Вчора, 9 травня в День Перемоги, на багатолюдному Меморіальному кладовищі Івано-Франківська молилися спільно з громадою владики усіх конфесій. Відправлено панахиду за жертвами минулої війни.
До Хреста пам’яті та скульптури скорботної Матері вінки і живі квіти поклали голова облдержадміністрації Михайло Вишиванюк та його заступники Василь Брус, Ігор Зварич, Руслан Гусак, керівники обласних управлінь, установ та організацій, Івано-Франківський міський голова Віктор Анушкевичус, представники ветеранських організацій та партій.
Після в обласному академічному муздрамтеатрі ім. Івана Франка відбулися урочистості до Дня Перемоги та святковий концерт «День Пам’яті і Слави» (режисер - заслужений працівник культури України Роман Братковський).
З вітальним словом до ветеранів війни звернувся голова обласної державної адміністрації Михайло Вишиванюк. «68 мирних літ віддаляє нас від переможного травня 1945 року, коли людство із полегшенням зітхнуло: війна позаду. Ідеологія фашизму більше не тероризуватиме світ своїми кривавими арійськими планами, - зазначив голова ОДА. - Впродовж 68–ти літ на нашій українській землі, на території сусідніх держав Європи – мир і спокій, здобуті у виснажливій боротьбі з людиноненависницьким фашизмом. Перемога 1945 року над тогочасною нацистською Німеччиною стала епохальною подією у світі, важливим доказом до осмислення, покликом до порозуміння та примирення. Друга світова війна – великий урок і велика пересторога: людство повинно покінчити з війнами. Інакше війни покінчать із людством».
«Та чи треба когось переконувати, що якби, не дай Боже, у травні 1945–го радянська армія зазнала поразки, про яку українську державність могла бути мова? - риторично запитував Михайло Вишиванюк. - Адже нацисти мали знищити більшість населення України, інших перетворити у робочу силу для Великої Німеччини. Тому стає дуже прикро, коли хтось з числа новітніх «ура-патріотів» хоче відверто знівелювати, по-своєму відкоригувати значення Перемоги 1945–го року, сказати, що це всього-на-всього була перемога тоталітаризму над фашизмом». Голова ОДА навів висловлювання одного із ветеранів війни про те, що «в Україні є багато законів, але чомусь нема такого закону, який би карав тих, хто глузує над ветеранами війни, тими, кого так мало залишилося, хто ціною життя визволяв від фашистського чобота не лише свою землю, а й Європу». «І на це у нас єдина відповідь: Бог їм суддя», - переконаний Михайло Вишиванюк.
За його словами, «внутрішній голос совісті не дає розумним, свідомим українцям забути про творців Перемоги у війні 1941-1945 років».
«Не було б тієї Перемоги, не було б сьогодні незалежної України. Не було б і нас сьогодні в цьому залі. Це однозначно, - наголосив голова ОДА. – Бо Гітлер замислив панування німецького протекторату в Україні на найближчі 25 років, планував освоїти нові здобуті території як резерв для робочої сили для Німеччини. А ідеологи фашизму не переставали проповідувати надуману расову теорію про вищість арійської раси господарів, які мають керувати іншими народами. Вони люто ненавиділи слов’ян, для яких створили безліч фабрик смерті по всій Європі: Дахау, Освенцім, Майданек, Бухенвальд, Заксенхаузен… Фюрер планував знищити слов’ян. Рейхміністр окупованих територій Альфред Розенберг розробив план «ОСТ» - генеральний план знищення та поневолення народів Східної Європи, який за іронією долі Гітлер затвердив 9 травня 1941 року. Цим планом передбачалося переселення в Сибір 65 % населення Західної України і заселення наших земель етнічними німцями.
Перша колонія під назвою «Гегавальд» вже була створена між Житомиром і Бердичевом, куди звезли 10 тисяч арійців, які жили у 28-ми селах, мали зброю і були організовані у батальйони».
«Промовляючи сьогодні вранці слова спільної молитви за усіма невинно убієнними на війні, хто помер від ран, хто не повернувся з неволі, стверджуємо: пам’ять не має строку давності. Вона світла і по-християнськи безмежна, - підкреслив Михайло Вишиванюк. - Честь і слава усім, хто здобув для людства цю неоціненну Велику перемогу над фашизмом».
Голова облдержадміністрації наголосив на тому, що Президент України Віктор Янукович вніс зміни до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», завдяки чому понад 54 тисячі ветеранів війни Прикарпаття отримали від держави грошову допомогу майже на 18 млн. грн. За останні 3 роки на 49% , або на 473 грн. підвищено середній розмір пенсії учасникам війни, у 4-4,5 рази зросла грошова допомога ветеранам війни до Дня Перемоги.
«Через два роки, у 2015-му, відзначатимемо 70-річчя Великої Перемоги, - нагадав Михайло Вишиванюк. - З ініціативи Президента України створено Оргкомітет з підготовки до цієї визначної події, і ми в області розробляємо свої заходи, які ще обов’язково узгодимо з Вами, шановні ветерани».
Михайло Вишиванюк процитував Звернення до співвітчизників у зв'язку з відзначенням Днів пам'яті і примирення Президента України Віктора Федоровича Януковича: «Україні, яка стала одним із вирішальних театрів бойових дій у 1941-1944 роках, випала особливо тяжка доля. Наш народ заплатив за свою свободу мільйонами життів. Із тієї трагедії ми вийшли з глибоким усвідомленням того, що глобальні проблеми людства потрібно розв'язувати лише мирним шляхом. А святий обов'язок кожного із нас - берегти пам'ять про полеглих та дбати про нинішнє й прийдешні покоління».
Довідково
В Українському законодавстві 9 травня визначено як День торжества безсмертного подвигу народу-переможця над фашизмом, всенародної пам’яті про його боротьбу за свободу і незалежність.
На боротьбу з фашистською чумою Україна дала на фронт 7 млн. воїнів, кожен другий з яких поліг; кожен другий, хто повернувся з війни, залишився інвалідом.
Більше 16 тисяч українців загинули на фронтах, у партизанських загонах, у гітлерівських катівнях і таборах смерті, померли від ран у військових шпиталях, пропали безвісти. Від рук фашистів загинуло понад 9 тисяч українських підпільників.
Понад 100 тисяч уродженців Івано-Франківщини воювали проти фашистів у складі Червоної Армії. За час окупації України 1941-1944 років гітлерівці знищили понад 5 мільйонів людей, майже два з половиною мільйони вивезли на каторжні роботи до Німеччини.
А за весь період Другої світової війни загинув кожен 6-ий українець.
Більше як 200 українських сіл були спалені окупантами до тла, знищено 714 міст. В кровопролитних боях за визволення Прикарпаття від фашистів полягло майже 18 тисяч воїнів, представників більше 30 національностей. В нашій області – понад 75 тисяч ветеранів війни, осіб, на яких поширюється Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
17 краян мають статус жертв нацистських репресій.
Читайте також:
В Івано-Франківську "Беркут" не пустив "Свободу" на панахиду до 9 травня (фоторепортаж)
В Івано-Франківську націоналісти перекрили центральну вулицю і чекають комуністів (фото)