Михайле Васильовичу, в нас в області за короткий відносно час вдруге перебував Посол США в Україні Джон Теффт. При чому останній візит під час Днів Америки в Івано-Франківську це був багатоденний візит. Виходячи з розуміння того, що час Посла є надзвичацйно «дорогим», яке цьому є пояснення? Адже посли США в нашу область досить рідко навідувалися….
Перше. Всі Посли США в Україні відвідували нашу область. Я особисто приймав трьох…
А те, що два візити відбулися в такому короткому відрізку часу?
А це, очевидно свідчить про системну роботу…
Чию – обласної влади чи Посольства США?
Я думаю, що це говорить про системну роботу Уряду Сполучених Штатів…
Зараз останні приїзди Джона Теффта до нас в область пов’язують з питаннями можливого видобутку на території області сланцевого газу. Ви ці візити пов’язуєте з газом?
Пов’язую теж. Це теж питання яке є цікавим не тільки США, а в першу чергу у видобутку сланцевого газу зацікавлена Україна.
Отже світом править інтерес? З Днями Америки, які беззаперечно були надзвичайно цікавими, насиченими і різноплановими ніби все зрозуміло. А як щодо співпраці з іншими країнами?
А ви забули, що в нас недавно перебував Будапештський театр оперети? Був консул, був в нас заступник Міністра закордонних справ Угорщини… І восени, що в нас був балет з Угорщини? Нещодавно в нас було ще одна важлива подія – відкриття Польського культурного центру, центру діалогу з Європою. Це також матиме велике значення. Ще одне – ми приступили до будівництва студентського міжнародного центру. Це хіба не є значущою подією?
Є і важливі події міжнародного життя на державному рівні… Я не бачив на Фіртці, наприклад інформації про те, що Рада міністрів Європейського Союзу схвалила ратифікацію угоди між Україною та ЄС про спрощення оформлення віз…
Ні, така інформація була, здається в рубриці «Україна і світ»…
Можливо, але я не помітив… Все це і подібне чомусь сприймається як така собі рядова подія. Для величезної кількості людей – для ваших колег журналістів, студентів, викладачів, працівників культури, мистецтва, депутатів сільських рад, представників громад і інших категорій наших громадян йде мова про значне спрощення процедури отримання віз.
Якщо вже зайшла мова на цю тему, то подивіться яка проведена робота – вже в 56 країн світу громадяни України можуть їздити без віз. 56 країн – це третина країн світу. І я переконаний, що в відносно короткий час, особливо після підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, постане питання про безвізовий режим для поїздок до Шенгенської зони. Далі можна буде думати і про входження України до Шенгенської зони. Йде постійна системна робота Президента, Уряду. Є реальні результати. І це якраз те Покращення, яке не всі хочуть бачити…
Ми на Фіртці також інколи з певною мірою скептицизму і сарказму говоримо про це «Покращення»… Хоча треба сказати правду, що зараз по світу загалом йде одне суцільне погіршення – інфляція, пониження соціальних стандартів, подекуди вже і рецесія… І Україні не просто в світовому морі хаосу, що наростає…
Очевидно. Але я завжди говорю тим, хто з таким собі сарказмом про це говорить – кожен бачить те, що хоче бачити. Хто хоче бачити лише чорне, то те і бачить… Попри те, що ситуація дійсно не проста, цій владі є що сказати. Є з чим порівнювати… Але ще раз – хто хоче негативу – то іншого і не побачить…
Повернемося все таки до теми Днів Америки в Івано-Франківську – ви були учасником всіх заходів – бізнесових, освітніх, культурних, «сланцевих», навіть кулінарних… Що було найважливішим, що би ви відмітили?
Я би не став нічого відмічати. Все було надзвичайно цікавим, пізнавальним. Вчорашній, завершальний день був також дуже насиченим. Але вчора вже ми мали нагоду продемонструвати нашу культуру. Зокрема Посол США побував на Дні тетрів у Коломиї. Там зібралися працівники театрів і пан Посол мав можливість подивитися на українську культуру, традиції. Було, зокрема, відтворене «Великоключівське весілля» - всі народні звичаї, як це в нас відбувається. Він був надзвичайно вражений.
Коли він почув, що в нас є у Верховинському районі 92-річна жінка, яка відсиділа 11 років у Воркуті, але при повному здоров”ї, в добрій пам’яті, ще й співає, на гітарі грає… Ми навіть до неї в гості зайшли. Побували в Криворівні в церкві, в музеї Івана Франка, познайомилися з історією Івана Франка, Гната Хоткевича, Лесі Українки. Побували в гражді, де знімався фільм «Тіні забутих предків» Параджанова. Побували в Музеї Гуцульщини і Покуття ім. Кобринського, побували в Музеї писанки, в церкві ХVІ століття в Коломиї...
