
На Прикарпатті надійшло понад 10 мільйонів гривень податку на доходи фізичних осіб від декларування доходів при отриманні спадщини
За її словами, оформлення та видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям здійснюється нотаріусом або в сільських населених пунктах – уповноваженою на це особою відповідного органу місцевого самоврядування.
Відповідно до Податкового кодексу України дохід платника податку у вигляді спадщини, оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором (5% та 1,5% відповідно). Однак, об’єкти спадщини (дарування), що успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення оподатковуються за нульовою ставкою ПДФО.
«Необхідно виокремити два випадки отримання спадщини: резидентами та нерезидентами, тобто громадянами та іноземцями, - зазначила Наталія Швець. - В обох випадках нотаріуси виступають податковими агентами, однак у випадку отриманні спадщини спадкоємцем-нерезидентом, податок на доходи фізичних осіб та військовий збір йому необхідно сплатити до нотаріального оформлення об’єкта спадщини, а нотаріуси зобов’язані контролювати сплату цих податків та інформувати фіскальну службу про суму доходу у вигляді вартості успадкованого майна.
У випадку отримання спадщини громадянами України нотаріуси за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса зобов’язані інформувати фіскальну службу про суму доходу у вигляді вартості успадкованого майна. В свою чергу громадяни-спадкоємці зобов’язані самостійно задекларувати отриманий дохід у вигляді спадщини та сплатити належні податкові зобов’язання».
Посадовець нагадала нотаріусам та уповноваженим особам органів місцевого самоврядування про обов’язкове подання інформації про видачу свідоцтва про право на спадщину до органів фіскальної служби.