Місця для купання в Івано-Франківську: як відпочити без загрози життю

Літо — час відпочинку біля водойм, втім вкрай важливо пам'ятати про безпеку під час купання.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), утоплення є третьою поширеною причиною смерті від ненавмисних травм у світі — на нього припадає 7% усіх випадків смерті, пов’язаних із травмами.

Найбільш вразливими групами є діти, чоловіки та люди, які мають широкий доступ до води. Тому, аби насолода від води не обернулася трагедією, важливо дотримуватися основних правил безпеки. 

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.

Так, в Івано-Франківську є декілька місць, де можна насолодитися літніми днями та врятуватись від спеки. Попри те, що у місті немає офіційно визначених та обладнаних пляжів, безпечними для купання наразі є міське озеро, річки Бистриця Надвірнянська та Бистриця Солотвинська

Проте, як розповів начальник управління з питань надзвичайних ситуацій міської ради Ігор Влізло, ці місця — стихійні місця масового відпочинку людей. Тому за безпеку під час купання відповідають самі відпочивальники.

"Щорічно перед початком купального сезону комунальники чистять дно водойми від небезпечних предметів. Однак, офіційно у нас місць для відпочинку на воді немає, тому люди відповідають самі за себе", — сказав Влізло.

Очевидно, відсутність рятувальників у місцях для купання значно збільшує ризик утоплення, оскільки в критичних ситуаціях немає кому оперативно допомогти. Відповідно важливо дотримуватись правил безпеки, завдяки яким можна звести до мінімуму ризики для здоров'я.

Окрім того, раніше Держпродспоживслужба Івано-Франківщини інформувала, що в області функціонуватимуть чотири місця масового відпочинку. Серед них купатися можна буде тільки на території одного з туристичних комплексів.

Перелік місць для відпочинку в області:

  • міське озеро на вулиці Гетьмана Мазепи в Івано-Франківську;
  • туристичний комплекс "Буковель" у селі Поляниця;
  • міський пляж на лівому березі річки Дністер у Галичі;
  • озеро в міському парку культури й відпочинку імені Івана Франка в Калуші.

"На вказаних місцях масового відпочинку купання не здійснюватиметься, на водних об’єктах проводитиметься винятково прокат човнів, катамаранів та інше, за винятком озера в туристичному комплексі "Буковель", де планують купальний сезон", — йшлось у повідомленні Держпродспоживслужби.


Жертви води


На Івано-Франківщині з початку року на водних об’єктах загинули 32 людини, серед них — троє дітей. Про це журналістці Фіртки повідомила речниця Держслужби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області Христина Перцович.

Лише з 10 по 13 серпня на Прикарпатті зареєстрували три нещасні випадки на водоймах. Зокрема, 13 серпня рятувальників витягували тіло чоловіка з річки Бистриця−Надвірнянська, що в селі Вовчинець. Прибувши до місця події, рятувальники дістали тіло чоловіка з річки та передали працівникам поліції. 

Днем раніше, 12 серпня в селі Старі Богородчан рятувальники дістали з річки Бистриця−Солотвинська тіло місцевого жителя, 1996 року народження. А 10 серпня рятувальники виїжджали для надання допомоги з підняття тіла чоловіка, 1973 року народження, з місцевого потічка в селі Оболоня. 

«Першопричиною виникнення випадків загибелі на воді є відсутність культури безпеки у населення і незнання та недотримання простих правил поведінки на річках чи на озерах.
Так, чимало трагедій трапляється через те, що люди входять у воду в стані алкогольного сп'яніння чи лізуть у воду в незнайомому місці зі швидкою течією. Потонути можна, як в гірській річці, так і у потічку.
Якщо ж ви під час купання відчуваєте, що втрачаєте сили, не соромтеся кликати на допомогу. Кричіть та махайте руками, щоб привернути увагу рятувальників або людей на березі.
Найважливіше — зберігайте спокій. Паніка лише виснажить вас і ускладнить ситуацію», — пояснюють рятувальники.

Так, правила поведінки на воді прості — не вживати алкоголь, завжди перевіряти дно перед тим, як зайти у воду, не купатися у спеку, бо через перепад температури можуть виникнути судоми.

Як наголосили рятувальники, основними умовами безпеки на воді є купання у спеціально обладнаних місцях, дотримання правил поведінки під час купання і катання на плавзасобах та постійний контроль за дітьми у воді з боку дорослих.

"Безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби. Заходити у воду потрібно повільно, дозволяючи тілу, адаптуватися до зміни температури повітря.

У воді варто знаходитися не більше п'ятнадцяти хвилин, не рекомендується купатися наодинці, а також купатися біля крутих, стрімких та зарослих густою рослинністю берегів.

Перед тим, як стрибати у воду, обов'язково потрібно переконатися в безпеці дна та достатній глибині водоймища. Завжди враховуйте, що рельєф дна часто змінюється. Тому місце, яке було безпечним минулого року, цього року може стати небезпечним, шляхом, новоутворених ям.

Пірнати можна лише там, де є для цього достатня глибина, вода прозора та рівне дно. Під час купання не потрібно робити зайвих рухів, не потрібно тримати свої м'язи у постійному напруженні та не порушувати ритму дихання.

Ніколи й не за яких умов не заходьте у воду у стані алкогольного сп'яніння. Адже найчастіше через цю причину гинуть на водоймі дорослі.

Оцінюйте свої фізичні можливості, не запливайте надто далеко, особливо в незнайомих водоймах. Обов'язково пильнуйте за дітьми", — наголосила Христина Перцович.

Водночас, якщо хтось тоне, не намагайтеся врятувати людину самостійно, якщо ви не підготовлені. Натомість спробуйте кинути їй рятувальний засіб (мотузку, плавзасіб) та повідомте рятувальників.

Аби мінімізувати кількість летальних випадків, працівники ДСНС проводять рейди водоймами області. Такі рейди, а їх з початку року провели близько 200, відбуваються щоденно у всіх районах Івано-Франківщини.

Нерідко на берегах водойм перебувають діти та підлітки без нагляду дорослих. Це вкрай небезпечно. Адже діти можуть потонути буквально за декілька хвилин, особливо, якщо вони залишені без нагляду біля води.

Яких правил необхідно дотримуватися при виборі місця масового відпочинку:

  • глибина водойми у місцях купання повинна становити 0,7-1,3 метра. Дно має бути піщаним, вільним від мулу, водоростей, гострих каменів;
  • пляж і берег у місці купання повинні бути пологими й мати рівний рельєф, захищені від вітру майданчики, обладнані навісами від сонця, і пофарбовані тапчани та лави;
  • якість питної води повинна відповідати санітарним вимогам;
  • власники чи балансоутримувачі пляжів у процесі їхньої експлуатації повинні забезпечити прибирання берега, роздягалень, зеленої зони, миття тари й дезінфекцію вбиралень, а також перевезення зібраних відходів щоденно до 8:00;
  • контейнери для зберігання побутових відходів слід встановлювати поза межами прибережної захисної смуги річок, водойм та пляжної зони;
  • на територіях пляжів необхідно ставити громадські вбиральні за 50-200 метрів до місця купання;
  • на території пляжу необхідно встановлювати фонтанчики з підведенням питної води, призначеної для споживання людиною відповідно до вимог санітарного законодавства;
  • щорічно на пляж необхідно підсипати чистий пісок або гальку;
  • у місцях, призначених для купання, категорично забороняється прати білизну і купати тварин;
  • на пляжах повинні бути організовані медичні пункти та рятувальні станції.

Правила особистої гігієни під час відпочинку:

  • обов’язково мийте руки з милом перед вживанням їжі, після відвідування туалету;
  • заходьте та виходьте з води у пляжному взутті;
  • після відвідування водойми обов’язково мийте ноги;
  • не варто купатися у водоймах, біля яких стоїть табличка "Купання заборонене". Це свідчить про те, що вода з водойми не відповідає санітарним вимогам.

Всесвітня організація охорони здоров'я називає утоплення "тихою епідемією смертей, яким можна запобігти" через високу частоту випадків утоплення по всьому світу та той факт, що більшість із них можна було б уникнути за допомогою простих заходів профілактики.

У ВООЗ додають, один зі способів знизити смертності від утоплення — це навчання дітей основ плавання, безпеки на воді та навичок порятунку. Такі знання можуть врятувати життя, зазначили в організації.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

На Прикарпатті з річки дістали тіло жінки (ФОТОФАКТ)


Коментарі ()

12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

970
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3153
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

4928
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1356
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1581
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1897

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

281

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

583

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1380

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1475
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

438
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2158 1
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

2007
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4588
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

469
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8164
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3453
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

355
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

105
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

474
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

628 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

812