Михайло Вишиванюк: Святий обов'язок кожного - берегти пам'ять про полеглих на війні

 

 

Вчора, 9 травня в День Перемоги, на багатолюдному Меморіальному кладовищі Івано-Франківська молилися спільно з громадою владики усіх конфесій. Відправлено панахиду за жертвами минулої війни.

 

До Хреста пам’яті та скульптури скорботної Матері вінки і живі квіти поклали голова облдержадміністрації Михайло Вишиванюк та його заступники Василь Брус, Ігор Зварич, Руслан Гусак, керівники обласних управлінь, установ та організацій, Івано-Франківський міський голова Віктор Анушкевичус, представники ветеранських організацій та партій.

 

Після в обласному академічному муздрамтеатрі ім. Івана Франка відбулися урочистості до Дня Перемоги та святковий концерт «День Пам’яті і Слави» (режисер - заслужений працівник культури України Роман Братковський).

 

З вітальним словом до ветеранів війни звернувся голова обласної державної адміністрації Михайло Вишиванюк. «68 мирних літ віддаляє нас від переможного травня 1945 року, коли людство із полегшенням зітхнуло: війна позаду. Ідеологія фашизму більше не тероризуватиме світ своїми кривавими арійськими планами, - зазначив голова ОДА. - Впродовж 68–ти літ на нашій українській землі, на території сусідніх держав Європи – мир і спокій, здобуті у виснажливій боротьбі з людиноненависницьким фашизмом. Перемога 1945 року над тогочасною нацистською Німеччиною стала епохальною подією у світі, важливим доказом до осмислення, покликом до порозуміння та примирення. Друга світова війна – великий урок і велика пересторога: людство повинно покінчити з війнами. Інакше війни покінчать із людством».

 

«Та чи треба когось переконувати, що якби, не дай Боже, у травні 1945–го радянська армія зазнала поразки, про яку українську державність могла бути мова? - риторично запитував Михайло Вишиванюк. - Адже нацисти мали знищити більшість населення України, інших перетворити у робочу силу для Великої Німеччини. Тому стає дуже прикро, коли хтось з числа новітніх «ура-патріотів» хоче відверто знівелювати, по-своєму відкоригувати значення Перемоги 1945–го року, сказати, що це всього-на-всього була перемога тоталітаризму над фашизмом». Голова ОДА навів висловлювання одного із ветеранів війни про те, що «в Україні є багато законів, але чомусь нема такого закону, який би карав тих, хто глузує над ветеранами війни, тими, кого так мало залишилося, хто ціною життя визволяв від фашистського чобота не лише свою землю, а й Європу». «І на це у нас єдина відповідь: Бог їм суддя», - переконаний Михайло Вишиванюк.

 

За його словами, «внутрішній голос совісті не дає розумним, свідомим українцям забути про творців Перемоги у війні 1941-1945 років».

 

«Не було б тієї Перемоги, не було б сьогодні незалежної України. Не було б і нас сьогодні в цьому залі. Це однозначно, - наголосив голова ОДА. – Бо Гітлер замислив панування німецького протекторату в Україні на найближчі 25 років, планував освоїти нові здобуті території як резерв для робочої сили для Німеччини. А ідеологи фашизму не переставали проповідувати надуману расову теорію про вищість арійської раси господарів, які мають керувати іншими народами. Вони люто ненавиділи слов’ян, для яких створили безліч фабрик смерті по всій Європі: Дахау, Освенцім, Майданек, Бухенвальд, Заксенхаузен… Фюрер планував знищити слов’ян. Рейхміністр окупованих територій Альфред Розенберг розробив план «ОСТ» - генеральний план знищення та поневолення народів Східної Європи, який за іронією долі Гітлер затвердив 9 травня 1941 року. Цим планом передбачалося переселення в Сибір 65 % населення Західної України і заселення наших земель етнічними німцями.

 

Перша колонія під назвою «Гегавальд» вже була створена між Житомиром і Бердичевом, куди звезли 10 тисяч арійців, які жили у 28-ми селах, мали зброю і були організовані у батальйони».

 

«Промовляючи сьогодні вранці слова спільної молитви за усіма невинно убієнними на війні, хто помер від ран, хто не повернувся з неволі, стверджуємо: пам’ять не має строку давності. Вона світла і по-християнськи безмежна, - підкреслив Михайло Вишиванюк. - Честь і слава усім, хто здобув для людства цю неоціненну Велику перемогу над фашизмом».

 

Голова облдержадміністрації наголосив на тому, що Президент України Віктор Янукович вніс зміни до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», завдяки чому понад 54 тисячі ветеранів війни Прикарпаття отримали від держави грошову допомогу майже на 18 млн. грн. За останні 3 роки на 49% , або на 473 грн. підвищено середній розмір пенсії учасникам війни, у 4-4,5 рази зросла грошова допомога ветеранам війни до Дня Перемоги.
«Через два роки, у 2015-му, відзначатимемо 70-річчя Великої Перемоги, - нагадав Михайло Вишиванюк. - З ініціативи Президента України створено Оргкомітет з підготовки до цієї визначної події, і ми в області розробляємо свої заходи, які ще обов’язково узгодимо з Вами, шановні ветерани».