Загалом вчора також був надзвичайно насичений день. Пан Посол не тільки мав нагоду розповідати про американську культуру, але й познайомитися з нашими звичаями і він дав надзвичайно високу оцінку мешканцям нашого краю за те, що вони бережуть, цінують і продовжують славні традиції українського народу.
Загалом перебування Посла США аж три доби в одному регіноі - це, зається виключний випадок, чи були подібні прецеденти в інших рогіонах України?
(Смієтья). Точно вам скажу, що - ні...
Загалом Джон Теффт має репутацію такого собі «важковаговика» американської дипломатії. Міжнародні аналітики помітили, що раніше він був послом там де… «щось» таке має статися… Він був Грузії раніше…
… А раніше він був в Росії.
А ви не відчували, що якщо Джон Теффт зараз в Україні, то він «щось» тут готує, координує…?
Ні, не відчуваю. Він надзвичайно дружелюбно настроєний по відношенню до України. Дуже. І він теж зацікавлений в тому, щоб Україна підписала восени Договір про асоціацію з Європейським Союзом і стала в перспективі членом ЄС. Він надзвичайцно позитивно відноситься до України. І зараз вже можна сказати, що так само позитивно він ставиться і до Івано-Франківщини…
В листопаді минулого року пан Посол пообіцяв мені, що він приїде до нас з дружиною, і приїхав. І навіть не дивлячись, що в червні його термін перебування в Україні закінчується, він дав тверде слово, що навіть якщо буде пенсіонером, то обов’язково приїде і з дружиною, і з внуками до нас в Карпатах.
До речі Івано-Франківськ одне з дуже не багатьох міст України, а може і єдине, яке має побратимство з містом в США, а саме - з Арлінгтоном з Вірджинії… Наскільки важливою є така співпраця?
До речі, пан Посол є також родом з Вірджинії… Щодо такої співпраці між містами – це надзвичайно позитивно… Арлінгтон – дуже цікаве місто, сусіднє із столицею США Вашингтоном - місто студентів, вчених і конгресменів… Надзвичайно цікава співпраця. Так от «цеглинка до цеглинки» нам треба все більше і більше інтегруватися в світове співтовариство…
Є дуже багато скепсису навіть «яду» і агресії в коментарях у нас на «Фіртці» щодо такого роду співпраці. Наші деякі дописувачі питають – «чого вони туди їздять?», «за які гроші?», «яка з того користь?», що «культурний обмін – це не важливо, чому не привозять звідти «вже і негайно» якихось інвестицій?»… Що на це можете сказати?
Таке можуть говорити тільки обмежені люди. Дуже обмежені люди, які далі свого носа нічого не бачать. Сподіваюся, і переконаний, що так мислять одиниці.
Щодо витрат, повірте, що ніщо, ніякі гроші, ресурси і зусилля не можуть зрівнятися з тим позитивом, який ми отримуємо від таких контактів, ми набуваємо головне – друзів. Все решта – наслідки. Кожна найдальша дорога з першого кроку. В світі сучасному дуже важливі особисті контакти, приязні стосунки.
А той, хто відкидає друзів і зразу питає про гроші та інвестиції – їх ніколи не отримає...
Багато зараз йде розмов, зокрема в інтернеті, щодо широковідомого «мінування» того корпусу Національного технічного університету нафти і газу, де проводилися заходи за участю Посла і Днів Америки в Івано-Франківську. Я от собі навіть виписав основні інтернет-версії цієї події, щодо того, хто є організатором: 1) Замовника треба шукати в ланцюгу Газпром-ФСБ-кум Путіна Медведчук – як опонентів «сланцевих проектів», 2) Ще одна «антисланцева» версія – ВО Свобода, яка активно виступала в ролі "захисника екології", 3) Третю весію озвучив депутат обласної ради Юрій Романюк – коротко її можна назвати як «Керівник обласної організації Партії Регіонів Василь Чуднов і молодіжка ПР проти Вишиванюка». Юрій Романюк припускає, що Василь Чуднов давно і довго хоче сісти в крісло губернатора і тому зацікавлений подібних інцидентах, 4) Версія, що «мінування» було організоване владою і було спрямоване для зриву семінару блогерів та активіств соціальних мереж «Техно Кемп 2.0». Нібито влада панічно боїться спільнот в соціальних мережах, як потенційних підбурювачів революції за прикладом так званої «арабської весни», 5) І найзручніша для всіх, можливо, версія «побутова» в яку практично ніхто і не вірить – це, що хтось не хотів здавати залік чи екзамен… Як ви можете це прокоментувати?
«Найправильнішою» версією буде та, яку нададуть правоохоронні органи, провівши розслідування…
Є вже від них якась інформація?
…Я не маю права розповідати якісь відомі мені моменти поки йде слідство. Слідство завершиться і правоохоронні органи обов’язково поінформують громадськість – що було насправді. А так оце – що хтось собі прокинувся і щось таке придумав… Без коментарів.
