В Україні з'явився законопроєкт, який дасть змогу регулювати діяльність МФО, проводити моніторинг видачі мікропозик і обмежувати розміри максимальної процентної ставки. 21 грудня президентом було підписано законопроєкт №9422, поправки до якого розробляла народна депутатка від партії "Слуга народу" Василевська-Смаглюк, спільно з експертами Національного банку України.
Що відомо про законопроєкт
Закон торкнеться важливих для споживача аспектів. Раніше мікропозика, порядок її видачі, продовження або розмір максимальних відсотків жодним чином не регулювалися на законодавчому рівні. Як повідомив голова Національного банку України, з початку дії закону з'явилися такі правила:
- Обмежено максимальний розмір відсотка за кредитом. Максимальний розмір процентної ставки буде поступово знижено до 1% на день. Зміни відбудуться в кілька етапів. У перші чотири місяці денна ставка за споживчим мікрокредитуванням не зможе перевищувати 2,5%, наступні чотири місяці пройдуть з обмеженням в 1,5%. Починаючи з дев'ятого місяця розмір ставки становитиме максимально 1%.
- З'явилася заборона на автоматичне продовження позик. Раніше в договорах деяких МФО був прописаний пункт про можливість продовження терміну дії договору в односторонньому порядку. Тепер продовження можливе тільки при укладанні додаткового договору.
- НБУ отримає можливість встановлювати мінімальні вимоги до перевірки позичальника. Зниження відсоткової ставки спричинить збільшення ризику для організацій. Щоб тверезо оцінювати платоспроможність клієнта і оцінювати загальне кредитне навантаження на людину, заявки проходитимуть оцінку за системою Нацбанку.
- Введено штрафні санкції за порушення встановлених правил і обмежень. Раніше невиконання зобов'язань загрожувало лише незначними штрафами і затяжними судовими розглядами. Тепер окреслено реальні заходи припинення порушень і покарання аж до позбавлення ліцензії.
Закон уже почав працювати, і компанії із захмарними процентними ставками (у деяких організаціях вони були на рівні до 1500% на рік) знизили свою комісію на надання грошей у борг.
Чому цей Закон такий важливий?
Уперше про створення подібного законопроєкту заговорили ще влітку 2023-го, але у Верховній раді ухвалили "тіло" лише 22 листопада. З огляду на обсяг інформації для оцінки та кількість компаній, що потребують моніторингу, необхідно було виконати велику кількість роботи. Більшість МФО, наприклад Кредит каса прийняла такі правила з величезною підтримкою.
Фахівці мікрофінансових організацій переконані, що через відсутність регулювання діяльності МФК було створено досить багато "сірих" організацій, що кидали тінь і створювали поганий імідж для компаній, які чесно виконують свою роботу з кредитування населення. Тепер, коли існують необхідні обмеження, це піде на користь як приватним кредиторам, так і споживачеві. Не виключено, що в майбутньому розмір максимальної ставки буде обмежено 0,8% від тіла кредиту, як цього від початку вимагали деякі депутати ВР.
Партнерський матеріал