Мета: Івано-Франківськ – місто без Теплокомуненерго

 

Влада, яка дбає за власну кишеню більше, аніж за інтереси суспільства, громади, завжди дуже любить монополії. Водоканал, газ, сервіс паркування автомобілів, теплокомуненерго… - всюди, де є великі фінансові потоки, - є можливість для влади красти. Саме тому ці структури є такими ласими для контролю чиновників.

Тут я хочу зупинитися на доцільності існування в нашому місті, Івано-Франківську, такої структури як Теплокомуненерго.

Хоча СРСР розвалився двадцять три роки тому, в нас все ще багато радянського, «совкового». Й не лише у суспільних відносинах, але й у звичайному побуті. Зокрема, ми обігріваємо наші оселі під’єднавшись до колективної мережі роздачі тепла. Велетенські застарілі котельні та теплоцентралі залишились нам у спадок від брежнєвської епохи. Можливо тоді, у часи благословенного державою марнотратства, ця система була виправданою.

В добу індивідуалізації побуту та раціонального використання енергоносіїв споживачі тепла та гарячої води змушені часто в кілька разів переплачувати за енергоносії через втрати тепла на теплотрасах, через неефективне застаріле обладнання котелень. При цьому якість надання послуг часто стає темами анекдотів.

Відсутність теплої води влітку, відсутність вибору температурного режиму, холодні батареї поза опалювальним сезоном та інший спадок барачно-гуртожицького світу. Тим більше, що існує вихід: перехід на системи автономного опалення.

Україна знає вже приклади того, коли міста повністю відмовляються від підприємств Теплокомуненерго. Прикладом може бути і курортне Яремче, де також колись було Теплокомуненерго. Проте в цьому місті влада поступила прогресивно – всі помешкання були переведенні на автономне або локальне опалення. Не є таємницею те, що місцеві бюджети надають немалі грошові дотації для підтримки своїх Теплокомуненерго. В Яремчі ж вирішили – за ці кошти встановити автономні опалювальні системи для малозабезпечених сімей. Адже не є таємницею, що в кожному багатоквартирному будинку є кілька сімей, які неспроможні з різних причин оплатити такі видатки.

Влада яка дбає про людей, а не про фінансові потоки, до яких можна присмоктатися, завжди знайде спосіб як життя людей зробити комфортнішим. Окрім систем індивідуального опалення можливі проекти локальних будинкових (зокрема, дахових) котелень. Можна розробити систему кредитування для придбання систем опалення, або ж допомогти у відшкодуванні процентів за кредитами. Попрацювати щодо залучення грантових коштів для утеплення будинків та зменшення таким чином тепловтрат.

Кілька років наполегливої роботи і кожний івано-франківець буде регулювати теплопостачання за своїми потребами і можливостями, не витрачаючи кошти на підігрів землі навколо теплотрас та крадіжки чиновників на непрозорих тендерах, хабарах, відкатах та іншому.

І не будуть тоді франківці жартувати, коли мова заходить про відсутність в крані гарячої води та неможливістю прийняти душ поза опалювальним сезоном, - «та скільки там того літа»?

Той, хто каже, що ці проблеми вирішити неможливо – брехун, або ж неспроможний керівник.

Для прикладу – десятиліттями в сусідньому Львові кожна міська влада стверджувала, що вирішення проблеми цілодобового водопостачання в Львові неможливе. Проте теперішня владна команда питання вирішила і львів’яни вже забули про ті часи, коли вода подавалася «за графіком». Все питання в тому, чи влада має волю до вирішення проблем, чи вміє вона мислити та планувати стратегічно, чи довіряють їй потенційні інвестори? Чи сприймає вона (влада) свої посади як тимчасовий бізнес, коли треба швидше і більше «урвати», чи все ж вона сприймає їх як місце служіння громаді?

Припускаю, що міська влада так довго і вперто чіплялась за древню систему теплопостачання з однієї причини – на Теплокомуненерго можна було красти. Багато й безпечно.

Одним із своїх програмних завдань я бачу втілення давно назрілого проекту – переведення ВСЬОГО ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА на автономне та локальне опалення.

Вивчивши досвід Австрії, я готовий до здійснення цього амбітного проекту. Наші спеціалісти вже розробляють план «автономізації» опалення в місті, умовно розділивши міську територію на три рівні складності вирішення проблеми. Перший рівень – територія приватної забудови та сучасні мікрорайони на штиб вулиці Володимира Великого, де практично немає централізованого опалення. Другий рівень – центр міста, де розвинуті газові комунікації дозволяють відносно безболісно відмовитись від котелень. Третій рівень – спальні райони, що потребують певних ресурсів для того, щоби тамтешні мережі зробити більш диверсифікованими.

Але всі ці проблеми можна вирішити після того, як міський голова, депутатська більшість в міській раді та депутат Верховної Ради від міста будуть командою однодумців, що мислять прогресивно та стратегічно, системно і програмно.

 

Олександр Шевченко,

депутат Івано-Франківської обласної ради,

директор ТК "Буковель"


19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

920 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

817
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1631
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2266
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4242 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3248

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

234

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

469

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

411

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

876
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

652
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

693
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

978
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1105
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

691
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6276
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1767
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31785 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1576
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

781 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

740