Михайло Хазін: Яким буде 2011-й рік?

Наш огляд виходить у грудні, а грудень - це місяць, коли всі намагаються заглянути у майбутній рік і спробувати зрозуміти, яким він буде. Так що поговоримо про прогнози.



Рік тому ми відчували себе самотньо і дуже незатишно. Тоді панувала думка, що кризу в основному вже подолано, і що до другої половини 2010 року вона буде подолана остаточно, і світова економіка повернеться на звичну траєкторію бурхливого зростання. Ми ж вважали, що криза буде продовжуватися і далі. Тут жодних сумнівів у нас не було, а єдине питання, яке нас цікавило, полягало у наступному: чи відбудеться в 2010 році чергове загострення кризи.



Вся складність сучасної економічної ситуації полягає саме в тому, що навіть до кінця року ми не можемо однозначно відповісти на це питання. Але ж мова йде не про прогноз - про оцінку того, що вже сталося.

Як оцінити європейську боргову кризу, стало центральною темою 2010 року? З одного боку, коли вона почалася, важко було позбутися відчуття, що вона носить багато в чому штучний, постановочний характер. Загострення грецьких проблем сталося дуже вже вчасно, коли європейські влади ламали голови над тим, як боротися зі зміцненням євро.

Як тільки засоби масової інформації заговорили про Грецію, євро став стрімко втрачати у вазі, що забезпечило європейській економіці кілька відносно благополучних місяців. Почав зростати експорт, підскочили замовлення, ожила промисловість.

Якщо грецька проблема була трюком, то той же самий трюк був повторений восени поточного року, коли американські грошові власті оголосили про черговий раунд кількісного пом'якшення. На очікуваннях американської емісії євро знову почав зростати - а тут якраз і Ірландія з її кризою приспіла - і євро швиденько впав. А на підході ще й Португалія, так що схоже, що політика ФРС навряд чи принесе той ефект, який від неї очікували її нечисельні апологети.



А з іншого боку, проблеми у європейських економік дійсно є. Ще в січні-лютому 2009 року відомий французький економіст Жак Сапір передбачав загострення боргових проблем Європи, результатом чого може бути крах єдиної європейської валюти, і навіть називав приблизні терміни: кінець 2009 - початок 2010 років, коли вони, власне і почалися (перші розмови про Греціїю почалися саме в листопаді 2009 року).

Правда, Сапір вважав, що першою країною, в якій буде криза, буде Іспанія. Це, загалом зрозуміло: грецька економіка за європейськими мірками маленька, і її навряд чи хтось докладно вивчав. Але з іншого боку, в істериці навколо Греції можна побачити й інший сенс. А що якщо мова йшла про відволікаючі маневри?

Греція - маленька країна, і її проблеми вирішити можна. Можна припустити, що про Грецію заговорили для того, щоб не говорити про інших, більш великиі країни, ту ж Іспанію або про європейського чемпіона з заборгованостях - Італіїю. І, цікаво, що спочатку начебто все виходило. Всі дивилися на Грецію, обговорювали Грецію, допомагали Греції.

Інвесторам продемонстрували, що Євросоюз спроможний надати своїм членам дієву допомогу, якщо з ними щось станеться. На прикладі Греції показати це було нескладно і не дуже дорого. Ринки на час заспокоїлися. А от з Ірландією фокус, схоже, не вдався. Відвернути увагу не вийшло. За Ірландією потягнулася Португалія, за нею замаячила Іспанія, інвестори з побоюванням почали поглядати на Італію, а тут ще й про Бельгію почали згадувати.



Якби світова економіка почала повертатися до своєї докризової траєкторії, нічого подібного б не сталося. Але вона туди не повернулася. І більше того, ніхто не очікує, що вона повернеться туди і в 2011 році. Як і ми, тому тепер ми себе відчуваємо не так самотньо і незатишно, як рік тому.

Але це означає, що боргові проблеми будуть тільки загострюватися. Якщо економіка не росте, то хто і як поверне інвесторам вкладені гроші? А якщо вона не почне рости взагалі?

Зараз уряди всіляко намагаються продемонструвати інвесторам свою ощадливість. Усюди скорочують витрати, в деяких країнах навіть почали підвищувати податки (у Росії, наприклад). Але якщо ми подивимося на динаміку економічних показників 2010 року, то побачимо, що всюди, де можна було спостерігати ознаки економічного зростання, вони були обумовлені прямо або побічно державними витратами.

Що відбувається, коли державні витрати скорочуються, нам показує та ж сама Греція.



Чого нам чекати в наступному році? Проблема полягає в тому, що сьогодні траєкторія розвитку на коротко- і навіть середньострокову перспективу визначається не фундаментальними чинниками, а діями урядів і центробанків. Передбачити, як вони будуть діяти неможливо, як неможливо поки навіть оцінити вже вжиті дії: у європейській борговій кризі, судячи з усього, складним чином переплелися і фундаментальні причини, і суб'єктивні прагнення урядів і центробанківської влади.



Можна вказати сьогодні на одну фундаментальну проблему, яка буде задавати основу для дій в 2011 році. Це - зростання світових диспропорцій, які проявляються, зокрема, у різкому зростанні цін на сировинні товари на тлі млявого попиту на кінцеву продукцію. Розрив поки покривається за рахунок перетоків капіталу, однак загострення боргових проблем ставить під питання можливість подальшого покриття дефіциту за рахунок цього методу. Світова економіка розривається між інфляцією та дефляцією.

На сьогоднішній день більшість офіційних осіб на словах схиляється до дефляції. На ділі ж проводяться складні маневри: взяти, наприклад, масову скупку ірландських і португальських облігацій європейським центробанком в кінці минулого тижня. У 2011 році ці маневри триватимуть. Імовірність того, що і в наступному році ці маневри дозволять уникнути реалізації одного з двох радикальних сценаріїв, є. Але з кожним новим місяцем ця ймовірність помітно зменшується.




"Неокон" - компанія експертного консультування під керівництвом Михайла Хазіна

Однак


10.12.2010 1669 2
Коментарі (2)

Назар 2010.12.11, 17:43
Народ, куда гроші вкладати? Паперові гроші бачу скоро бухнут. Золото тоже кажуть вже тепер має нереальну завищену ціну. Сусід мій каже, шо треба купувати зброю. Шо вона скоро буде конче потрібна і буде мати ціну. Хто шо думає?
Я 2010.12.16, 10:09
На жаль, таки правильно каже Ваш сусід - це теж може дуже знадобитись.
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

930
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

536
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

905
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1952
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3470
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2368 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

733

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

635

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

608

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

620
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10270
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1112
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5166
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

919
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2724
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1123
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

310
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

636
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

548
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

607
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

956 2