Массандра. Царський палац (фото)

 

Південнокримський берег славиться своїми палацами. По окремості – це популярні екскурсійні об’єкти, але у комплексі – це справжнє надбання людства. Можливо, для когось це дуже помпезна фраза, але це дійсно так, адже деякі кримські палаци можна сміливо порівняти із кращими зразками світової палацової архітектури.

 

Дехто із мистецтвознавців вже висловлюється про включення кримських палаців до попереднього переліку об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО...

Массандра

Лівадійський, Алупкинський, Дюльбер, Юсупівський, Харакс, Ластівчине гніздо, палац на мисі Плака – ці прекрасні споруди є об’єктами паломництва десятків тисяч туристів. До цього ж переліку сміливо можна віднести й палац у Массандрі. На жаль до 1992 року в палаці розміщувалась державна дача із назвою «Сталінська» (назва говорить сама за себе) й він був закритим, для туристів. Але зараз палац відкритий: тут працює музей.

Будівництво палацу у Массандрі розпочав князь Семен Воронцов, син генерал-губернатора Новоросійського краю. У 1881 році серед густого парку з’явився казковий замок, зведений у стилі французького Відродження. Проектував споруду архітектор Етьєн Бушар, за задумом якого палац мав виглядати романтично на тлі сірих скель та зелені парку. Первісна будівля мала дві круглі башти із гостроверхими дахами, мансарди та напівкруглі сходи. Але палац не добудували – завадили цьому смерті спочатку архітектора, а потім і замовника будівлі.

Таким палац залишився після смерті Бушара та Воронцова (кінець ХІХ ст.)

Массандра

Массандра

Массандра

Массандра

Массандра

Массандра

У 1889 році недобудований палац придбало Удільне відомство. Новим власником став імператор Олександр ІІІ. Для закінчення будівництва запросили петербурзького архітектора Максиміліана Месмахера. Той чудово справився із своєю задачею, додавши палацу романтичності та виразності. Початково сірі стіни були вкриті жовтими кахлями й будівля стала практично такою як зараз.

Палац у Массандрі повинен був служити виключно для відпочинку царської родини, тому тут не було великих кімнат для прийомів та балів. Але у 1894 році Олександр ІІІ помер, а новий власник – імператор Микола ІІ, не захотів мати резиденцію у Массандрі. Тому, фактично із кінця 19 століття, палац у Массандрі стояв пусткою. Звичайно, тут не спостерігалося жодного занепаду, адже за будівлями та парком постійно доглядали, але законні власники практично не бували у палаці (особливо, після будівництва резиденції у Лівадії).

Массандра

Массандра

Підпірна стіна

Массандра

Массандра

Массандра

Массандра

Скульптури

Массандра

Царські гараж та автомайстерня

Олександр ІІІ, названий сучасниками Миротворцем, отримавши травму спини в катастрофі потягу під Борками (у 1888 році порятунок царської родини називали справжнім дивом), планував проводити багато часу в Массандрі. Його богатирське здоров’я (імператор мав зріст 193 см й відзначався великою силою) дало сильний крен після того, як деякий час імператор тримав на власних плечах дах вагону потягу. Із кожним роком царю ставало все гірше й він не дожив до закінчення будівництва. Тому палац так і не мав повноцінного господаря до націоналізації його більшовиками. Ті, у 1929 році, зробили тут туберкульозний санаторій (ну а який же ще) із кричущою назвою «Пролетарське здоров’я». Із 1945 до 1948 року в палаці розміщувався корпус інституту виноградарства та виноробства «Магарач». Ну а із 1948 року тут була державна дача.

От ніби і все. Хоча ні. Варто ще згадати про прекрасний навколишній парк із двома величезними секвоями, про автомобільний гараж із майстернею, яка мала обслуговувати царський автопарк, про казкову підпірну стіну (яка мені нагадала архітектуру південно-східної Азії) та чудернацькі скульптури, які оточують палац. Та й ще багато чого тут є, але краще вам це побачити на власні очі. Ну зовсім не пожалкуєте.

 

Текст та фото Романа Маленкова, УН


20.05.2013 639 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

567
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3137
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21257
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2067
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1569 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2437

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

327

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

238

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

826

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2236
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

253
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

525
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1074
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

241
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

855
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

820
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

741
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8303
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

385
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1089 5
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2246 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

946