Мобілізація на Івано-Франківщині: розшук військовозобов'язаних, робота ВЛК та повістки поштою

Воєнний стан та мобілізацію в Україні продовжили щонайменше до сьомого лютого 2025 року.

Фіртка розповідає, що потрібно знати прикарпатцям про мобілізацію у січні.

У січні призиватимуть наступні категорії:

  • придатних та обмежено придатних чоловіків віком від 25 до 60 років, якщо вони мають або не мають військового досвіду;

  • придатних та обмежено придатних чоловіків від 18 до 25 років, які вже проходили строкову службу та проходять військову службу в запасі або резерві;

  • виключених з військового обліку чоловіків, якщо ВЛК визнає їх придатними або обмежено придатними за станом здоров'я та якщо вони не вчинили тяжкого злочину, за якого мобілізація заборонена.

Підкреслимо, наразі призовники від 18 до 25 років, які не проходили строкову службу, можуть тільки добровільно підписати контракт із ЗСУ — мобілізувати примусово їх не можуть. 

Водночас, під час війни не мобілізують до війська:

  • студентів;
  • викладачів та науковців,
  • деякі категорії за професійною діяльністю;
  • за визначеними сімейними обставинами;
  • з визначеними хворобами;
  • заброньованих працівників.

Разом з тим, обовʼязкової мобілізації жінок наразі не планують. Жінки підлягають взяттю на військовий облік, якщо придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і здобули медичну або фармацевтичну освіти.

Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу під час воєнного стану лише в добровільному порядку.


Розшук військовозобов'язаних: що загрожує порушникам та як можна змінити свій статус


До 16 липня 2024 року військовозобов’язані мали уточнити свою актуальну адресу проживання та оновити дані.

Громадяни, які цього не зробили, перебувають у розшуку поліції. Як можна змінити свій статус, аби не бути в розшуку та чим це загрожує, розповів в інтерв'ю Суспільному начальник сектору оборонно-мобілізаційної роботи Сумського ТЦК та СП Сергій Монукало.

"Найпростіше — це з'явитися до ТЦК. Проте, багато людей бояться навіть самої абревіатури "ТЦК". Чому склалося враження, що ТЦК лякає, наче це якась каральна структура.

Переважна більшість людей, які ухиляються від контакту з ТЦК, мають право на відстрочку: вони навчаються, є багатодітними батьками, членами сімей загиблих військовослужбовців тощо.

Але через психологічний бар'єр, страх або дезінформацію вони уникають з'явлення до установи".

З його слів, відповідно до чинного законодавства, якщо особа перебуває в розшуку, поліція має право здійснити адміністративне затримання.

"Це означає, що людину можуть примусово доставити до ТЦК із застосуванням фізичної сили, зокрема вдягнуті кайданки. Після цього протоколу складено адміністративне правопорушення: або за порушення правил військового обліку, або за недотримання закону про мобілізацію.

Мінімальний штраф за таке порушення становить 17 тисяч гривень. Хоча для багатьох це значуща сума, її несплачують до подальших санкцій.

У такому випадку матеріали передають до виконавчої служби, яка може заблокувати рахунки, а також накласти арешт на майно боржника, щоб стягнути штраф у судовому порядку.

Ще раз хочу звернути увагу на те, що багато військовозобов'язаних, спілкуючись із представниками ТЦК, насамперед цікавляться своїми правами. Однак про обов'язки, які також є важливою частиною, часто забувають.

Хочу нагадати, що це не вибір, а конституційний обов'язок. Обов'язком кожного є з'явитися для оновлення своїх даних. Також є обов’язок виконувати мобілізаційні розпорядження й іти служити. Це не лише вимога закону, але й захист наших сімей".


Хто з мобілізованих потрапляє у штурмові підрозділи


Військовослужбовці до 45 років здебільшого спрямовані до штурмових підрозділів. Старші — до підрозділів забезпечення, артилерії, інженерних військ та інших структур Сил оборони, повідомив Сергій Монукало.

Разом з тим, з його слів, кількість мобілізованих залежить від кількості осіб, які перебувають на військовому обліку в конкретному регіоні.

"Наприклад, у Сумській області може здаватися, що мобілізують більше, ніж у деяких, наприклад, у західних регіонах України. Проте це пояснюється лише різницею серед облікованих військовозобов'язаних.

Неможливо сказати, де найбільше чи найменше мобілізують. Усіх переважно направляють до навчальних центрів. Після військової частини напряму можуть бути призвані тільки ті військовозобов'язані, які проходили службу не більше 10 років тому, були звільнені й за станом здоров'я придатні, близько 90%, проходять через навчальні центри".

Сергій Монукало каже, сьогодні процес мобілізації автоматизований за допомогою системи "Оберіг". 

"Наприклад, в одній області може бути більше військових частин, які потрібно укомплектувати, ніж в іншій, і це впливає на кількість мобілізованих у регіонах.

