Маленьких українців уже слід рятувати від цифрової недоумкуватості

 

Надмірна віртуалізація дитячого життя загрожує вадами розумового розвитку.

Науковці вважають, що настає час діагностувати нову хворобу – цифрову недоумкуватість. У групі ризику перебувають діти, які не можуть обходитися без різноманітних електронних пристроїв, повідомляє ТСН.

У США та Південній Кореї вже відкривають курси боротьби з ґаджето-залежністю. Для найменших. У російському Санкт-Петербурзі нещодавно провели психологічний експеримент. Підліткам запропонували провести день без мобільних телефонів, планшетів, комп'ютерів, плеєрів та телевізорів. 8 годин витримало лише 3 учасників із 67. Такий результат вразив фахівців та налякав батьків. Більшість дітей просто не знала, чим себе зайняти у реальному житті.

Підлітки переживали справжні напади паніки: нудоту, запаморочення, підвищений тиск. І що характерно: симптоми зникли, щойно діти припиняли експеримент і заходили в інтернет. Відтак науковці у світі вже виокремили важливий симптом: якщо зайшов у мережу на 5 хвилин і не помітив, як минуло 2 години – варто звертатися по фахову допомогу. Це – нездорова залежність. Особливою проблемою є такий потяг до віртуального світу в дитячому віці. Сучасні малюки на "ти" з комп'ютерами та смартфонами, ще навіть не вміючи писати та читати. Фото- та відео редактори, музичні бібліотеки, соціальні мережі – усе це діти схоплюють миттєво, ще й батьків навчають.

Однак експерти не радять дорослим радіти таким успіхам їхніх нащадків. Бо діти, які життя не уявляють без електронних девайсів, ризикують власним здоров'ям. Науковці вважають, що покладаючись на пам'ять, вбудовану в ґаджети, молоді люди псують власну. Півкуля мозку, яка відповідає за концентрацію та пам'ять, залишається недорозвиненою. І це може призвести до раннього недоумства. Калейдоскоп фрагментів інформації, жодної потреби запам'ятовувати – у результаті мозок, який саме розвивається, отримує хибний напрямок цього розвитку. У дітей виникають проблеми з читанням і письмом, вони не вміють слухати та розуміти співбесідника. Не можуть навіть грамотно сформулювати питання та зрозуміти відповідь у живій, не віртуальній розмові.

Директор престижного столичного ліцею вже давно помітив правило: з базовими знаннями у сучасних дітей – великі проблеми. Плюс вони не вміють спілкуватися. Під час останнього зовнішнього тестування 70% не змогли написати твір на тему "Лист другу". Чи слід це вважати хворобою та виписувати для її лікування пігулки – в Україні поки що говорити не беруться. А от деякі батьки рецепт повноцінного гармонійного розвитку дітей уже знають. "Попри те, що в нашій родини дуже відкрита політика щодо ґаджетів, але ми, і я, і чоловік, пильно слідкуємо, щоб у житті було місце і для цифрових технологій, і звичайних футболу, бадмінтону, велосипедних прогулянок, після котрих ми приходимо мертві", - кажуть такі дорослі.

Думку про те, що проблема полягає не в електронних пристроях, а часі, який їм присвячується, та вмінні знайти альтернативу – близька й українським психологам. У вигаданий світ, кажуть вони, люди втікають від реальних проблем. Наприклад, дитина може відчувати образу або антипатію до когось із батьків. Або мама чи батько просто не вміють організувати спільний час так, аби дітям було цікаво – і ті ховаються від нудьги за смартфонами, планшетами чи іншими пристроями. Відсутність у дорослих часу на дітей та банальне невміння знаходити з ними спільну мову – це психологи вважають значно більшою драмою, ніж наслідки у вигляді "цифрової недоумкуватості".

Бо той факт, що підлітки не запам'ятовують номери мобільних телефонів і не множать у стовпчик, як колись їхні батьки, ні про що не свідчить. Зрештою, кажуть психологи, на мамонтів люди теж уже давно не полюють – і незле при цьому почуваються.


29.06.2013 638 0
Коментарі (0)

09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

543
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

1932
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33322
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2215
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2953
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

5005 9

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

327

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1096

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

701

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

918
09.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

195
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

502
02.01.2025

Уряд розподілив між бюджетами громад субвенцію 2,83 млрд грн на харчування учнів початкових класів у 2025 році.  

581 1
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1057
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

900
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

992
01.01.2025

Такі відвідини однієї парафіяльної сім’ї перед спільним подячним молінням — це традиція, яка триває вже 12 років. 

766
04.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30139 1
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

788
07.01.2025

У всіх регіонах України ситуація досить подібна і баланс довіри-недовіри — позитивний.  

3765
06.01.2025

Президент також наголосив на важливості того, аби Європа мала голос.

425
02.01.2025

Європейський Союз готовий до припинення транзиту російського газу через Україну з першого січня.  

460