Між Горганами та Свидовцем (фото)

 

Єк нема доджу, то якби вкрав десь каглєнку
І вверг у ріку, то буде злива і повінь.
Так стався ноів потоп. і вода, що потім утахла,
І в’їдалась у землю, як сьогодні по зворах і потоках вода вибирає землю.
Так і створилися з того часу Горри!

Перкалаба "Горрри!"

Тягне, тягне у гори, хоч там завжди похмуро і мокро, але немає більшого захвату, ніж піднятись високо на полонину і роззирнутись навколо. Ти ніби летиш над усією цією красою, відчуваєш себе вільним птахом, який зринає від однієї вершини до іншої. І тягне, чомусь, саме сюди, в долину між Братківським та Свидовецьким хребтами, де хитрий чеський поміщик спорудив колись собі заміський будиночок, недалеко від кляузури та водосховища, куди стягували величезні смерекові стовбури.

Будинок той став потім науково-навчальним стаціонаром МГУ (Московського універу), а в період незалежності його віддали Київському університету, щоб сотні студентів побачили справжню красу, щоб відчули карпатський дух, щоб почули спокійний шум кам'янистих рік та потічків...

Типовий краєвид відрогів Свидовця

Студентська база, яка була колись панським мисливським будинком (збудована у 30-ті роки минулого століття)

Потічок Жигалів, на якому розташований маловідомий широкому загалу каскад із кількох водоспадів. Його відкрили років десять тому, після вирубки навколишнього лісу. Можливо такі є й на інших потічках у лісовій глухомані, але ж як їх знайти?

Щоб дістатись до Жигалівських водоспадів, потрібно приблизно за два км від КП села Чорна Тиса, біля колишнього форельного господарства повернути ліворуч, перебратись через річку Чорна Тиса, й підніматись угору по потічку, який впадає у річку поряд із руїнами гідротехнічних споруд колишнього господарства. До водопадів найпростіше добиратися по руслу потічка вгору кілометра на три (можливо трохи більше). Русло сильно завалене колодами, тому доведеться трохи перелазити. Але загалом маршрут нескладний.

Братківський хребет має найбільшу висоту 1788 метрів (г. Братківська). Здавна хребет був кордоном між різними державами, про що свідчать кам'яні прикордонні стовпчики. Зараз це межа між Закарпатською та Івано-Фраківською областями. На хребті багато шанців та бліндажів часів Першої світової війни.

Краєвид із Братківського хребта у бік Франківщини

Межа штучної полонини Левківець та невисокого ялинового лісу, який згодом переходить у чагарниковий пояс з ялівцем та гірською сосною (місцева назва - жереп).

Полонина Левковець із будівлями (колибами) пастухів. Тут тримають виключно корів. Далі видно Свидовець, за яким проглядається Чорногора.

Ліс на межі вирубки на Братківському хребті

Загадковий малюнок. Наска? Та ні Братківський хребет. То якась дорога, але важко пояснити її дивну форму.

Кам'яна ріка - курум. Братківський хребет

Лавина на своєму шляху скосила ліс. Братківський хребет

Річка Апшинець притока Чорної Тиси. Згідно досліджень гідрологів витрата води у Апшинці та його стік більші, ніж у Чорної Тиси до впадіння у неї Апшинця.

Міст через Апшинець. Кладка зроблена ще у період панування тут Австро-Угорщини

Хребет Свидовець

Озеро Догяска (Герашаска) розташоване на пологому схилі Свидівця. Сюди піднімають групи туристів на машинах. Можна піднятись навіть на "Жигулях". Доступність озера негативно позначається на його екологічному стані.

Ворожецькі озера (Ворожеська) - теж популярне серед туристів місце. Влітку тут завжди стоять наметові табори, особливо багато людей тут на свято Івана Купала (7 липня)


18.03.2013 592 0
Коментарі (0)

13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

600
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

905 1
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3095 1
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33606
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2512
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3705

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

61

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

536

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1388

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

876
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

413
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

322
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

694
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

11999
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1289
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1080
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1168
13.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30325 1
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

161
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1058
07.01.2025

У всіх регіонах України ситуація досить подібна і баланс довіри-недовіри — позитивний.  

4073
06.01.2025

Президент також наголосив на важливості того, аби Європа мала голос.

617