Мобілізація на Івано-Франківщині: вручення повісток, кого можуть призвати та нові методи контролю

Востаннє Верховна рада продовжила строк дії воєнного стану та мобілізації до 9 травня 2025 року.

В Україні, зокрема й на Івано-Франківщині, продовжуються мобілізаційні заходи.

Фіртка розповідає, що варто знати прикарпатцям про мобілізацію.


Вручення повісток


Згідно з новими правилами мобілізації, які вступили у дію наприкінці травня 2024 року, повістки для уточнення даних та для проходження військово-лікарської комісії можуть вручати не тільки особисто в руки.

Раніше повістка вважалася врученою лише тоді, коли військовозобов'язаний отримає її особисто і поставить на документі свій підпис. Втім, за новими правилами, повістку можуть надіслати й поштою.

Незалежно від способу доставки, повістки мають однакову юридичну силу, що підписані електронним підписом або власником.

У цілому повістки, які виписують в Україні в рамках мобілізації, бувають кількох видів.

  • Повістка для уточнення даних — це повістка, яку вручають для уточнення та оновлення інформації про склад сім’ї, стан здоров’я військовозобов’язаних, місце роботи тощо.
  • Повістка на проходження військово-лікарської комісії — це повістка за підписом військового комісара зобов'язує пройти медичне обстеження.

До повістки додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов'язаного. Після медкомісії у цій картці буде вказаний висновок військово-лікарської комісії про придатність, непридатність чи обмежену придатність до військової служби. 

  • Мобілізаційне розпорядження — це повістка, яку вручають військовозобов’язаному після проходження медкомісії, якщо його визнали придатним до служби. 

Такий припис зобов’язує з’явитися на призовний збірний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації (загальної або часткової).

Зауважимо, що у будь-якій повістці мають бути вказані:

  • ПІБ, рік народження та адреса;
  • місце роботи;
  • вид повістки (уточнення облікових даних, проходження медкомісії, прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (раніше — військкомат), призов на військову службу);
  • дата, час та адреса — коли й куди необхідно з’явитися;
  • уточнення щодо необхідних документів;
  • назва органу, печатка, підпис, прізвище, ім’я та по батькові керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Крім того, за новими правилами мобілізації, якщо військовозобов'язаний вчасно не стане на військовий облік або не зʼявиться за повісткою до ТЦК, під час воєнного стану йому загрожує штраф від 17 тисяч до 25 500 гривень.


"З'явилися дієві методи контролю": Івано-Франківський обласний ТЦК про новий закон про мобілізацію


Новий закон про мобілізацію набув чинності 18 травня 2024 року.

Серед основних змін — зниження мобілізаційного віку, обовʼязкове оновлення даних в ТЦК, ЦНАПах чи застосунку "Резерв+". А ще — створення реєстру "Оберіг" та штрафи як для окремих людей, так і для підприємств.

Начальник відділу військового обліку та бронювання Івано-Франківського обласного ТЦК та СП Роман Бойко розповів про те, як після ухвалення цього закону змінилася їхня робота.

"Що стосується мобілізації, то її почали проводити набагато впевненіше і якісніше. З'явилися дієві методи контролю військовозобов'язаних, впроваджена більш жорстка система штрафів, які збільшилися, і це підвищує відповідальність.

Почалася співпраця з багатьма іншими реєстрами, такими як податкова, ДРАЦС, взаємодія з реєстрами прикордонної служби, що значно спрощує процес отримання даних", — каже Роман Бойко.


Кого можуть мобілізувати


  • придатних та обмежено придатних чоловіків віком від 25 до 60 років, якщо вони мають або не мають військового досвіду;

  • придатних та обмежено придатних чоловіків від 18 до 25 років, які вже проходили строкову службу та проходять військову службу в запасі або резерві;

  • виключених з військового обліку чоловіків, якщо ВЛК визнає їх придатними або обмежено придатними за станом здоров'я та якщо вони не вчинили тяжкого злочину, за якого мобілізація заборонена.

