Міфи про сон, які шкодять здоров'ю

Міфи про сон шкодять нашому здоров'ю, негативно впливають на настрій і скорочують життя, вважають вчені.

Команда дослідників з Нью-Йоркського університету "покопирсалась" в інтернеті і зібрала найбільш поширені думки про нічний сон, пише BBC Україна.

У дослідженні, опублікованому в журналі Sleep Health, вони порівняли міфи з найбільш достовірними науковими даними. Вчені сподіваються, що розвінчання міфів про сон покращить фізичне і психічне здоров'я людей.


Міф 1. 5-годинний сон - це не так вже й погано

Це міф, якого складно позбутися.

Колишній прем'єр-міністр Великої Британії Маргарет Тетчер, як відомо, спала чотири години на добу. Те саме казала канцлер Німеччини Ангела Меркель, а історії успіху відомих підприємців сповнені прикладів, коли вони жертвували сном заради роботи.

Проте, дослідники стверджують, що міф про користь 5-годинного сну є одним із найбільш небезпечних для здоров'я.

"Ми маємо докази того, що сон впродовж п'яти годин або менше значно підвищує ризик негативних наслідків для здоров'я", - каже дослідниця Ребекка Роббінс.

До них відносять серцево-судинні захворювання, наприклад, серцеві напади та інсульти, а також скорочення тривалості життя.

Повноцінний нічний сон має тривати 7-8 годин, рекомендує вчений.


Міф 2. Алкоголь сприяє кращому сну

За словами вчених, "заспокійлива сила" алкоголю - лише міф, і не так важливо, що це - келих вина, склянка віскі або пляшка пива.

"Після випитого людина дійсно засинає швидше, але якість сну погіршується", - пояснила пані Роббінс.

Особливо страждає фаза швидкого сну (зі швидким рухом очей). Вона дуже важлива для роботи оперативної пам'яті та навчання.

Ви заснете навіть, можливо, швидше, ніж зазвичай, однак деякі переваги сну будуть втрачені.

Крім того, алкоголь має сечогінний ефект, тому є ризик того, що ви прокинетесь середині ночі з повним сечовим міхуром.


Міф 3. Телевечір допомагає розслабитися

"Мені потрібно заспокоїтись перед сном - подивлюся телевізор", - знайома думка, чи не так?

Доктор Роббінс стверджує: "Нічні новини викликають безсоння або стрес, нам важче розслабитися і відключитися".

А сцена масштабного вбивства у серіалі "Гра престолів", що отримала назву "Червоне весілля", навряд чи справляє релаксуючу дію на організм людини.

Крім того, екрани телевізорів і мобільних гаджетів випромінюють синє світло, яке пригнічує процес вироблення в організмі мелатоніну - гормону сну.


Міф 4. Не можете заснути? Залишайтеся в ліжку

Ви годинами крутитесь з боку на бік і перерахували всіх овець у Новій Зеландії, а їх там приблизно 28 мільйонів. Що далі? Кидайте цю справу.

"Ми починаємо асоціювати наше ліжко з безсонням, - пояснила Ребекка Роббінс. - Здоровій людині потрібно близько 15 хвилин, щоб заснути. Якщо у вас з цим проблеми, йдіть до іншої кімнати і займіть себе чимось. Механічна робота - ідеальний варіант".

Її порада - складайте шкарпетки.


Міф 5. "Ну ще 5 хвилин!"

Всім знайома ситуація - задзвонив будильник, а рука сама тягнеться перемикнути його. Ми переконані, що додаткові шість хвилин у ліжку нас врятують.

Але вчені радять: щойно спрацював будильник, знайдіть в собі сили і вставайте.

"Відкидайте спокусу залишитись у теплому ліжку, - радить доктор Робінс. - Ви знову заснете. Однак це "досипання" буде поверхневим і не додасть життєвих сил".

Натомість відкрийте штори і спробуйте впустити якомога більше денного світла в кімнату.


Міф 6. Хропіння зовсім нешкідливе

Хропіння може бути нешкідливим, але воно також може бути симптомом апное, серйозного порушення сну.

Стінки горла розслабляються і звужуються під час сну, що перериває подих і є основною причиною хропіння.

Люди з такою проблемою схильні до підвищення артеріального тиску, нерегулярного серцебиття і ризику отримати інфаркт або інсульт.

Гучне хропіння сигналізує про серйозні проблеми зі здоров'ям.

"Отже, здоровий сон - запорука гарного самопочуття, чудового настрою і довголіття", - підсумовує пані Роббінс.


22.03.2021 23633
Коментарі ()

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5200 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1836 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4045 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3170 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7960 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20293 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

275

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

818

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1912

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2391
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

187
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

694
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

475
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18377
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

975
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1214 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6098 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23389 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

291
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

988 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1168 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

496