"Медицина та штучний інтелект": ректор ПНУ Ігор Цепенда розповів про розвиток освітніх програм

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника (ПНУ) є найбільшим зі закладів вищої освіти Івано-Франківської області, який налічує 17,5 тисяч студентів.

Які нові спеціальності або освітні програми планують розвивати та в чому вбачають розвиток університету, Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора університету, професором Ігорем Цепендою.

"Ми сформували класичний університет. На сьогодні, якщо проаналізувати факультети, які є в університеті, інститути, вони відповідають класичному університету будь-якої європейської країни.

Звичайно, що в умовах кардинальних змін, які відбуваються і прогресу цього буде недостатньо, але ми тримаємо руку на пульсі.

Перші напрями, які ми зараз хочемо підсилити і максимально розвивати, — це медицина та штучний інтелект", — каже Ігор Цепенда.

Зі слів ректора, перший крок, який зробили, — це відкрили магістерську програму спільно з колегами — Тюбінгенським університетом в Німеччині, яка стосується біоінформатики.

"Це програма, яка об'єднує і міждисциплінарну, і міжфакультетну. Тобто, ми маємо з одного боку біохіміків, з іншого боку — інформатиків.

Це напрям, який йде в бік так званої персоналізації медицини, тому що в світі вже близько 20 мільйонів людей лікуються за допомогою штучного інтелекту.

Це не означає, що лікарів нам не потрібно, але це значно підсилить наші лікарські кадри, які матимуть більшу можливість допомогти людині".

З іншого боку, фізики ґрунтовно розвивають програму «Медична фізика», уточнює Ігор Цепенда.

"Нещодавно відбулися цікаві розмови у нас в онкодиспансері за участю головного лікаря Ігоря Дмитренка про те, що такі потужні онкологічні центри потребують фізиків в обслуговані радіаційного обладнання. Це надзвичайно складна апаратура та процеси, які вимагають знань та зусиль.

Наприклад, маємо електронні мікроскопи, які також вимагають додаткових долучень, пов'язаних з радіаційними елементами.

Все це ще раз говорить про те, що в багатьох випадках ми намагаємося розуміти і оцінити світові тенденції, які відбуваються, і максимально наблизити їх до підготовки фахівців.

Ще один напрямок. Протягом багатьох років ми були успішними в робототехніці, і знову повертаємося до цього питання.

До речі, декілька місяців тому на Піп Івані вже випробовували робота, який на швидкості 5-7 км/год може долати на одному заряді близько 25 кілометрів, вивозячи вантаж 300 кілограмів. Він на гусеницях, може пілотуватися і людиною, і за допомогою дрона.

Україна втратила внаслідок еміграційних процесів багато людей, але розвиток роботизації, штучного інтелекту дозволяє зменшувати кількість втрат.

Ми це розуміємо, аналізуємо і працюємо в цьому напрямку спільно із нашими партнерами, тому що такі питання вимагають великих зусиль для розвитку.

Зокрема, повертаючись до Міжнародного центру зустрічі в Микуличині, окрім діалогу ми зацікавлені в тому, щоб молоді люди починали перші стартапи, які пізніше вони змогли б вже розвивати в своїх університетах, об'єднуючи свої команди".

Окрім того, додає ректор ПНУ, готують великий IT-хаб, де проводитимуть (і вже мають обладнання) комп'ютерну симуляцію прийняття рішень для молодих лідерів.

"Цікаві моделі, які дозволяють побачити швидкість мислення, неординарність мислення людини.

Хочемо робити такі речі навіть для органів місцевого самоврядування, — ще один напрямок роботи в регіоні та громадах.

Загалом, успіх університету полягає в тому, що він має потужну грантову історію (зараз у в нас є гранти, які перевищують мільйони євро)  завдяки не тільки ідеям, цікавим проєктам, а саме тому, що вони супроводжуються та успішно завершуються.

Коли говоримо про Міжнародний науковий центр-обсерваторію, то він ввійшов в сімку найкращих проєктів, реалізованих в рамках програми «Україна – Польща» з 2014 по 2020 роки, відзначених саме європейськими програмами".

Більше про функціонування ПНУ під час війни читайте у матеріалі: «Щоб молодь бачила себе в Україні», — ректор ПНУ Ігор Цепенда про університет під час війни, спеціальності майбутнього, мобілізацію та наукові школи.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:


Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

174
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1681
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3132
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1128
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1153
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1185 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

221

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1095

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

917

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

408
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

312
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2478
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1231
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1298
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

542
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15170
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7471
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

318
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

529
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

440
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

371
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

465