Місто не моїх мрій

 

Я знаю, що моє ставлення до розвитку мого міста не є ні правильним, ні надто поширеним.

 

Все сказане далі буде виявом найщирішої ксенофобії, патологічного українського пролетарського націоналізму, радикального консерватизму, зоологічного локального патріотизму і наївного утопічного сепаратизму, що загрожує територіальній цілості та нинішньому панівному ладові нинішнього ж державного устрою цілої держави, розпалюванням внутрішньої національної ворожнечі та нетерпимості до меншин. 

 

Йдеться про дуже невеликі ділянки землі. У кроках – десь п’ятдесят на п’ятдесят (шість секунд бігу на четвірку за нормативами для сьомого класу середньої школи на початку вісімдесятих). Йдеться про кілька акацій, горіхів, ясенів, старих яблунь, якихось сливок, горобин. Йдеться про пару кущів бузку, про заражений каштановою міллю каштан, про майже здичавілу грушку, про шатра винограду на деяких із цих дерев, про джунглі полину і божого деревця, про газони з травою й аличу.

 

Дуже скоро цієї останньої зеленої цитаделі у міста вже не буде. Замість колишніх садів, проґавлених давнішими будівничими, постануть нудні багатоповерхові споруди, які  заступатимуть гори, місяць і ще якісь уцілілі сади.

 

Наші міста, орієнтуючись на людські потреби, стають щораз менше людськими. Потреби витісняють людей. Тут дедалі прикріше стає просто жити. Тут треба ходити у чимраз новіші торгові центри і купувати або хоча би мріяти купити, намагатися купити щось із однакового непотребу, якими ці центри заповнені. Перед цим або після цього, або у міжчассі треба щось пити або їсти. Робити це потрібно у новітніх кафе і у шатрах з пивом, настільки схожих, що проблеми вибору нема взагалі. Зрозуміло, що при цьому треба зважати на безліч малих і великих паркінгів, які так зручно охоплюють своєю мережею усе місто. На ровері краще їхати тротуарами, бо їзда дорогами досить перешкоджає водіям, а псів треба вигулювати у офіційно заборонених для цього місцях.

 

Пити куплене вино і цілуватися найбажаніше вдома, бо всі зелені подвір’я з лавочками віддані під забудову. Намагатися розглядати деталі старих фасадів теж нема чого. Краще милуватися вигадливими вивісками, якими ці сумні фасади вкриті дуже щільно. Щодо того, по чому ходити, то підошви можуть забувати про нерівність і слизькість бруківки, бо дуже скоро її вдасться позбутися остаточно.

 

Чомусь весь цей наш економічний бум виглядає страшенно нудно і тоскно. Так само, як і численні групи приїжджих туристів, мандрівників зі Сходу.

 

Зрештою, самим туристам, схоже, не так зле. Погляд, вирощений на проспектах-шосе, оточених захаращеними спальними районами довкола хаотичних заводів, сприймає наше недоруйноване місто як європейську екзотику. Виснаженим отруйними димами легеням навіть не треба їхати до гір – трохи менше загазоване автомобілями повітря  вже цілюще. Вимученим сурогатами печінкам і шлункам місцева горілка – як ліки. До того ж приємна впізнавана музичка, прийнятні ціни і послужливий народ.

 

Правдоподібно, що і туристами вони себе не почувають. Держава ж одна, і вона дедалі більше їхня. Пора подумати про квартири у центрі цього приємного міста, про якусь приватну територію у Карпатах… Проїздом тут можна і відпочивати, і рішати діла… І про які такі сади може йтися?...

 

Тарас Прохасько

"ГК"


11.07.2012 Тарас Прохасько 1082 6
Коментарі (6)

Щукар 2012.07.11, 15:15
Добре написано
42 2012.07.11, 15:26
Супер!
Джоні 2012.07.11, 18:12
і про що оце пан Тарас написав??? ніпрощо !!!вода водою
БотакЄ 2012.07.11, 18:25
Тема не розкрита. Маленька купка рефлексій. З цього можна було б зробити кілька оповідань
дзюньо 2012.07.11, 19:49
хочете конкретики - слухайте наших депутатів. Вони пацани конкретні. Конкретні статті пишуть, конкретні бабки гребуть, конкретні діла рішають і конкретно розводять усіх. А Тарас пише щиро.
гавриїл 2012.07.13, 11:49
добре написано- Рагульград
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

957 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

833
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1650
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2279
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4262 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3259

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

243

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

480

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

425

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

886
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8004
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

664
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

703
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1116
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

703
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6288
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1778
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

196
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

255
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1593
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

792 1