Маршрут на гору Кострич

 

 

Мандруємо Карпатами: Маршрут на гору Кострич

 

Опис більшості карпатських гір супроводжує фраза “звідси відкривається чудовий краєвид”. І це справедливо, бо де в ви не пішли, скрізь можна знайти джерело натхнення і зробити кілька напрочуд вдалих знімків. Проте випадок гори Кострича та однойменного хребта винятковий.

 

Для бувалого туриста, якого не проймеш типовим краєвидом горбів, що хвилями котяться за горизонт, заступаючи один одного, тут — райське місце. На Костричу варто йти, аби на повну оцінити велич Чорногори, що стоїть зовсім поруч — на відстані одного глибокого спуску і одного крутого підйому. Аби зрозуміти, що насправді означає висота у дві тисячі метрів, приходьте сюди. Перед тобою гора і над нею висить хмара. А коли вітер її прижене до тебе вже здається, що вона десь поза простором, хоча точно тільки що бачив, як вона чіпляла схил сусіднього хребта.

 

Кострич — хребет, паралельний Чорногорі. Якщо йти ним всім, то спочатку поруч вас буде сама королева Українських Карпат гора Говерла. Але навіть більше за неї вас може вразити вид на гору Ребра та Шпиці. Такого стрімкого набору висоти, як під Ребрами, в Карпатах піди пошукай, та й рельєф у цієї гори справді неповторний.

 

Таким чином, за хорошої погоди, вам випаде прекрасна нагода побачити ледь не весь Чорногірський хребет — хіба тільки віддалену вершину Петросу заступить Говерла і у всій красі цього стрімкого красеня розгледіти не вийде.

 

А ще Кострича — це рай для грибника. Грибів у тутешньому лісі — море! Тільки встигай збирати наввипередки з місцевими грибниками. Врожайний час — кінець вересня та початок жовтня, коли грибів стільки, що у повітрі висить стійкий густий запах грибів і ти його вдихаєш разом з лісовою прохолодою. Зійти зі стежки і знайти свого білого гриба не спробує хіба що лінивий!

 

Мандруємо Карпатами: Маршрут на гору Кострич

 

Йдете у похід влітку? Теж запасайтесь додатковим часом: ягід на Костричі ще більше, ніж грибів! Смачнезні чорниці, після яких всі руки немов чорнилом перемазані ростуть прямо на стежці — йдеш собі вгору, нахиляєшся, зриваєш кілька стиглих ягід і прямуєш далі.

 

І це ще далеко не все. Кострича — це казковий ліс. Такий тихий, що чути кожен крок. Порослі мохом камені, стовбури столітніх дерев, височенна хвоя, вузли коріння перетинають стежки. На згадку з такого лісу можна привезти не тільки фото, насичені всіма відтінками зеленого, але і знімок відбитку чиєїсь хижої лапи. Тут ходять ведмеді, але людям не шкодять — особисто зустріти клишоногого на Костричі велика-превелика рідкість. Частіше помічають або кігтясті сліди у вогкому ґрунті або мітки-подряпини на деревах.

 

Літо на Костричі, окрім грибів та ягід, пахне полонинським сиром. Тут чимало місця для випасу худоби, чим активно користуються місцеві гуцули. Колиб по хребту декілька, і до кожної можна завітати по смаколики — бринзу, будз. вурду, свіже молоко чи сиворотку. Любите сиро-молочні вироби? Запасайтесь тарою та коштами — вам можуть просто так дати спробувати сиру чи молока, і кусень “на пробу” зазвичай буде щедрим, проте задарма вас не годуватимуть. Враховуйте: варка сиру — величезна праця, зазвичай з 10 літрів свіжого молока виходить всього кілограм сиру. Тож будь-яка заявлена ціна виправдана.

