Михайло Хазін: Яким буде 2011-й рік?

Наш огляд виходить у грудні, а грудень - це місяць, коли всі намагаються заглянути у майбутній рік і спробувати зрозуміти, яким він буде. Так що поговоримо про прогнози.



Рік тому ми відчували себе самотньо і дуже незатишно. Тоді панувала думка, що кризу в основному вже подолано, і що до другої половини 2010 року вона буде подолана остаточно, і світова економіка повернеться на звичну траєкторію бурхливого зростання. Ми ж вважали, що криза буде продовжуватися і далі. Тут жодних сумнівів у нас не було, а єдине питання, яке нас цікавило, полягало у наступному: чи відбудеться в 2010 році чергове загострення кризи.



Вся складність сучасної економічної ситуації полягає саме в тому, що навіть до кінця року ми не можемо однозначно відповісти на це питання. Але ж мова йде не про прогноз - про оцінку того, що вже сталося.

Як оцінити європейську боргову кризу, стало центральною темою 2010 року? З одного боку, коли вона почалася, важко було позбутися відчуття, що вона носить багато в чому штучний, постановочний характер. Загострення грецьких проблем сталося дуже вже вчасно, коли європейські влади ламали голови над тим, як боротися зі зміцненням євро.

Як тільки засоби масової інформації заговорили про Грецію, євро став стрімко втрачати у вазі, що забезпечило європейській економіці кілька відносно благополучних місяців. Почав зростати експорт, підскочили замовлення, ожила промисловість.

Якщо грецька проблема була трюком, то той же самий трюк був повторений восени поточного року, коли американські грошові власті оголосили про черговий раунд кількісного пом'якшення. На очікуваннях американської емісії євро знову почав зростати - а тут якраз і Ірландія з її кризою приспіла - і євро швиденько впав. А на підході ще й Португалія, так що схоже, що політика ФРС навряд чи принесе той ефект, який від неї очікували її нечисельні апологети.



А з іншого боку, проблеми у європейських економік дійсно є. Ще в січні-лютому 2009 року відомий французький економіст Жак Сапір передбачав загострення боргових проблем Європи, результатом чого може бути крах єдиної європейської валюти, і навіть називав приблизні терміни: кінець 2009 - початок 2010 років, коли вони, власне і почалися (перші розмови про Греціїю почалися саме в листопаді 2009 року).

Правда, Сапір вважав, що першою країною, в якій буде криза, буде Іспанія. Це, загалом зрозуміло: грецька економіка за європейськими мірками маленька, і її навряд чи хтось докладно вивчав. Але з іншого боку, в істериці навколо Греції можна побачити й інший сенс. А що якщо мова йшла про відволікаючі маневри?

Греція - маленька країна, і її проблеми вирішити можна. Можна припустити, що про Грецію заговорили для того, щоб не говорити про інших, більш великиі країни, ту ж Іспанію або про європейського чемпіона з заборгованостях - Італіїю. І, цікаво, що спочатку начебто все виходило. Всі дивилися на Грецію, обговорювали Грецію, допомагали Греції.

Інвесторам продемонстрували, що Євросоюз спроможний надати своїм членам дієву допомогу, якщо з ними щось станеться. На прикладі Греції показати це було нескладно і не дуже дорого. Ринки на час заспокоїлися. А от з Ірландією фокус, схоже, не вдався. Відвернути увагу не вийшло. За Ірландією потягнулася Португалія, за нею замаячила Іспанія, інвестори з побоюванням почали поглядати на Італію, а тут ще й про Бельгію почали згадувати.



Якби світова економіка почала повертатися до своєї докризової траєкторії, нічого подібного б не сталося. Але вона туди не повернулася. І більше того, ніхто не очікує, що вона повернеться туди і в 2011 році. Як і ми, тому тепер ми себе відчуваємо не так самотньо і незатишно, як рік тому.

Але це означає, що боргові проблеми будуть тільки загострюватися. Якщо економіка не росте, то хто і як поверне інвесторам вкладені гроші? А якщо вона не почне рости взагалі?

Зараз уряди всіляко намагаються продемонструвати інвесторам свою ощадливість. Усюди скорочують витрати, в деяких країнах навіть почали підвищувати податки (у Росії, наприклад). Але якщо ми подивимося на динаміку економічних показників 2010 року, то побачимо, що всюди, де можна було спостерігати ознаки економічного зростання, вони були обумовлені прямо або побічно державними витратами.

Що відбувається, коли державні витрати скорочуються, нам показує та ж сама Греція.



Чого нам чекати в наступному році? Проблема полягає в тому, що сьогодні траєкторія розвитку на коротко- і навіть середньострокову перспективу визначається не фундаментальними чинниками, а діями урядів і центробанків. Передбачити, як вони будуть діяти неможливо, як неможливо поки навіть оцінити вже вжиті дії: у європейській борговій кризі, судячи з усього, складним чином переплелися і фундаментальні причини, і суб'єктивні прагнення урядів і центробанківської влади.



Можна вказати сьогодні на одну фундаментальну проблему, яка буде задавати основу для дій в 2011 році. Це - зростання світових диспропорцій, які проявляються, зокрема, у різкому зростанні цін на сировинні товари на тлі млявого попиту на кінцеву продукцію. Розрив поки покривається за рахунок перетоків капіталу, однак загострення боргових проблем ставить під питання можливість подальшого покриття дефіциту за рахунок цього методу. Світова економіка розривається між інфляцією та дефляцією.

На сьогоднішній день більшість офіційних осіб на словах схиляється до дефляції. На ділі ж проводяться складні маневри: взяти, наприклад, масову скупку ірландських і португальських облігацій європейським центробанком в кінці минулого тижня. У 2011 році ці маневри триватимуть. Імовірність того, що і в наступному році ці маневри дозволять уникнути реалізації одного з двох радикальних сценаріїв, є. Але з кожним новим місяцем ця ймовірність помітно зменшується.




"Неокон" - компанія експертного консультування під керівництвом Михайла Хазіна

Однак


10.12.2010 1709 2
Коментарі (2)

Назар 2010.12.11, 17:43
Народ, куда гроші вкладати? Паперові гроші бачу скоро бухнут. Золото тоже кажуть вже тепер має нереальну завищену ціну. Сусід мій каже, шо треба купувати зброю. Шо вона скоро буде конче потрібна і буде мати ціну. Хто шо думає?
Я 2010.12.16, 10:09
На жаль, таки правильно каже Ваш сусід - це теж може дуже знадобитись.
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

962
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2750
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

951
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1018
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1019 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3054 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

867

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

758

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1075
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

114
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2311
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1134
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

433
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15051
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7364
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

800
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

360
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

273
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

363
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

639
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1096