добровільно підписати контракт із ЗСУ — мобілізувати примусово їх не можуть.

Разом з тим, обовʼязкової мобілізації жінок не планується. Вони підлягають взяттю на військовий облік, якщо придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і здобули медичну або фармацевтичну освіти.

Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу під час воєнного стану в добровільному порядку.


Кого до війська не призиватимуть
  • студентів;
  • викладачів та науковців,
  • деякі категорії за професійною діяльністю;
  • за визначеними сімейними обставинами;
  • з визначеними хворобами;
  • заброньованих працівників.

Відстрочка від мобілізації: хто з прикарпатців не зможе отримати в січні 2025 року


Призову підлягають чоловіки віком від 18 до 60 років, придатні до військової служби. Утім, існують категорії громадян, які не підлягають мобілізації або мають право на відстрочку. 

Так, не зможуть отримати відстрочку:

  • студенти, які навчаються на заочному, на вечірньому відділенні або ж отримують не першу, а другу вищу освіту;
  • батьки, у яких троє та більше неповнолітніх дітей, але є заборгованість з аліментів;
  • військовозобов'язані, які доглядають за близькими з інвалідністю першої або другої групи, якщо про них можуть також подбати інші працездатні родичі або близькі;
  • самотнім батькам, якщо мати їхньої дитини (або дітей) не позбавлена материнського права, не визнана померлою, зниклою безвісти та не перебуває в тюремному ув'язненні;
  • якщо медична комісія визнала людину придатною до служби, попри скарги або незначні проблеми зі здоров’ям, це може стати підставою для призову;
  • якщо людина має судимість, яка не позбавляє права бути призваним, її можуть мобілізувати;
  • працівники, які були заброньовані, але втратили це право (наприклад, у разі звільнення або реорганізації установи), також підлягають призову. 

Водночас, є обставини, за яких можна втратити вже наявну відстрочку. Скасувати відстрочку від мобілізації можуть, наприклад, за невиконання зобов'язань згідно з наданого відтермінування, якщо цей факт встановлять відповідні служби.

Також, анулювати відстрочку можуть у випадку, коли військовозобов'язаний подав завідомо неправдиву інформацію для отримання відтермінування від призову.

Якщо строк відстрочки закінчився, а її не було поновлено, людину можуть призвати до служби.

Наголошуємо, військовозобовʼязані, які мають право на відстрочку, втім її належно не оформили, підлягають мобілізації на загальних підставах.


"Зазвичай служать водіями, логістами, тиловиками": ТЦК про мобілізацію 50-річних та старших


"18-60 років — це ті хто, перебувають у військовому обліку військовозобов'язаних, крім категорій до 25 років, які пройшли базову загальновійськову підготовку або визнані були по-старому обмежено придатними. Це на законодавчому рівні врегульовано.

Щодо 50+ все те саме. Громадяни прибувають, проходять медичну-лікарську комісію. Але за нашими настановами й керівними документами такі громадяни вважаються придатними до несення служби в частинах забезпечення.

Я на своєму досвіді не бачила випадків, коли їх відправляли на безпосередньо бойові посади. Тобто, це майбутні водії, логісти, тиловики", — сказали у ТЦК.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Військовий облік: чи мобілізують всіх, хто оновив дані та що загрожує тим, хто цього не зробив 

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну


19.01.2025 27278
Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

758
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

767
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1578
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2205
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4186 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3188

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

191

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

418

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

361

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

831
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

601
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

645
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

929
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1039
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

648
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6233
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1723
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31737 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1501
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

734 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

694