MATERIA SIGNATA QUANTITATE (Онтологія капіталу)

 

Сьогоднішній світ має єдиного суб'єкта - світовий Капітал, який керує масою індивідуумів, позбавляючи їх будь-якої етнічної, культурної, релігійної та статевої ознак. Невдовзі і людської. 

 

Капіталізм,  здобувши історичну перемогу, мислить за нас і замість нас, відводячи людській свідомості роль пасивного інструментального обрахування одномірних моделей, таким чином здійснюючи дезонтологізацію думки.

 

Стихія матерії завжди була підлеглою духовному принципу. У ході свого історичного розвитку Капітал прагнув до свого звільнення з-під «тягаря» духовного. В якийсь момент Капітал став з ним на один рівень. Надалі  Капітал перейшов і цю межу.

 

Все це відбилося на  матриці співвідношення людини з Капіталом.

 

Зрозуміло, що в капіталізмі є  глибинний метафізичний вимір, адже він змінює не просто системи господарювання, а і параметри  буття, здійснюючи з людиною метаморфози.

 

Тому сьогодні, як ніколи,  актуальним є питання щодо філософського змісту капіталізму,  його онтології та про його співвідношення з  реаліями  буття.

 

Основним принципом “індивідуалізації є  materia signata quantitae (матерія визначена кількістю).

 

Індивідуальне виникає із  самої сутності матерії: будь-який архетип, занурюючись  в матерію, автоматично набирає індивідуальних рис, отримуючи погрішності (що є властивим будь-якому відображенню у відношенні до оригіналу).

 

Таким чином вже відпочатково матерія  несе в собі  джерело відчуження.

 

В зовнішніх реаліях Буття напрямок руху здійснюється    від ідеального онтологічного центру до матеріальної і не-онтологічної периферії.

 

Тому  периферія визначається максимальністю погрішностей, що проявляються  у відчужені та індивідуалізації.

 

Натомість, рухаючись до центру матеріальне знімається і разом з ним пропадає і індивідуальне.

 

Капітал, за своєю природою, розділяє і відчужує, і дроблячи на індивідуальне, творить погрішності і тому органічно не спроможний на  поєднання і не є предметом солідарності.

 

Таким чином ми  можемо визначити капіталістичний лад  з його системою цінностей (заснованих саме на абсолютизації  індивідуального початку) як есхатологічний феномен, напряму сполучений з Кінцем Світу.           

 

Капітал разом з тим здатний породжувати власний світ, але не маючи онтологічного статусу, він може породжувати тільки світ ілюзорний.

 

Що являє собою  ілюзорність ? Це тоді коли частина видає себе за ціле чи щось фрагментарне за щось закінчене.

 

Капітал  за рахунок симуляції створює у індивідуума ілюзію  співучасті в чомусь більшому, ніж  сам Капітал, тим самим підмінюючи реалії імітаціями Буття.

 

Філософською  підставою сучасного лібералізму,  є індивідуалізм зведений до абсолюту.

 

Лібералізм як найбільш послідовна і логічна форма реального панування Капіталу відмовляє людству у будь-якій  формі суспільної  онтології, трактуючи її як “корінь тоталітаризму”.

Таким чином Капітал у своїй вищій  стадії свого розвитку прагне остаточно позбавити реальність будь-яких ознак Буття, підмінивши їх планетарним Суспільством Видовищ.

 

Відмова від реалій породжує  вакуум.

 

І цей вакуум (відсутність інтегруючого суб'єкта) наявно ілюструє нам культура пост-модерну.

 

Якщо говорити про потенції Капіталу - динаміку буржуазних революцій чи творення капіталістичної системи, то  за революційною мобілізацією буржуа проти феодальних порядків в більшій мірі стояли національні мотиви.

 

Релігійний ж характер капіталізму докладно розглянутий у Макса Вебера. Але релігійний фактор не належить до сфери капіталу, оскільки консолідує віруючих на основі  онтології.

 

Таким чином імпульс капіталістичних трансформацій немає  капіталістичного  походження. Інших, якихось невідомих нам, іманентних законів капіталу не існує.

 

В ХХ столітті розігралася драматична битва між комунізмом та фашизмом  та ліберальним Заходом. В їх особі “суспільне буття ” дало останній бій “лібералізму ”.

 

І в цьому бою програло.

 

Віднині Капітал став  єдиним суб'єктом історії світу.

 

За цих обставин історія  дійсно йде до свого закінчення.

 

Лишилося тільки взнати, як звуть  “князя світу цього ”.

 

http://chaplygin-s.livejournal.com/


20.11.2011 Сергій Чаплигін 1468 0
Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

888 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

803
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1619
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2247
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4226 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3233

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

226

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

454

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

395

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

864
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

636
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

681
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

965
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1090
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

678
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6263
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1755
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31770 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1558
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

762 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

727