40 кілометрів від Івано-Франківська, у Богородчанському районі, знаходиться село Старуня. Тут можна побачити не тільки грязьовий вулкан, а й льодовиковий парк та музей Блаженного священномученика Симеона Лукача та підпільної УГКЦ.
Тож якщо ви не хочете їхати далеко від міста, а вдома не сидиться, то цей маршрут саме для вас.
Дорогою також варто зупинитись біля цікавих велетенських скульптур – сімейство мамонтів встановили цього літа, на в’їзді до села Підгір’я, пишуть Бліц-Інфо.
Історія села
На території села Старуня знайдено 17 давніх людських поселень VII—V тисячоліть до нашої ери, фрагменти кераміки та кам’яні вироби. На думку вчених, саме наявність сировини для виготовлення знарядь праці, сприятливий клімат, водні ресурси, багата фауна і рослинність привабили давню людину в цю місцевість.
Перша письмова згадка про село походить з грамоти 1378 року, коли князь опольський Володислав подарував село за вірну службу Некрі. За однією з версій істориків, саме у Старуні опришки Олекси Довбуша заховали скарби, здобуті у Богородчанському замку.
Що подивитись
В Старуні діє унікальний грязьовий вулкан. Науковці мають декілька точок зору на причини виникнення цього геологічного дива. За однією з них, вулкан утворився на так званій антиклінальній складці, тобто, випуклій структурі, яка має кілька розломів земної кори. Через фізико-хімічні процеси на глибині 600—1000 метрів і відбуваються виверження грязей, мінеральної води, розсолів. Тут також утворюються сполуки свинцю, цинку, є прояви новітньої тектоніки, молодих рухів земної кори. За перших сім років ця територія піднялася на один метр.
За іншою версією – своїм виникненням вулкан зобов’язаний насамперед людям. А все через те, що понад століття тому тут почали розробляти нафтові та озокеритні родовища. Ґрунтові води, насичені киснем, тепер проникають углиб землі на тисячу метрів, викликають окислення нафти, що й дає той приплив теплової енергії, яка живить вулкан.
Попри те, що землю у цьому місці почали розкопувати досить давно, вулкан прокинувся не одразу. Для цього йому потрібен був поштовх. Він і трапився 1977 року, під час землетрусу у Румунії.
Тоді на конусоподібному пагорбі діаметром близько 50 метрів з’явилися перші кратери, з яких вихлюпувалися рідина, грязі та газ. Відтоді багнюка у кратері не перестає булькати, а сам він жваво реагує на будь-яку сейсмічну активність, навіть дуже віддалену.
Відтоді вулкан «дихає» через десятки менш активних міні-кратерів і зараз у рельєфі нагадує невелику калабаньку.
Сьогодні вулкан має вісім кратерів і 12 непостійних мікрократерів, які виділяють газ, воду, глинисту пульпу, інколи нафту або її складники.
Також біля вулкана на місці озокеритової шахти можна побачити постійно палаючий «газовий фонтан».
А зовсім нещодавно у Старуні відкрили «Парк льодовикового періоду». Тут висадили топіарі у вигляді тварин. На полі біля вулкана оселились великий та маленький мамонти, носоріг, олень та первісна людина. Вже через рік їх тут буде ціле стадо.
Минулого року у Старуні також відкрили музей Блаженного священномученика Симеона Лукача та підпільної УГКЦ.
У музеї зберігаються предмети побуту, одягу, духовна друкована та рукописна тогочасна література, елементи вишивки, священничний одяг, ризи, богослужбовий посуд, тогочасні фото, образи та ікони. Все це і багато іншого зможуть побачити відвідувачі, а також більш детально познайомитися з особою блаженного Симеона Лукача.
Як доїхати:
Дістатися до Старуні можна декількома способами.
Можна їхати власним авто – по трасі Н-09. Дорога займе близько години. Варто врахувати, що звертаючи з траси у село дорога буде не надто доброю.
Автобус з Івано-Франківська у Богородчанському напрямку курсує від автостанції №3. Він відправляється о 9:57, 13:57 та 18:10. Також добратись до села можна і з пересадкою у Богородчанах.