Зазначимо, що наразі призовники від 18 до 25 років, які не проходили строкову службу, можуть тільки добровільно підписати контракт із ЗСУ — мобілізувати примусово їх не можуть.

Разом з тим, обовʼязкової мобілізації жінок не планується. Вони підлягають взяттю на військовий облік, якщо придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і здобули медичну або фармацевтичну освіти.

Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу під час воєнного стану в добровільному порядку.


Кого до війська не призиватимуть
  • студентів;
  • викладачів та науковців,
  • деякі категорії за професійною діяльністю;
  • за визначеними сімейними обставинами;
  • з визначеними хворобами;
  • заброньованих працівників.

Відстрочка від мобілізації: хто з прикарпатців не зможе отримати в січні 2025 року


Призову підлягають чоловіки віком від 18 до 60 років, придатні до військової служби. Утім, існують категорії громадян, які не підлягають мобілізації або мають право на відстрочку. 

Так, не зможуть отримати відстрочку:

  • студенти, які навчаються на заочному, на вечірньому відділенні або ж отримують не першу, а другу вищу освіту;
  • батьки, у яких троє та більше неповнолітніх дітей, але є заборгованість з аліментів;
  • військовозобов'язані, які доглядають за близькими з інвалідністю першої або другої групи, якщо про них можуть також подбати інші працездатні родичі або близькі;
  • самотнім батькам, якщо мати їхньої дитини (або дітей) не позбавлена материнського права, не визнана померлою, зниклою безвісти та не перебуває в тюремному ув'язненні;
  • якщо медична комісія визнала людину придатною до служби, попри скарги або незначні проблеми зі здоров’ям, це може стати підставою для призову;
  • якщо людина має судимість, яка не позбавляє права бути призваним, її можуть мобілізувати;
  • працівники, які були заброньовані, але втратили це право (наприклад, у разі звільнення або реорганізації установи), також підлягають призову. 

Водночас, є обставини, за яких можна втратити вже наявну відстрочку. Скасувати відстрочку від мобілізації можуть, наприклад, за невиконання зобов'язань згідно з наданого відтермінування, якщо цей факт встановлять відповідні служби.

Також, анулювати відстрочку можуть у випадку, коли військовозобов'язаний подав завідомо неправдиву інформацію для отримання відтермінування від призову.

Якщо строк відстрочки закінчився, а її не було поновлено, людину можуть призвати до служби.

Наголошуємо, військовозобовʼязані, які мають право на відстрочку, втім її належно не оформили, підлягають мобілізації на загальних підставах.


"Зазвичай служать водіями, логістами, тиловиками": ТЦК про мобілізацію 50-річних та старших


"18-60 років — це ті хто, перебувають у військовому обліку військовозобов'язаних, крім категорій до 25 років, які пройшли базову загальновійськову підготовку або визнані були по-старому обмежено придатними. Це на законодавчому рівні врегульовано.

Щодо 50+ все те саме. Громадяни прибувають, проходять медичну-лікарську комісію. Але за нашими настановами й керівними документами такі громадяни вважаються придатними до несення служби в частинах забезпечення.

Я на своєму досвіді не бачила випадків, коли їх відправляли на безпосередньо бойові посади. Тобто, це майбутні водії, логісти, тиловики", — сказали у ТЦК.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Військовий облік: чи мобілізують всіх, хто оновив дані та що загрожує тим, хто цього не зробив 

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну


19.01.2025 27534
Коментарі ()

21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1055
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2801
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1738 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3896
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5676
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1815

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

200

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

333

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

323

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

470
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

634
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

621
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

891
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

227
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2149
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

663
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

979
17.04.2025

Автором видання став історик, краєзнавець, начальник відділу звернень громадян, діловодного забезпечення та контролю ДАІФО Андрій Сміжак.   

1276
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

542 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

735
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

507
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

832