Массандра. Царський палац (фото)

 

Південнокримський берег славиться своїми палацами. По окремості – це популярні екскурсійні об’єкти, але у комплексі – це справжнє надбання людства. Можливо, для когось це дуже помпезна фраза, але це дійсно так, адже деякі кримські палаци можна сміливо порівняти із кращими зразками світової палацової архітектури.

 

Дехто із мистецтвознавців вже висловлюється про включення кримських палаців до попереднього переліку об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО...

Массандра

Лівадійський, Алупкинський, Дюльбер, Юсупівський, Харакс, Ластівчине гніздо, палац на мисі Плака – ці прекрасні споруди є об’єктами паломництва десятків тисяч туристів. До цього ж переліку сміливо можна віднести й палац у Массандрі. На жаль до 1992 року в палаці розміщувалась державна дача із назвою «Сталінська» (назва говорить сама за себе) й він був закритим, для туристів. Але зараз палац відкритий: тут працює музей.

Будівництво палацу у Массандрі розпочав князь Семен Воронцов, син генерал-губернатора Новоросійського краю. У 1881 році серед густого парку з’явився казковий замок, зведений у стилі французького Відродження. Проектував споруду архітектор Етьєн Бушар, за задумом якого палац мав виглядати романтично на тлі сірих скель та зелені парку. Первісна будівля мала дві круглі башти із гостроверхими дахами, мансарди та напівкруглі сходи. Але палац не добудували – завадили цьому смерті спочатку архітектора, а потім і замовника будівлі.

Таким палац залишився після смерті Бушара та Воронцова (кінець ХІХ ст.)

Массандра

Массандра

Массандра

Массандра

Массандра

Массандра

У 1889 році недобудований палац придбало Удільне відомство. Новим власником став імператор Олександр ІІІ. Для закінчення будівництва запросили петербурзького архітектора Максиміліана Месмахера. Той чудово справився із своєю задачею, додавши палацу романтичності та виразності. Початково сірі стіни були вкриті жовтими кахлями й будівля стала практично такою як зараз.

Палац у Массандрі повинен був служити виключно для відпочинку царської родини, тому тут не було великих кімнат для прийомів та балів. Але у 1894 році Олександр ІІІ помер, а новий власник – імператор Микола ІІ, не захотів мати резиденцію у Массандрі. Тому, фактично із кінця 19 століття, палац у Массандрі стояв пусткою. Звичайно, тут не спостерігалося жодного занепаду, адже за будівлями та парком постійно доглядали, але законні власники практично не бували у палаці (особливо, після будівництва резиденції у Лівадії).

Массандра

Массандра

Підпірна стіна

Массандра

Массандра

Массандра

Массандра

Скульптури

Массандра

Царські гараж та автомайстерня

Олександр ІІІ, названий сучасниками Миротворцем, отримавши травму спини в катастрофі потягу під Борками (у 1888 році порятунок царської родини називали справжнім дивом), планував проводити багато часу в Массандрі. Його богатирське здоров’я (імператор мав зріст 193 см й відзначався великою силою) дало сильний крен після того, як деякий час імператор тримав на власних плечах дах вагону потягу. Із кожним роком царю ставало все гірше й він не дожив до закінчення будівництва. Тому палац так і не мав повноцінного господаря до націоналізації його більшовиками. Ті, у 1929 році, зробили тут туберкульозний санаторій (ну а який же ще) із кричущою назвою «Пролетарське здоров’я». Із 1945 до 1948 року в палаці розміщувався корпус інституту виноградарства та виноробства «Магарач». Ну а із 1948 року тут була державна дача.

От ніби і все. Хоча ні. Варто ще згадати про прекрасний навколишній парк із двома величезними секвоями, про автомобільний гараж із майстернею, яка мала обслуговувати царський автопарк, про казкову підпірну стіну (яка мені нагадала архітектуру південно-східної Азії) та чудернацькі скульптури, які оточують палац. Та й ще багато чого тут є, але краще вам це побачити на власні очі. Ну зовсім не пожалкуєте.

 

Текст та фото Романа Маленкова, УН


20.05.2013 618 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2150
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1002
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

994
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2128
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3592
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2516 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

822

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

727

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

680

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

685
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10353
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1200
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5308
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1033
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2832
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1199
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

425
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

275 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

736
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

629
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

678