Маршрут вихідного дня: Грязьовий вулкан та музей підпільної церкви у Старуні

40 кілометрів від Івано-Франківська, у Богородчанському районі, знаходиться село Старуня. Тут можна побачити не тільки грязьовий вулкан, а й льодовиковий парк та музей Блаженного священномученика Симеона Лукача та підпільної УГКЦ.

Тож якщо ви не хочете їхати далеко від міста, а вдома не сидиться, то цей маршрут саме для вас.

Дорогою також варто зупинитись біля цікавих велетенських скульптур – сімейство мамонтів встановили цього літа, на в’їзді до села Підгір’я, пишуть Бліц-Інфо.

Історія села

На території села Старуня знайдено 17 давніх людських поселень VII—V тисячоліть до нашої ери, фрагменти кераміки та кам’яні вироби. На думку вчених, саме наявність сировини для виготовлення знарядь праці, сприятливий клімат, водні ресурси, багата фауна і рослинність привабили давню людину в цю місцевість.

Перша письмова згадка про село походить з грамоти 1378 року, коли князь опольський Володислав подарував село за вірну службу Некрі. За однією з версій істориків, саме у Старуні опришки Олекси Довбуша заховали скарби, здобуті у Богородчанському замку.

Що подивитись

В Старуні діє унікальний грязьовий вулкан. Науковці мають декілька точок зору на причини виникнення цього геологічного дива. За однією з них, вулкан утворився на так званій антиклінальній складці, тобто, випуклій структурі, яка має кілька розломів земної кори. Через фізико-хімічні процеси на глибині 600—1000 метрів і відбуваються виверження грязей, мінеральної води, розсолів. Тут також утворюються сполуки свинцю, цинку, є прояви новітньої тектоніки, молодих рухів земної кори. За перших сім років ця територія піднялася на один метр.

За іншою версією – своїм виникненням вулкан зобов’язаний насамперед людям. А все через те, що понад століття тому тут почали розробляти нафтові та озокеритні родовища. Ґрунтові води, насичені киснем, тепер проникають углиб землі на тисячу метрів, викликають окислення нафти, що й дає той приплив теплової енергії, яка живить вулкан.

Попри те, що землю у цьому місці почали розкопувати досить давно, вулкан прокинувся не одразу. Для цього йому потрібен був поштовх. Він і трапився 1977 року, під час землетрусу у Румунії.

Тоді на конусоподібному пагорбі діаметром близько 50 метрів з’явилися перші кратери, з яких вихлюпувалися рідина, грязі та газ. Відтоді багнюка у кратері не перестає булькати, а сам він жваво реагує на будь-яку сейсмічну активність, навіть дуже віддалену.

Відтоді вулкан «дихає» через десятки менш активних міні-кратерів і зараз у рельєфі нагадує невелику калабаньку.

Сьогодні вулкан має вісім кратерів і 12 непостійних мікрократерів, які виділяють газ, воду, глинисту пульпу, інколи нафту або її складники.

Також біля вулкана на місці озокеритової шахти можна побачити постійно палаючий «газовий фонтан».

А зовсім нещодавно у Старуні відкрили «Парк льодовикового періоду». Тут висадили топіарі у вигляді тварин. На полі біля вулкана оселились великий та маленький мамонти, носоріг, олень та первісна людина. Вже через рік їх тут буде ціле стадо.

Минулого року у Старуні також відкрили музей Блаженного священномученика Симеона Лукача та підпільної УГКЦ.

У музеї зберігаються предмети побуту, одягу, духовна друкована та рукописна тогочасна література, елементи вишивки, священничний одяг, ризи, богослужбовий посуд, тогочасні фото, образи та ікони. Все це і багато іншого зможуть побачити відвідувачі, а також більш детально познайомитися з особою блаженного Симеона Лукача.

Як доїхати:

Дістатися до Старуні можна декількома способами.

Можна їхати власним авто – по трасі Н-09. Дорога займе близько години. Варто врахувати, що звертаючи з траси у село дорога буде не надто доброю.

Автобус з Івано-Франківська у Богородчанському напрямку курсує від автостанції №3. Він відправляється о 9:57, 13:57 та 18:10. Також добратись до села можна і з пересадкою у Богородчанах.


15.11.2019 4611
Коментарі ()

26.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

221
16.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

5581 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2317 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1737
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2226
05.04.2023
Тетяна Дармограй

Востаннє воєнний стан та мобілізацію продовжили щонайменше до 20 травня 2023 року. Внаслідок цього військовозобов'язаним чоловікам заборонено виїжджати за кордон, та є винятки.

4148

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

304

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

358

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

434

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

820
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

177
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

305
17.05.2023

Коза все одно недооцінена тварина в Україні, хоча її ефективність вища в два з половиною рази, ніж у корови. Основа – молоко. Бо м’ясних кіз на цілу Україну, мабуть, є два-три господарства, ділиться прикарпатський фермер.  

475
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

217
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

331 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

650
12.05.2023

Віра, молитва, Слово Боже, одновірці та добрі приятелі – ті ліки, які дійсно допомагають.

937
27.05.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5488
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

223
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

245
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

357
16.05.2023

Повідомлено про підозру голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільникові – адвокату у справі щодо отримання хабаря.  

538