Міфи про сон, які шкодять здоров'ю

Міфи про сон шкодять нашому здоров'ю, негативно впливають на настрій і скорочують життя, вважають вчені.

Команда дослідників з Нью-Йоркського університету "покопирсалась" в інтернеті і зібрала найбільш поширені думки про нічний сон, пише BBC Україна.

У дослідженні, опублікованому в журналі Sleep Health, вони порівняли міфи з найбільш достовірними науковими даними. Вчені сподіваються, що розвінчання міфів про сон покращить фізичне і психічне здоров'я людей.


Міф 1. 5-годинний сон - це не так вже й погано

Це міф, якого складно позбутися.

Колишній прем'єр-міністр Великої Британії Маргарет Тетчер, як відомо, спала чотири години на добу. Те саме казала канцлер Німеччини Ангела Меркель, а історії успіху відомих підприємців сповнені прикладів, коли вони жертвували сном заради роботи.

Проте, дослідники стверджують, що міф про користь 5-годинного сну є одним із найбільш небезпечних для здоров'я.

"Ми маємо докази того, що сон впродовж п'яти годин або менше значно підвищує ризик негативних наслідків для здоров'я", - каже дослідниця Ребекка Роббінс.

До них відносять серцево-судинні захворювання, наприклад, серцеві напади та інсульти, а також скорочення тривалості життя.

Повноцінний нічний сон має тривати 7-8 годин, рекомендує вчений.


Міф 2. Алкоголь сприяє кращому сну

За словами вчених, "заспокійлива сила" алкоголю - лише міф, і не так важливо, що це - келих вина, склянка віскі або пляшка пива.

"Після випитого людина дійсно засинає швидше, але якість сну погіршується", - пояснила пані Роббінс.

Особливо страждає фаза швидкого сну (зі швидким рухом очей). Вона дуже важлива для роботи оперативної пам'яті та навчання.

Ви заснете навіть, можливо, швидше, ніж зазвичай, однак деякі переваги сну будуть втрачені.

Крім того, алкоголь має сечогінний ефект, тому є ризик того, що ви прокинетесь середині ночі з повним сечовим міхуром.


Міф 3. Телевечір допомагає розслабитися

"Мені потрібно заспокоїтись перед сном - подивлюся телевізор", - знайома думка, чи не так?

Доктор Роббінс стверджує: "Нічні новини викликають безсоння або стрес, нам важче розслабитися і відключитися".

А сцена масштабного вбивства у серіалі "Гра престолів", що отримала назву "Червоне весілля", навряд чи справляє релаксуючу дію на організм людини.

Крім того, екрани телевізорів і мобільних гаджетів випромінюють синє світло, яке пригнічує процес вироблення в організмі мелатоніну - гормону сну.


Міф 4. Не можете заснути? Залишайтеся в ліжку

Ви годинами крутитесь з боку на бік і перерахували всіх овець у Новій Зеландії, а їх там приблизно 28 мільйонів. Що далі? Кидайте цю справу.

"Ми починаємо асоціювати наше ліжко з безсонням, - пояснила Ребекка Роббінс. - Здоровій людині потрібно близько 15 хвилин, щоб заснути. Якщо у вас з цим проблеми, йдіть до іншої кімнати і займіть себе чимось. Механічна робота - ідеальний варіант".

Її порада - складайте шкарпетки.


Міф 5. "Ну ще 5 хвилин!"

Всім знайома ситуація - задзвонив будильник, а рука сама тягнеться перемикнути його. Ми переконані, що додаткові шість хвилин у ліжку нас врятують.

Але вчені радять: щойно спрацював будильник, знайдіть в собі сили і вставайте.

"Відкидайте спокусу залишитись у теплому ліжку, - радить доктор Робінс. - Ви знову заснете. Однак це "досипання" буде поверхневим і не додасть життєвих сил".

Натомість відкрийте штори і спробуйте впустити якомога більше денного світла в кімнату.


Міф 6. Хропіння зовсім нешкідливе

Хропіння може бути нешкідливим, але воно також може бути симптомом апное, серйозного порушення сну.

Стінки горла розслабляються і звужуються під час сну, що перериває подих і є основною причиною хропіння.

Люди з такою проблемою схильні до підвищення артеріального тиску, нерегулярного серцебиття і ризику отримати інфаркт або інсульт.

Гучне хропіння сигналізує про серйозні проблеми зі здоров'ям.

"Отже, здоровий сон - запорука гарного самопочуття, чудового настрою і довголіття", - підсумовує пані Роббінс.


22.03.2021 23247
Коментарі ()

09.06.2023
Тетяна Дармограй

Мама та спеціалістка Вікторія Романюк розповіла журналістці Фіртки про симптоми сина, які змусили насторожитися, з якими викликами стикнулась сім'я, що повинні робити батьки для адаптації дітей з аутизмом у суспільстві та як життєва ситуація підштовхнула до відкриття центру.

2085
29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

868
22.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

676
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

10229 8
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2772 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

2043

Як московити крали історію наших предків.

429

Верхівка УПЦ(МП) послідовно перетворювала своїх вірян  на релігійних фанатиків, які зможуть в будь-який час захистити їхні інтереси.

248

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

788

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

817
06.06.2023

Василь Стефурак, голова громадської організації «Асоціація вівчарів», вже 10 років займається вівчарством на Коломийщині. Так, у його господарстві в селі Молодятин не лише вівці та барани. Тут розводять ще й кіз, з молока яких виготовляють крафтові сири.  

225
01.06.2023

В умовах війни та стресу харчові звички зазнають зміни. Нерідко — негативних.  

327
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

546
09.06.2023

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

224
06.06.2023

Журналістка Фіртки поговорила з отцем УГКЦ Іваном Жуком, чи є якісь вказівки стосовно одягу вірян та чи може священник зробити зауваження з цього приводу.

228
01.06.2023

Церква бачить шлюб як основу для створення сім'ї та продовження роду. Він передбачає народження та виховання дітей в дусі віри, сприяє їхньому духовному та моральному розвитку.  

479
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

554
05.06.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5823
09.06.2023

Будь-які мирні переговори з Росією стануть можливі тільки, якщо у росіян зміниться інтерес у цій війні.  

138
04.06.2023

Відповідаючи на запитання про перспективи вступу України до НАТО, Воллес зазначив, що існують розбіжності щодо шляху Києва до вступу. Міністр сказав, що НАТО, як і ЄС, не має повторювати помилок минулого, надаючи багато обіцянок таким кандидатам, як Україна.

284
31.05.2023

Законопроєкт про виплати військовим, який парламент ухвалив у першому читанні 30 травня, остаточно можуть ухвалити в середині червня.  

449
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

525