Усе залежить від потреби держави. Якщо є необхідність укомплектування певних підрозділів — це роблять".


"З'явилися дієві методи контролю": Івано-Франківський обласний ТЦК про новий закон про мобілізацію


Новий закон про мобілізацію набув чинності 18 травня 2024 року.

Серед основних змін — зниження мобілізаційного віку, обовʼязкове оновлення даних в ТЦК, ЦНАПах чи застосунку "Резерв+". А ще — створення реєстру "Оберіг" та штрафи як для окремих людей, так і для підприємств.

Начальник відділу військового обліку та бронювання Івано-Франківського обласного ТЦК та СП Роман Бойко розповів про те, як після ухвалення цього закону змінилася їхня робота.

"Що стосується мобілізації, то її почали проводити набагато впевненіше і якісніше. З'явилися дієві методи контролю військовозобов'язаних, впроваджена більш жорстка система штрафів, які збільшилися, і це підвищує відповідальність.

Почалася співпраця з багатьма іншими реєстрами, такими як податкова, ДРАЦС, взаємодія з реєстрами прикордонної служби, що значно спрощує процес отримання даних", — каже Роман Бойко.

Зі слів ветерана й політолога Андрія Фармуги, ухвалення цього закону дало розуміння, як проводити мобілізацію. Це допомогло поповнити лави Сил оборони. Проте, частина з новоприбулих мобілізованих бійців надовго в бригадах не затримувалася.

"Закон дав можливість набрати додатково людей, і дійсно навіть у моєму підрозділі прибули нові люди, які були мобілізовані згідно з цим законом. Але одразу говоримо про мінус — це, власне, якість цих людей.

Фактично, майже половина з них до теперішнього часу самовільно залишили частину. Більшість з них, не маючи мотивації, просто або почали якимись правдами й неправдами повертатися, або просто самовільно залишили поле бою", — говорить ветеран.


Як на Прикарпатті працює ВЛК


ВЛК не підпорядковується територіальним центрам комплектування. Це незалежний орган, розповів тимчасовий виконувач обов'язків заступника начальника Івано-Франківського обласного ТЦК Андрій Мороз,

"На Прикарпатті ВЛК працює планово, і я певний, що таких випадків, коли комусь якийсь діагноз не внесли у висновок, немає. Кожен лікар несе за це персональну відповідальність. 

Інша справа, що люди самі собі ставлять діагнози типу «спина болить», які нічим, крім слів, не підкріплені", — каже підполковник Андрій Мороз.

З його слів, якщо людина має певні діагнози, то при прибутті на ВЛК вона має мати при собі медичні документи, які ці діагнози підтверджують — обстеження, виписки з медзакладів.

Крім того, додає Мороз, всі обстеження можна пройти на базі обласної лікарні. Якщо лікар ВЛК має сумнів щодо тої чи іншої патології військовозобов’язаного, він ці обстеження обов’язково призначає.

"Всі ці речі враховують. Після ВЛК, особа проходить повторний огляд у нас в ОТЦК і СП.

Військовозобов’язаних оглядає начальник медичної служби, начальник служби морально-психологічного забезпечення. Ми також дивимось висновок ВЛК, і якщо маємо сумнів, то проводимо дообстеження.

Далі військовозобов’язаний проходить медогляд також на базі навчального центру. Тобто, аж три етапи. Тому такого, що в людина є діагноз і його не «помітили» бути не може. Бо це різні структури і різні лікарі.

Інша справа, що люди, які мають навіть хронічні хвороби, також можуть бути придатними до служби, але, звісно, не на передовій. Їх призначають на тилові посади, ремонтні підрозділи.

Кожен випадок розглядають індивідуально, і людині знаходять підрозділ і посаду, де вона буде на своєму місці", — наголошує Андрій Мороз.


Повістки поштою


Надруковані повістки "Укрпоштою". Документи підписані електронними підписами начальників ТЦК, а також містять унікальний електронний ідентифікатор у вигляді QR-коду.
Повістки надсилатимуть за наявними домашніми адресами військовозобов'язаних.
Чоловіки призовного віку повинні з'явитися до ТЦК та СП. В іншому випадку порушники будуть притягнені до адміністративної відповідальності.
ТЦК передаватиме дані до поліції для розшуку особи.
На Прикарпатті також здійснюють контроль за ходом вручення повісток поштою.

"Ми бачимо, на яку дату мають громадяни прибути. Після того контролюємо процес їх прибуття і якщо, наприклад, громадяни не прибувають в визначений час, подаємо їх в розшук в Національну поліцію.

Якщо прибувають, далі вже здійснюємо заходи з визначення статусу: в кого відстрочка, кого направляємо на ВЛК", — каже Андрій Мороз.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну


Коментарі ()

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

608
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1463 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2182
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2120 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7470
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15194 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

235

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

977

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1051

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1834
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

235
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

611
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

856
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3091
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

862
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1908
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

950
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35097 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

179
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

439
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

580
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

908