Маршрут вихідного дня: Грязьовий вулкан та музей підпільної церкви у Старуні

40 кілометрів від Івано-Франківська, у Богородчанському районі, знаходиться село Старуня. Тут можна побачити не тільки грязьовий вулкан, а й льодовиковий парк та музей Блаженного священномученика Симеона Лукача та підпільної УГКЦ.

Тож якщо ви не хочете їхати далеко від міста, а вдома не сидиться, то цей маршрут саме для вас.

Дорогою також варто зупинитись біля цікавих велетенських скульптур – сімейство мамонтів встановили цього літа, на в’їзді до села Підгір’я, пишуть Бліц-Інфо.

Історія села

На території села Старуня знайдено 17 давніх людських поселень VII—V тисячоліть до нашої ери, фрагменти кераміки та кам’яні вироби. На думку вчених, саме наявність сировини для виготовлення знарядь праці, сприятливий клімат, водні ресурси, багата фауна і рослинність привабили давню людину в цю місцевість.

Перша письмова згадка про село походить з грамоти 1378 року, коли князь опольський Володислав подарував село за вірну службу Некрі. За однією з версій істориків, саме у Старуні опришки Олекси Довбуша заховали скарби, здобуті у Богородчанському замку.

Що подивитись

В Старуні діє унікальний грязьовий вулкан. Науковці мають декілька точок зору на причини виникнення цього геологічного дива. За однією з них, вулкан утворився на так званій антиклінальній складці, тобто, випуклій структурі, яка має кілька розломів земної кори. Через фізико-хімічні процеси на глибині 600—1000 метрів і відбуваються виверження грязей, мінеральної води, розсолів. Тут також утворюються сполуки свинцю, цинку, є прояви новітньої тектоніки, молодих рухів земної кори. За перших сім років ця територія піднялася на один метр.

За іншою версією – своїм виникненням вулкан зобов’язаний насамперед людям. А все через те, що понад століття тому тут почали розробляти нафтові та озокеритні родовища. Ґрунтові води, насичені киснем, тепер проникають углиб землі на тисячу метрів, викликають окислення нафти, що й дає той приплив теплової енергії, яка живить вулкан.

Попри те, що землю у цьому місці почали розкопувати досить давно, вулкан прокинувся не одразу. Для цього йому потрібен був поштовх. Він і трапився 1977 року, під час землетрусу у Румунії.

Тоді на конусоподібному пагорбі діаметром близько 50 метрів з’явилися перші кратери, з яких вихлюпувалися рідина, грязі та газ. Відтоді багнюка у кратері не перестає булькати, а сам він жваво реагує на будь-яку сейсмічну активність, навіть дуже віддалену.

Відтоді вулкан «дихає» через десятки менш активних міні-кратерів і зараз у рельєфі нагадує невелику калабаньку.

Сьогодні вулкан має вісім кратерів і 12 непостійних мікрократерів, які виділяють газ, воду, глинисту пульпу, інколи нафту або її складники.

Також біля вулкана на місці озокеритової шахти можна побачити постійно палаючий «газовий фонтан».

А зовсім нещодавно у Старуні відкрили «Парк льодовикового періоду». Тут висадили топіарі у вигляді тварин. На полі біля вулкана оселились великий та маленький мамонти, носоріг, олень та первісна людина. Вже через рік їх тут буде ціле стадо.

Минулого року у Старуні також відкрили музей Блаженного священномученика Симеона Лукача та підпільної УГКЦ.

У музеї зберігаються предмети побуту, одягу, духовна друкована та рукописна тогочасна література, елементи вишивки, священничний одяг, ризи, богослужбовий посуд, тогочасні фото, образи та ікони. Все це і багато іншого зможуть побачити відвідувачі, а також більш детально познайомитися з особою блаженного Симеона Лукача.

Як доїхати:

Дістатися до Старуні можна декількома способами.

Можна їхати власним авто – по трасі Н-09. Дорога займе близько години. Варто врахувати, що звертаючи з траси у село дорога буде не надто доброю.

Автобус з Івано-Франківська у Богородчанському напрямку курсує від автостанції №3. Він відправляється о 9:57, 13:57 та 18:10. Також добратись до села можна і з пересадкою у Богородчанах.


15.11.2019 5834
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1148
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2843
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

997
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1064
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1067 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3153 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

926

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

798

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1102
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

170
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2363
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1162
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

465
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15084
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7396
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

828
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

392
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

302
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

388
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

674
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1123