 

Мандруємо Карпатами: Маршрут на гору Кострич

 

Чому хребет отримав таку назву достеменно невідомо, проте один з варіантів походження — від назви червонокнижної рослини, яка зустрічалась на схилах Костричі, костриці скельної. Можливо вам спершу і важко буде розпізнати у колоску на тонкому стеблі заповідну рослину, проте знайте: росте така тільки на високогір’ях, надає перевагу висотам від 1400 до 1800 метрів н.р.м. і зустрічається, окрім Костричі, на Чорногорі (найбільше на горі Петрос), а також у Мармароському масиві (на Петросі Мармароському та горі Нєнєска), локально кострицю ще можна зустріти у Східних Бескидах (гори Стій і Стінка).



Корисні поради

Починати підйом на Костричі зручно з Кривопільського перевалу: так вам не доведеться у перший день йти “в лоб” і шлях до вершини можна перетворити у приємну лісову прогулянку. Висота перевалу — 970 метрів н.р.м. і потрапити на нього теж нескладно, адже тут проходить основна дорога між Ворохтою та Верховиною, автобуси якою курсують щопівгодини в обох напрямках. Тож вам залишається тільки попросити водія зупинитись на перевалі, а далі справа за малим.



Складним може видатись тільки перша частина походу — підйом на хребет, але і його ви вже спростили, як могли, почавши сходження з висоти у майже 1000 метрів н.р.м., лишається небагато — взяти висоту у 1500 метрів.



Йти на Кострич можна і з села Ільці, проте так губиться перевага у старті з пристойної висоти — з Ільців доведеться брати +150 метрів по вертикалі, та й крюк робити, аби зайти на найвищу точку хребта.



Зате з Ільців найкраще виїжджати після походу. Або, принаймні рухатись у сторону цього села після спуску з хребта. Спускатись, до речі, рекомендуємо до села Красник — туди попри гуцульські колиби веде добре вкатана УАЗами ґрунтова дорога. До речі підійматись з Красника на хребет радимо спершу обравши правильну стежину. Є два варіанти: йти серпантином “в лоб”, але такий підйом навіть з витривалого туриста вип’є всі соки ще до середини дороги. Тут достатньо стрімко. Друга ж стежка, що починається за лісопильнею, веде лісом до гори Хедя — цей варіант виглядає більш привабливо.



Після спуску у Красник пішки пройдіться до Ільців — там справді недалеко, і автобус до Верховини можна спіймати, і попутку до траси, на якій вибір транспорту стане трохи ширшим.



Костричі — похід в кращому випадку на два дні з однією ночівлею, хоча подібні краєвиди, звісно, можуть примусити туристів затриматись тут надовше. Хочете більш різноманітного походу? Можна ті самі три похідні дні перетворити на 32 км пригод: скажімо, вирушити з Вороненка на гору Під-Бескиди, звідти через полонину Лаб’єска піти на Кукул і через полонину Веснарку зійти на Костричу. Далі — на вибір: пройтись всім хребтом і спуститись у Красник чи Бистрець, або ще трохи помилуватись Чорногорою і подадись у сусіднє з Кривопіллям село Стаїще.

 


У будь-якому варіанті будуть і дороговкази, і сама дорога, добре втоптана туристами.

 

Мандруємо Карпатами: Маршрут на гору Кострич

Як дістатись:

Ваша ключова задача — доїхати до Кривопільського перевалу. Зробити це можна, сівши на маршрутку, що курсує у напрямку Ворохта-Верховина. Далі, зважаючи на час прибуття у точку висадки, або заночуйте, від перевалу дійшовши лісу, або вже на хребті — скажімо, у колибах. Води на хребті вистачає, так само як і місць під намети, тож вибір у вас є.

Якщо обирати місце для спуску, то простіше вибиратись у сторону Красника — там, у ймовірному випадку відсутності громадського транспорту, можна або пішки пройтись до Ільців чи траси на Верховину, або спробувати винайняти авто у тому ж напрямку ба й взагалі перевізника до вашого додому.

Розташування
Кострич
Координати GPS: 48.1731549, 24.646024699999998

 

Карпати.ua


12.05.2017 4027 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2078
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

971
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

971
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2101
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3574
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2498 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

806

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

706

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

669

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

678
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10338
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1182
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5281
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1009
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2812
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1179
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

401
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

229 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

712
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

611
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

658