Медична реформа в Україні: час обирати сімейного лікаря (інфографіка)

З 2 квітня почав діяти один з етапів медичної реформи, про який чули, мабуть, усі. Ми нарешті можемо підписати декларацію із сімейним лікарем чи терапевтом або педіатром, якого самі собі оберемо. Але, власне, про підписну кампанію – трохи нижче, а от як відбувається медична реформа неодноразово намагались розповісти й описати медичні фахівці та чиновники.

Слово і Діло створило інфографіку, яка допоможе зрозуміти з яких етапів складається реформа і коли вона імовірно завершиться.

Отже, медична реформа, по суті, розпочалася в квітні 2017 року, коли почалося впровадження системи реімбурсації. Програмою «Доступні ліки», в рамках якої пацієнти можуть отримати безкоштовно або з доплатою ліки від серцево-судинних захворювань, цукрового діабету II типу та бронхіальної астми, вже скористалися понад 20 мільйонів українців.

З липня 2017 року спочатку в тестовому режимі почала працювати електронна система eHealth. Планується, що вся паперова документація, в тому числі й картки пацієнтів, згодом будуть переведені в електронний формат. Наразі створюються єдині реєстри закладів, лікарів, пацієнтів, ліків. Але терміни впровадження eHealth постійно переносяться.

Також декілька разів переносився початок підписання декларацій між пацієнтами та лікарями. За словами в. о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, до кінця 2018 року всі сімейні лікарі, всі медичні заклади, які працюють на первинній ланці, вже мають перейти на нову систему.

Детальніше – на інфографіці.

Підписання декларацій із сімейними лікарями, терапевтами чи педіатрами щойно розпочалась, а питань ще більше, ніж відповідей. Раніше в МОЗ повідомляли, що якщо до 1 сіня 2019 року пацієнт не обере собі сімейного лікаря/терапевта/педіатра й не підпише з ним декларацію, то він змушений буде сплачувати за медпослуги на первинному рівні власним коштом.

Була ще версія, що пацієнта автоматично закріплять за його нинішнім дільничним терапевтом. За останніми даними, підписна кампанія триватиме перманентно.

«Зараз ходить багато лякалок про те, що потрібно підписати декларацію з лікарем до 2 квітня, інакше: не будуть обслуговувати, послуги стануть платними, не будуть вакцинувати дітей, випаде волосся тощо. Все це роблять ті медичні заклади, які дуже хочуть, щоб пацієнти обирали саме їх, але які лише роблять свої перші кроки в маркетингу та турботі про пацієнта. Встигнуть усі. Офіційно: кампанія з вибору лікаря починається 2 квітня і не завершиться ніколи. Не поспішайте. Ця реформа не для того, щоб люди 2 квітня записалися аби куди, а для того, щоб вони скористалися можливістю обрати саме того лікаря, якому вони довіряють», – написав заступник міністра охорони здоров’я Ковтонюк на своїй сторінці в Facebook, закликаючи людей не створювати ажіотажні черги в поліклініках.

Детальніше – на інфографіці.

Поки реформа триває, українці в більшості незадоволені рівнем медичного обслуговування в країні. Хоча в Конституції задекларовано, що медицина в нас безкоштовна, але практично кожен, хто звертався до лікаря, давав хабара або змушений був купувати ліки за власні кошти.

За останніми даними соціологічної групи «Рейтинг», яка зробила опитування у всіх обласних центрах України, найкраще медичне обслуговування – в Луцьку, де 23% опитаних задоволені своїми лікарями. І це найвищій показник у країні. Але в тому ж Луцьку 21% опитаних сказали, що вони незадоволені рівнем медобслуговування.

В Полтаві та Житомирі проти 22% задоволених 29% тих, хто хотів би кращих лікарів. У столиці на 21% задоволених припадає 25% незадоволених. А в Чернігові найменше людей, яким подобаються лікарі – лише 8%, в тоді як незадоволених 33%.

Детальніше – на інфографіці.


03.04.2018 2367
Коментарі ()

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

523
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5382
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1438
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1315
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2592
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3973

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

362

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1204

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1037

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

954
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

269
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10642
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

346
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

616
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5660
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1435
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

325
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

225
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

580 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1017
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

883