Михайле Васильовичу, ви вже висловили свою оцінку прийнятого Верховною Радою в другому читанні закону про мову і ваша позиція загалом відома. Є звернення Івано-Франківської ОДА до президента. Чи вдалось вам поспілкуватись з президентом, щоб довести до нього думку мешканців Івано-Франківщини, як ви говорили?
Ще не вдалося…
Але давайте розмежуємо усі речі, щоб не робити з цього питання вінегрет.
По-перше, президент не приймав цей закон про мови. Президента поставили перед фактом. Закон приймала Верховна Рада України...
По-друге, президент чітко сказав, що він нічого підписувати не буде, поки закон не пройде через кваліфіковану експертну раду. Якщо ця експертна оцінка буде кваліфікована, то я думаю, що вона побачить, що там є порушення Конституції. А якщо є порушення Конституції, то президент ніколи не піде на її порушення, бо Конституція для нього - святе.
Івано-Франківська ОДА відреагувала на "мовні події", а решта адміністрацій - ні. Чому, вичікують?
Те, що нема ще реакцій решти адміністрацій, то це їхнє право. Я висловив свою точку зору виходячи з того, що не дивлячись на всякі брЕхні які йдуть про Україну, ми живемо в демократичній державі.
Скажімо, мені сподобалось те, як англійські футбольні вболівальники подали в суд на своє "рідне" джерело інформації ВВС за брехню щодо расизму і злочинності в Україні. Футбольні вболівальники звинуватили ВВС в тому, що через цю брехню на Україну футбольна збірна Англії отримала недостатню підтримку на своїх матчах в Україні...
І цієї брехні про Україну зараз дуже багато. Деякі діячі об'їзжають роками вже європейські столиці і обливають брудом свою державу...
Зараз пішла мода говорити, що обмежують свободу ЗМІ. Хто обмежує? Де обмежує? Та пишуть, хто хоче, і що хоче. Хіба кожен сам себе обмежує. Давайте будемо говорити правду, усі речі називати своїми іменами.
Але ваша позиція щодо мови розходиться з домінуючою позицією Партії регіонів... Ви не вважаєте що та заява ОДА несе для вас певні політичні ризики? Багато ж залежить від того, як цю заяву піднесуть президенту, що при цьому скажуть… Скажімо: «От Вишиванюк йде проти «лінії партії»…
Не бачу жодних політичних ризиків. А що Партія регіонів - це тоталітарна секта на зразок КПРС? Ні, це демократична політична організація, в якій є внутрішня дискусія, є різні точки зору. А будемо фальшивити, говорити, що демократичне – це те, що особисто мені вигідно чи мені подобається, то це вже не демократія. Ці речі називаються іншими словами. От і все.
Щодо президента і моїх ризиків. Всі доручення, які дає президент, я чітко виконую. І всі його доручення чітко направлені на розбудову держави, збільшення добробуту наших людей. Я в цьому глибоко переконаний, бо бачу дії президента.
Є цілий ряд політичних центрів, деякі ЗМІ, які хочуть очорнити нашого президента: відновлення керованості та стабільності – це погано, соціальні ініціативи президента і підняття пенсій – також щось «не правильно» і так далі… А кінцева мета стоїть усунути його від влади.
..Ну це політика. Завжди діючу владу хоче хтось усунути…
Але не такими методами. Брехня, наклепи і неправда – це не методи. Так оббріхувати Україну, щоб аж англійці обурились і подали на свої ЗМІ в суд – це вже перехід всякої межі.
У вас є передбачення, що президент таки не підпише цей законопроект? Багато аналітиків кажуть, що президент обтяжений різного роду зовнішніми факторами - передвиборчими очікуваннями мешканців Південно-Східної України з однієї сторони і неприйняттям мовних нововведень мешканцями Західної та Центральної України. Також скоро повинна відбутися зустріч з Путіним, який може негативно сприйняти можливе президентське вето на законопроект...
При чому тут Путін?
Нічим президент не обтяжений. Президент обтяжений внутрішнім обов’язком дотримуватись Конституції і розбудовувати Українську державу. А те, що, так би мовити, є різні точки зору – це окрема тема. Він дійсно, з одного боку, вислуховує з цього боку нас – мешканців Західної України. З другого боку приїжджають з Луганська чи з інших регіонів. І люди також абсолютно щиро вірять, що вони праві. А істина завжди десь по середині...
Президент, я знаю, – рішуча і вольова людина, яка ніколи нікому не давала можливості собою управляти. Бо в пресі є різного роду байки, що президентом може хтось маніпулювати.
Якщо його обдурили, то обдурити можна раз, другий раз вже не обдуриш. Він терплячий, у нього залізна витримка. Він не спішить робити висновки, все аналізує, збирає всі факти і аж потім приймає рішення…
То ви передбачаєте, що буде вето?
Я передбачаю, що експертна комісія, яка розглядатиме цей законопроект, прийме рішення, з яким погодиться президент. Моя думка, що закон, який прийняла Верховна Рада з порушенням регламенту, має ознаки порушення 10 статті Конституції України.
Чи повинна бути у цьому всьому якась роль Конституційного Суду України?
Безперечно.
Чому немає активності в цьому напрямку? Депутати голодують, а в КСУ звернення не подають...
Та хай подають, але якщо вони домовились? Якщо опозиція домовилась з тими хто народив цей закон, що вони не будуть перешкоджати голосуванню за цей закон, то це зовсім друга тема. Бо перший раз опозиція казала, що не зрозуміла, а другий раз – знов «не добігли». Якщо ви такі недолугі, то чого ви там сидите?
Очевидно, що є якась домовленість між всіма фракціями, бо всім це вигідно перед виборами: одним відстоювати права російськомовного населення, іншим голодувати і мітингувати «за мову»?
Мене дуже дивують ці причини, що перший раз «не зрозуміли», а другий раз «не добігли». Чи не забагато цих моментів? Тим більше, що депутат від фракції комуністів в інтерв’ю заявив, що опозиція прекрасно знала, що цей закон буде голосуватися. То хто тут «грає кІна»?
Ну всім насправді вигідно, всі хочуть мобілізувати свій електорат...
А заручник ситуації – президент... Заручники – голови адміністрацій…