Михайло Хазін: Яким буде 2011-й рік?

Наш огляд виходить у грудні, а грудень - це місяць, коли всі намагаються заглянути у майбутній рік і спробувати зрозуміти, яким він буде. Так що поговоримо про прогнози.



Рік тому ми відчували себе самотньо і дуже незатишно. Тоді панувала думка, що кризу в основному вже подолано, і що до другої половини 2010 року вона буде подолана остаточно, і світова економіка повернеться на звичну траєкторію бурхливого зростання. Ми ж вважали, що криза буде продовжуватися і далі. Тут жодних сумнівів у нас не було, а єдине питання, яке нас цікавило, полягало у наступному: чи відбудеться в 2010 році чергове загострення кризи.



Вся складність сучасної економічної ситуації полягає саме в тому, що навіть до кінця року ми не можемо однозначно відповісти на це питання. Але ж мова йде не про прогноз - про оцінку того, що вже сталося.

Як оцінити європейську боргову кризу, стало центральною темою 2010 року? З одного боку, коли вона почалася, важко було позбутися відчуття, що вона носить багато в чому штучний, постановочний характер. Загострення грецьких проблем сталося дуже вже вчасно, коли європейські влади ламали голови над тим, як боротися зі зміцненням євро.

Як тільки засоби масової інформації заговорили про Грецію, євро став стрімко втрачати у вазі, що забезпечило європейській економіці кілька відносно благополучних місяців. Почав зростати експорт, підскочили замовлення, ожила промисловість.

Якщо грецька проблема була трюком, то той же самий трюк був повторений восени поточного року, коли американські грошові власті оголосили про черговий раунд кількісного пом'якшення. На очікуваннях американської емісії євро знову почав зростати - а тут якраз і Ірландія з її кризою приспіла - і євро швиденько впав. А на підході ще й Португалія, так що схоже, що політика ФРС навряд чи принесе той ефект, який від неї очікували її нечисельні апологети.



А з іншого боку, проблеми у європейських економік дійсно є. Ще в січні-лютому 2009 року відомий французький економіст Жак Сапір передбачав загострення боргових проблем Європи, результатом чого може бути крах єдиної європейської валюти, і навіть називав приблизні терміни: кінець 2009 - початок 2010 років, коли вони, власне і почалися (перші розмови про Греціїю почалися саме в листопаді 2009 року).

Правда, Сапір вважав, що першою країною, в якій буде криза, буде Іспанія. Це, загалом зрозуміло: грецька економіка за європейськими мірками маленька, і її навряд чи хтось докладно вивчав. Але з іншого боку, в істериці навколо Греції можна побачити й інший сенс. А що якщо мова йшла про відволікаючі маневри?

Греція - маленька країна, і її проблеми вирішити можна. Можна припустити, що про Грецію заговорили для того, щоб не говорити про інших, більш великиі країни, ту ж Іспанію або про європейського чемпіона з заборгованостях - Італіїю. І, цікаво, що спочатку начебто все виходило. Всі дивилися на Грецію, обговорювали Грецію, допомагали Греції.

Інвесторам продемонстрували, що Євросоюз спроможний надати своїм членам дієву допомогу, якщо з ними щось станеться. На прикладі Греції показати це було нескладно і не дуже дорого. Ринки на час заспокоїлися. А от з Ірландією фокус, схоже, не вдався. Відвернути увагу не вийшло. За Ірландією потягнулася Португалія, за нею замаячила Іспанія, інвестори з побоюванням почали поглядати на Італію, а тут ще й про Бельгію почали згадувати.



Якби світова економіка почала повертатися до своєї докризової траєкторії, нічого подібного б не сталося. Але вона туди не повернулася. І більше того, ніхто не очікує, що вона повернеться туди і в 2011 році. Як і ми, тому тепер ми себе відчуваємо не так самотньо і незатишно, як рік тому.

Але це означає, що боргові проблеми будуть тільки загострюватися. Якщо економіка не росте, то хто і як поверне інвесторам вкладені гроші? А якщо вона не почне рости взагалі?

Зараз уряди всіляко намагаються продемонструвати інвесторам свою ощадливість. Усюди скорочують витрати, в деяких країнах навіть почали підвищувати податки (у Росії, наприклад). Але якщо ми подивимося на динаміку економічних показників 2010 року, то побачимо, що всюди, де можна було спостерігати ознаки економічного зростання, вони були обумовлені прямо або побічно державними витратами.

Що відбувається, коли державні витрати скорочуються, нам показує та ж сама Греція.



Чого нам чекати в наступному році? Проблема полягає в тому, що сьогодні траєкторія розвитку на коротко- і навіть середньострокову перспективу визначається не фундаментальними чинниками, а діями урядів і центробанків. Передбачити, як вони будуть діяти неможливо, як неможливо поки навіть оцінити вже вжиті дії: у європейській борговій кризі, судячи з усього, складним чином переплелися і фундаментальні причини, і суб'єктивні прагнення урядів і центробанківської влади.



Можна вказати сьогодні на одну фундаментальну проблему, яка буде задавати основу для дій в 2011 році. Це - зростання світових диспропорцій, які проявляються, зокрема, у різкому зростанні цін на сировинні товари на тлі млявого попиту на кінцеву продукцію. Розрив поки покривається за рахунок перетоків капіталу, однак загострення боргових проблем ставить під питання можливість подальшого покриття дефіциту за рахунок цього методу. Світова економіка розривається між інфляцією та дефляцією.

На сьогоднішній день більшість офіційних осіб на словах схиляється до дефляції. На ділі ж проводяться складні маневри: взяти, наприклад, масову скупку ірландських і португальських облігацій європейським центробанком в кінці минулого тижня. У 2011 році ці маневри триватимуть. Імовірність того, що і в наступному році ці маневри дозволять уникнути реалізації одного з двох радикальних сценаріїв, є. Але з кожним новим місяцем ця ймовірність помітно зменшується.




"Неокон" - компанія експертного консультування під керівництвом Михайла Хазіна

Однак


10.12.2010 1637 2
Коментарі (2)

Назар 2010.12.11, 17:43
Народ, куда гроші вкладати? Паперові гроші бачу скоро бухнут. Золото тоже кажуть вже тепер має нереальну завищену ціну. Сусід мій каже, шо треба купувати зброю. Шо вона скоро буде конче потрібна і буде мати ціну. Хто шо думає?
Я 2010.12.16, 10:09
На жаль, таки правильно каже Ваш сусід - це теж може дуже знадобитись.
23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

1013
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1130 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

891
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1714
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2349
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4326 2

В неділю, 23 лютого 2025 року, о 18.00 за місцевим часом закрилися виборчі дільниці по виборах німецького парламенту – Бундестагу. І одразу ж в ЗМІ з’явилися перші результати екзитполів.

584

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

301

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

536

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

487
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8067
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

732
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

763
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1189
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

761
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6342
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1835
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

335
24.02.2025

Володимир Зеленський зазначив про те, що натяків щодо відключення Starlink не було, втім до такого розвитку подій треба бути готовими.  

148
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

347
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1661
17.02.2025

Президент наголошує, для України важливі гарантії безпеки. 

1014