Кореспондент "Фіртки" запитав в голови івано-Франківської ОДА Михайла Вишиванюка про виконання його розпорядженнящодо боротьби в області з борщівником Сосновського:
- Михайле Васильовичу, ви коли від'їжджали у відпустку ставили завдання щодо боротьби з борщівником Сосновського.Чи є якісь результати?
- Безперечно, результати є. Я проїхав по районах – в деяких місцях добре попрацювали…
- Десь ніби його понищили, але є місця, де він росте і зараз – наш кореспондент на «стратегічній трасі» Івано-Франківськ-Гута, справа перед в’їздом в Богородчани, де поворот на Скобичівку, кілька днів тому зафотографував ціле поле борщівника, де його і не чіпав ніхто…
- Зачеплять. Якщо не чіпали, то ще зачеплять:)) Або хтось «зачепить» борщівник, або борщівник «когось»:))
- Ви казали, що за борщівник будуть зняті з посад деякі заступники голів райдержадміністрацій і начальники управлінь сільського господарства. Чи вже когось зняли?
- Це не просто слова. Будуть зняті деякі керівники, не сумнівайтеся. От один втік в лікарню, думає, що лікарня його врятує…
Як повідомляла раніше "Фіртка", Голова Івано-Франківської ОДА Михайло Вишиванюк, висловив переконання, що найближчим часом будуть звільнені з займаних посад керівники районного рівня, які допустили масове розповсюдження на землях своїх районів борщівника Сосновського. А саме будуть звільнені відповідальні за сільське господарство заступники голів РДА Рожнятівського, Тисминецького, Рогатинського та Надвірнянського районів, а також начальник управліня сільського господарства Рожнятівської райдержадміністрації, де ситуація найгірша.
З приводу боротьби з борщівником була проведена навіть спеціальна нарада за головування першого заступника голови ОДА Василя Плавюка, а підрозділи МНС почали знищення брщівникових «джунглів» в Рожнятівському, Тисминецькому, Рогатинському та Надвірнянському районі.
"Джунглі" борщівника Сосновського розміщені на «стратегічній трасі» Івано-Франківськ-Гута:
Довідково.
Різновидів борщівнику існує понад 60. Борщівник Сосновського, який містить речовини, що викликають фотохімічні опіки у людей і тварин, у наших краях з’явився після війни. Його батьківщиною є Кавказ. Свого часу було наказано розводити борщівник Сосновського по всьому Союзу. Проте, як виявилося, він має дуже токсичний сік і викликає важкі опіки. З часом від розведення цієї культури відмовилися, проте було вже пізно. Борщівник здичавів, розсіялося насіння, розповзлося коріння… І стебла, і листя, і квіти борщівнику містять фуранокумарини. Ці речовини різко підвищують чутливість людського організму до ультрафіолетового випромінювання.
Медики застерігають: досить торкнутися до рослини чи забризкати шкіру її соком, а потім уражене місце виставити на сонце – і опік гарантований. Найсильніші опіки борщівник викликає при контакті з вологою шкірою у сонячні дні. Спочатку шкіра червоніє, виникає біль, набряк. З’являються пухирі, наповнені світлою рідиною. Пухирі можуть рости по декілька днів, захоплюючи нові ділянки шкіри. При ураженні великої ділянки тіла людину морозить, нудить, піднімається температура. Борщівник викликає і алергійні реакції. У хворих на астму він може спровокувати напад задухи.
Особливо слід берегти від борщівника Сосновського дітей. Борщівник найбільш комфортно почуває себе у місцях, де багато вологи. Якщо на шкіру потрапив сік, не слід його розтирати; треба промокнути серветкою чи хустинкою, негайно закрити уражене місце від світла кількома шарами тканини. Можна накласти щільну пов’язку або замотати одягом, але щоб світло не проникало під тканину. Вдома місце контакту необхідно ретельно промити спиртом або водою з милом, заховати його від сонця. Опіки від борщівника досить глибокі, „на пам’ять” залишаються темні пігментні плями. Вони тримаються до шести місяців, а в тяжких випадках залишаються і на все життя. Наслідки бувають важкими. Сильні опіки можуть привести до омертвіння тканин. Особливо обережними треба бути людям, схильним до алергії. У них може розвинутися набряк Квінке, а це вже загроза життю. Якщо пухирі невеликі, краще їх не чіпати. Коли пухир продовжує рости, необхідно звернутися до лікаря. У жодному разі не слід змащувати йодом, опік буде подвійним.