MATERIA SIGNATA QUANTITATE (Онтологія капіталу)

 

Сьогоднішній світ має єдиного суб'єкта - світовий Капітал, який керує масою індивідуумів, позбавляючи їх будь-якої етнічної, культурної, релігійної та статевої ознак. Невдовзі і людської. 

 

Капіталізм,  здобувши історичну перемогу, мислить за нас і замість нас, відводячи людській свідомості роль пасивного інструментального обрахування одномірних моделей, таким чином здійснюючи дезонтологізацію думки.

 

Стихія матерії завжди була підлеглою духовному принципу. У ході свого історичного розвитку Капітал прагнув до свого звільнення з-під «тягаря» духовного. В якийсь момент Капітал став з ним на один рівень. Надалі  Капітал перейшов і цю межу.

 

Все це відбилося на  матриці співвідношення людини з Капіталом.

 

Зрозуміло, що в капіталізмі є  глибинний метафізичний вимір, адже він змінює не просто системи господарювання, а і параметри  буття, здійснюючи з людиною метаморфози.

 

Тому сьогодні, як ніколи,  актуальним є питання щодо філософського змісту капіталізму,  його онтології та про його співвідношення з  реаліями  буття.

 

Основним принципом “індивідуалізації є  materia signata quantitae (матерія визначена кількістю).

 

Індивідуальне виникає із  самої сутності матерії: будь-який архетип, занурюючись  в матерію, автоматично набирає індивідуальних рис, отримуючи погрішності (що є властивим будь-якому відображенню у відношенні до оригіналу).

 

Таким чином вже відпочатково матерія  несе в собі  джерело відчуження.

 

В зовнішніх реаліях Буття напрямок руху здійснюється    від ідеального онтологічного центру до матеріальної і не-онтологічної периферії.

 

Тому  периферія визначається максимальністю погрішностей, що проявляються  у відчужені та індивідуалізації.

 

Натомість, рухаючись до центру матеріальне знімається і разом з ним пропадає і індивідуальне.

 

Капітал, за своєю природою, розділяє і відчужує, і дроблячи на індивідуальне, творить погрішності і тому органічно не спроможний на  поєднання і не є предметом солідарності.

 

Таким чином ми  можемо визначити капіталістичний лад  з його системою цінностей (заснованих саме на абсолютизації  індивідуального початку) як есхатологічний феномен, напряму сполучений з Кінцем Світу.           

 

Капітал разом з тим здатний породжувати власний світ, але не маючи онтологічного статусу, він може породжувати тільки світ ілюзорний.

 

Що являє собою  ілюзорність ? Це тоді коли частина видає себе за ціле чи щось фрагментарне за щось закінчене.

 

Капітал  за рахунок симуляції створює у індивідуума ілюзію  співучасті в чомусь більшому, ніж  сам Капітал, тим самим підмінюючи реалії імітаціями Буття.

 

Філософською  підставою сучасного лібералізму,  є індивідуалізм зведений до абсолюту.

 

Лібералізм як найбільш послідовна і логічна форма реального панування Капіталу відмовляє людству у будь-якій  формі суспільної  онтології, трактуючи її як “корінь тоталітаризму”.

Таким чином Капітал у своїй вищій  стадії свого розвитку прагне остаточно позбавити реальність будь-яких ознак Буття, підмінивши їх планетарним Суспільством Видовищ.

 

Відмова від реалій породжує  вакуум.

 

І цей вакуум (відсутність інтегруючого суб'єкта) наявно ілюструє нам культура пост-модерну.

 

Якщо говорити про потенції Капіталу - динаміку буржуазних революцій чи творення капіталістичної системи, то  за революційною мобілізацією буржуа проти феодальних порядків в більшій мірі стояли національні мотиви.

 

Релігійний ж характер капіталізму докладно розглянутий у Макса Вебера. Але релігійний фактор не належить до сфери капіталу, оскільки консолідує віруючих на основі  онтології.

 

Таким чином імпульс капіталістичних трансформацій немає  капіталістичного  походження. Інших, якихось невідомих нам, іманентних законів капіталу не існує.

 

В ХХ столітті розігралася драматична битва між комунізмом та фашизмом  та ліберальним Заходом. В їх особі “суспільне буття ” дало останній бій “лібералізму ”.

 

І в цьому бою програло.

 

Віднині Капітал став  єдиним суб'єктом історії світу.

 

За цих обставин історія  дійсно йде до свого закінчення.

 

Лишилося тільки взнати, як звуть  “князя світу цього ”.

 

http://chaplygin-s.livejournal.com/


20.11.2011 Сергій Чаплигін 1449 0
Коментарі (0)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1820
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1128
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1399 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3923 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33978
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2982

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

418

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

841

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1814

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1153
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1200
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

711
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

587
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2061
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12277
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1581
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1366
19.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30540 1
17.01.2025

Онук останнього імператора Австро-Угорщини та голова будинку Габсбургів закликав до знищення Російської Федерації, назвавши це головною зовнішньополітичною метою Європи.  

885
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

340
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

414
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

452