Максим Поляков погодився продати Firefly Aerospace на вимоги уряду США

Сполучені Штати запропонували Максу Полякову продати свої акції Firefly Aerospace

Згідно з інформацією, наданою пресслужбою компанії українського бізнесмена Noosphere Venture Partners LP, він збирається виставити на продаж власну частку в аерокосмічному стартапі Firefly Aerospace з залученням інвестиційного банку. Таке рішення стало наслідком побоювання підрозділу уряду Сполучених Штатів, що опікується іноземними інвестиціями (CFIUS).

Через те, що приблизно 50% акцій космічної компанії є власністю інвестора та філантропа з України, а наразі англійського громадянина Макса Полякова, Firefly Aerospace підлягає особливому контролю влади США.

Кроки Максима Полякова до українсько-американської співпраці у сфері космосу

Максим Поляков, Firefly Aerospace та венчурний фонд Noosphere понад п'ять років налагоджують співпрацю з американськими регуляторами. Протягом цього часу космічна компанія уродженця України та громадянина Великобританії, увійшла в численні дослідницькі проєкти США, отримала контракти від Національного космічної агенції, військово-повітряних сил та інших урядових організацій Сполучених Штатів. Більш того, Firefly Aerospace отримала можливість на правах довгострокової оренди користуватись пусковим майданчиком 2W на космодромі військової бази Ванденберг.

Компанія зазначає, що ці контракти та партнерства супроводжувались неодноразовими ретельними перевірками як самого підприємця, так і його бізнесу, які ніколи не виявляли проблеми щодо безпеки. Noosphere Ventures та її голова Макс Поляков пішли назустріч уряду, аби гарантувати дотримання всіх умов, висунутих для захисту національних інтересів країни.

Так, восени 2020 року на добровільних засадах було проведено реструктуризацію Firefly, аби серед її директорів не були присутні представники української компанії. Також з того часу Noosphere Ventures має право отримувати лише фінансову інформацію щодо космічного бізнесу — звичайні дані для акціонерів.

Окрім того, в Раду директорів аерокосмічної компанії ввійшли шановані американці — екс-секретар військово-повітряних сил Сполучених Штатів Дебора Лі Джеймс, та Роберт Карділло екс-директор Національної агенції георозвідки.

В чому полягає питання уряду США?

Згідно з інформацією Bloomberg, американські урядовці та представники аерокосмічного сектору економіки побоюються, що може статись витік цінних технологій до України чи інших держав, що займаються розробкою ракетних програм. А діяльність Firefly, розташованої в Техасі, спрямована саме на те, аби конструювати ракети-носії та космічні апарати, що будуть брати участь в комерційних запусках малих та середніх корисних навантажень.

Українському венчурному фонду та Максу Полякову зрозуміло, що Комітет з іноземних інвестицій Сполучених Штатів вживає обмежуючі заходи на тлі загострення російсько-українських відносин. Тому Noosphere Ventures намагається якомога повніше й ефективніше вдовольнити побажання урядового відомства.

Чим займається Firefly Aerospace Макса Полякова

Збанкрутіла свого часу американська компанія, яку придбав та відновив запорожець Максим Валерійович Поляков, сьогодні виготовляє космічні апарати для надання широкого кола послуг. Ракети-носії Firefly, що виготовляються з використанням кращих технологій, власної виробничої інфраструктури та доступних пускових можливостей, мають особливість. Ці рішення надають можливість надсилати на низьку навколоземну орбіту до 10 тонн корисного вантажу з найнижчою вартістю за транспортування 1 кілограму в класі легких ракет. У вересні відбувся перший старт ракети Alpha, який виявив деякі недоліки конструкції, які потребують опрацювання. Після нього вже плануються наступні запуски.

Але Firefly розробляє не лише ракети. Такі космічні апарати, як Space Utility Vehicle та місячний посадковий модуль Blue Ghost, роблять компанію повноцінним джерелом техніки для місій, що прямують на поверхню Місяця і далі у відкритий космос.

Контракт Firefly зі SpaceX та NASA

В травні 2021 року Firefly Aerospace уклала контракт з компанією Ілона Маска на запуск свого місячного посадкового модуля Blue Ghost. У 2023 році на додаток до комерційних вантажів лендер буде транспортувати 10 корисних навантажень для місії NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS) на замовлення 19D.

За словами старшого віцепрезидента Firefly, компанія радіє можливості керувати космічним кораблем Blue Ghost, що доставить інструменти для демонстрації технологій в рамках наукових програм NASA, на високонадійній Falcon 9. Ракета-носій SpaceX дозволяє здійснити транзит до Місяця з використанням мінімальних ресурсів Blue Ghost, а це своєю чергою дозволить посадковому модулю доправити на поверхню Місяця понад 150 кг корисного навантаження.

Том Маркусік, генеральний директор американсько-української компанії, також прокоментував, що Firefly рада використати продуктивність і надійність Falcon 9 для транспортування Blue Ghost на першому етапі своєї подорожі на Місяць.

Але це співробітництво є цінним і для іншої сторони. Віце-президент SpaceX Том Очинеро відмітив користь місії Blue Ghost для підтримки наукових досліджень Місяця і сприяння постійної присутності на Місяці в рамках програми Artemis. «Для нас велика честь, що компанія Firefly обрала Falcon 9 для запуску», — сказав він.

Blue Ghost, названий так на честь рідкісного світлячка Phausis reticulata, здійснить прилуніння в зоні Mare Crisium. Після цього він керуватиме корисними навантаженнями під час транзиту по місячній орбіті та поверхні супутника Землі протягом повної місячної доби — приблизно 14 земних діб.

Завдання CLPS 19D було отримане компанією від NASA ще раніше — в лютому 2021 року, і з того часу в програмі Blue Ghost спостерігається швидкий прогрес. У команди є замовлення на ключові деталі з тривалим терміном виготовлення, виробництво знаходиться на стадії реалізації. Поводяться регулярні польоти для випробування навігації на техаській ділянці Firefly, що нагадує місячний ландшафт. 

Для роботи над місячним посадковим модулем, ракетами-носіями та різними проєктами, пов'язаними з космосом, Firefly залучає як початківців, так і досвідчених професіоналів.

Час покаже, яким чином Макс Поляков продовжить брати участь в життєдіяльності Firefly Aerospace та компонувати свій портфель космічних компаній після продажу акцій цього перспективного виробника космічних апаратів.

Партнерський матеріал


31.01.2022 730
Коментарі ()

22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

598
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

830
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2407
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1795
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2080
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5685 16

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

117

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

239

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1195

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1216
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

955
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

803
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14626
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

650
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10452
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6152
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

675
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7644
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2896
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

616
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

699
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

523