 

Михайло Вишиванюк процитував Звернення до співвітчизників у зв'язку з відзначенням Днів пам'яті і примирення Президента України Віктора Федоровича Януковича: «Україні, яка стала одним із вирішальних театрів бойових дій у 1941-1944 роках, випала особливо тяжка доля. Наш народ заплатив за свою свободу мільйонами життів. Із тієї трагедії ми вийшли з глибоким усвідомленням того, що глобальні проблеми людства потрібно розв'язувати лише мирним шляхом. А святий обов'язок кожного із нас - берегти пам'ять про полеглих та дбати про нинішнє й прийдешні покоління».

 

Довідково

В Українському законодавстві 9 травня визначено як День торжества безсмертного подвигу народу-переможця над фашизмом, всенародної пам’яті про його боротьбу за свободу і незалежність.

На боротьбу з фашистською чумою Україна дала на фронт 7 млн. воїнів, кожен другий з яких поліг; кожен другий, хто повернувся з війни, залишився інвалідом.

Більше 16 тисяч українців загинули на фронтах, у партизанських загонах, у гітлерівських катівнях і таборах смерті, померли від ран у військових шпиталях, пропали безвісти. Від рук фашистів загинуло понад 9 тисяч українських підпільників.

Понад 100 тисяч уродженців Івано-Франківщини воювали проти фашистів у складі Червоної Армії. За час окупації України 1941-1944 років гітлерівці знищили понад 5 мільйонів людей, майже два з половиною мільйони вивезли на каторжні роботи до Німеччини.

А за весь період Другої світової війни загинув кожен 6-ий українець.

Більше як 200 українських сіл були спалені окупантами до тла, знищено 714 міст. В кровопролитних боях за визволення Прикарпаття від фашистів полягло майже 18 тисяч воїнів, представників більше 30 національностей. В нашій області – понад 75 тисяч ветеранів війни, осіб, на яких поширюється Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

17 краян мають статус жертв нацистських репресій.

 

Читайте також:

В Івано-Франківську "Беркут" не пустив "Свободу" на панахиду до 9 травня (фоторепортаж)

9 травня травня в Івано-Франківську пройшло під прапорами Компартії України та Партії Регіонів (фоторепортаж)

В Івано-Франківську націоналісти перекрили центральну вулицю і чекають комуністів (фото)


10.05.2013 2106 7
Коментарі (7)

Вітер 2013.05.10, 12:21
А чим відрізняється панування комуністів і нинішніх регіоналів в Україні від планів Гітлера ?!
Щукар 2013.05.10, 12:30
Взагалі то планувалось під керівництвом маршала Жукова повивозити всіх українців до Сибіру,як ненадійних,так як це було зроблено з кримськими татарами та іншими народами, але "на жаль" нас виявилося надто багато,вивезли тільки частину,тому в дію був ввдений інший план - перетворення народів в "Гомо советікус", тепер таких називають "зомбі".
Меш 2013.05.10, 14:33
Добре, що нагадали нам, Михайле Васильович. Не зле було б також, якби ви згадали про свій обов’язок дбати про ще живих!
гість 2013.05.10, 17:48
Розвиток людства рушить по спиралі і питання довітру та щукаря. ви бажаєте нового Гітлера и подивитись що вийде?
Щукар 2013.05.10, 18:36
Я абсолютно не бажаю нового Гітлера,як не бажаю і нового Сталіна,поплічники якого виморили голодом,репресували і внаслідок бездарного керування Червоною армією знищили мільйони україців в її складі особливо на початку війни, здається ці втрати були не меншими,а можливо й більшими ніж від Гітлера. Тому українці повинні бути сильними,їм ніхто не допоможе,крім них самих,у світі поважають тільки сильних і закони пишуться під них.
Михайло 2013.05.10, 20:27
Шановний голова, я не стою на німецький позиції, але варто би пригадати нашим краянам, скільки розкопаних могил тільки у наші області жертв тоталітарних режимів після німецької окупації а скільки після радянської. Скільки цивільного населення вивезли німці у неволю а скільки радянська влада у Сибір? Таким чином статистика яку читач провів у своїй голові та відсвіжив у пам’яті промовляє не на користь радянської влади. Я вже не згадую про ГОЛОДОМОР. Підсумовуючи вище наведене радянська влада була більш жорстокою у відношенні до українського населення ніж німецька. Таким чином не можу зрозуміти, що святкує український народ 9 травня. Прошу не спростувати мого листа та подати факти. Шановний голова Ви порядна людина але чому зараз Ви проявили себе так.
Вітер 2013.05.10, 21:50
Михайлові: Чому Ви думаєте, що Вишиванюк порядна людина? У колишнього комуніста, а нині регіонала, ніколи порядності не було, як і в його колишніх і нинішніх партайгеносе. Комуністи тримали Україну в комуністичному ярмі, нищили українських патріотів. А зараз при владі злочинці і пристосуванці, які використовують Україну і українців для власного збагачення.
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

675
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

2122
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33421
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2324
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3040
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

5155 9

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

412

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1195

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

769

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

975
09.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

288
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

580
02.01.2025

Уряд розподілив між бюджетами громад субвенцію 2,83 млрд грн на харчування учнів початкових класів у 2025 році.  

640 1
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1162
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

963
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1058
01.01.2025

Такі відвідини однієї парафіяльної сім’ї перед спільним подячним молінням — це традиція, яка триває вже 12 років. 

824
04.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30199 1
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

922
07.01.2025

У всіх регіонах України ситуація досить подібна і баланс довіри-недовіри — позитивний.  

3887
06.01.2025

Президент також наголосив на важливості того, аби Європа мала голос.

502
02.01.2025

Європейський Союз готовий до припинення транзиту російського газу через Україну з першого січня.  

538