А ви от до якої версії б схилилися?
Я ще раз кажу – я не маю праву висувати жодних версій. Я оперую фактами, цифрами, документами. Фантазувати не буду…
Добре, а щодо версії Романюка щодо претензій Василя Чуднова на вашу посаду?...
(Сміється). Цю версію я заперечую категорично. Він завжди «божиться», що нічого такого він не хоче…
Отже у вас добрі стосунки з обласною організацією Партії регіонів?
В мене прекрасні стосунки з обласною організацією Партії регіонів. І не тільки з Партією регіонів, а з всіма партіями. Я всіх запрошую до співпраці на благо нашої області. І завжди кажу, що партійні погляди не треба плутати з інтересами області…
Щодо «інтересів області» - в нас зараз є чи не найчисельніша «бригада» депутатів з Івано-Франківщини у Верховній Раді. Всі вони перед виборами пів року тому обіцяли створити групу депутатів, які будуть лобіювати інтереси Івано-Франківщини…
Приклад – сьогодні за ініціативи депутата Верховної Ради Ольги Сікори, це фракція «Батьківщина», прибуває майже в повному складі Комітет Верховної Ради, який буде розглядати екологічні проблемі не тільки Калуша, а і всієї області. Я це вітаю. І визнаю, що це ініціювала депутат від «Батьківщини» Ольга Сікора.
А як щодо лобіювання бюджетних питань на користь області – щось таке відчуваєте?
(Пауза) …Поки що не відчуваю (Сміється). Бюджетного лобізму наразі не відчувається…
Причина? Це якісь в нас слабенькі депутати?
Я би не сказав так, що слабенькі. Давайте рахувати, що ще пройшло мало часу і вони тільки вчаться… Давайте нехай ще пройде трохи часу і тоді будемо говорити про результати… Або «не говорити»…
Але є ще один нюанс. Скажіть, як можна сьогодні верещати, причому необґрунтовано, виключно з політичних мотивів, скажімо, на прем’єр-міністра, що «ти бандит», а завтра йти просити до нього гроші? Який результат може бути? От так чисто по людськи, як по вашому?
Політика понад усе?
Це не політика, це дешевий популізм, це - політиканство…
Сьогодні в Києві проходить акція «Повстань, Україно!» З багатьох регіонів є інформація про перешкоджання учасникам акції потрапити в Київ – відміна рейсів поїздів, залякування водіїв автобусів? Щодо Івано-Франківщини як з цим справи?
Я не маю жодних фактів, щоби хтось комусь в чомусь перешкоджав.
(Сміється). І, «бігме Боже» - …ніяких вказівок нікому щодо перешкоджання я не давав…
Зараз є така інформація – ніби то як витік зі штабів Партії регіонів – щодо можливого сценарію президентських виборвів 2015 року, який умовно називається «Наші проти фашистів». Де «фашисти» – це як видається, це вузько – ВО Свобода, а ширше – так звані «западенці», тобто ми з вами… Прокоментуєте?
Перший раз це чую від вас. Байки я не коментую…
...Ну є багато різних загострень теми. Дещо нам «підказують» зі сторони – днями відомий російський політик Затулін закликав проросійські сили в Україні об’єднатися проти «загрози, що йде із Західної України»… Є поданий законопроект одіозного депутата-регіонала Колєсніченка щодо кримінальної відповідальності за героїзацію ОУН-УПА...
А хто такий Затулін? Його і запитайте. Я не коментую подібне. В мене немає на це часу і бажаня витачати увагу на подібні речі. Нам підкидають різні провокації. Нам багато будуть закидати різного, щоб розсварити український народ.
Президент дуже добре сказав 9 травня, що – люди добрі, спам'ятайтеся і шукайте шляхи до об’єднання нації! Але ми цього чути не хочемо. Це всі пропустили чомусь. А це – ключова фраза для нас сьогодні. Ми повинні робити зусилля для об’єднання нації. А ми що робимо? – Максимально колемо націю. І безперечно, що за цим стоять проекти написані не в Україні.
Ми повинні мудро поступати і відкидати якісь свої амбіції і думати як ставати єдиними ісильними.
…От, до речі, сьогодні опозиція оголосила, що вона висуне єдиного кандидата в Президенти. А я можу з вами поспорити на що хочете, що коли дійде до висування, то багато з них пересваряться, тому що не доросли до того, щоби служити державі, мотивація головна в багатьох – влада, а далі побачимо…
Ну, влада, кажуть – затягує… Ви не «наїлися» влади?
(Сміється) Наївся! Вище голови…
…Це як наркотик, якщо потрапив, то дуже важко з неї йти?
Щодо влади як наркотик… - це хіба для слабких людей влада є наркотиком… Слабкі люди часто найбільше і прагнуть влади, а отримавши її – не знають що з нею робити… Приклади приводити? (Сміється).