Максим Поляков погодився продати Firefly Aerospace на вимоги уряду США

Сполучені Штати запропонували Максу Полякову продати свої акції Firefly Aerospace

Згідно з інформацією, наданою пресслужбою компанії українського бізнесмена Noosphere Venture Partners LP, він збирається виставити на продаж власну частку в аерокосмічному стартапі Firefly Aerospace з залученням інвестиційного банку. Таке рішення стало наслідком побоювання підрозділу уряду Сполучених Штатів, що опікується іноземними інвестиціями (CFIUS).

Через те, що приблизно 50% акцій космічної компанії є власністю інвестора та філантропа з України, а наразі англійського громадянина Макса Полякова, Firefly Aerospace підлягає особливому контролю влади США.

Кроки Максима Полякова до українсько-американської співпраці у сфері космосу

Максим Поляков, Firefly Aerospace та венчурний фонд Noosphere понад п'ять років налагоджують співпрацю з американськими регуляторами. Протягом цього часу космічна компанія уродженця України та громадянина Великобританії, увійшла в численні дослідницькі проєкти США, отримала контракти від Національного космічної агенції, військово-повітряних сил та інших урядових організацій Сполучених Штатів. Більш того, Firefly Aerospace отримала можливість на правах довгострокової оренди користуватись пусковим майданчиком 2W на космодромі військової бази Ванденберг.

Компанія зазначає, що ці контракти та партнерства супроводжувались неодноразовими ретельними перевірками як самого підприємця, так і його бізнесу, які ніколи не виявляли проблеми щодо безпеки. Noosphere Ventures та її голова Макс Поляков пішли назустріч уряду, аби гарантувати дотримання всіх умов, висунутих для захисту національних інтересів країни.

Так, восени 2020 року на добровільних засадах було проведено реструктуризацію Firefly, аби серед її директорів не були присутні представники української компанії. Також з того часу Noosphere Ventures має право отримувати лише фінансову інформацію щодо космічного бізнесу — звичайні дані для акціонерів.

Окрім того, в Раду директорів аерокосмічної компанії ввійшли шановані американці — екс-секретар військово-повітряних сил Сполучених Штатів Дебора Лі Джеймс, та Роберт Карділло екс-директор Національної агенції георозвідки.

В чому полягає питання уряду США?

Згідно з інформацією Bloomberg, американські урядовці та представники аерокосмічного сектору економіки побоюються, що може статись витік цінних технологій до України чи інших держав, що займаються розробкою ракетних програм. А діяльність Firefly, розташованої в Техасі, спрямована саме на те, аби конструювати ракети-носії та космічні апарати, що будуть брати участь в комерційних запусках малих та середніх корисних навантажень.

Українському венчурному фонду та Максу Полякову зрозуміло, що Комітет з іноземних інвестицій Сполучених Штатів вживає обмежуючі заходи на тлі загострення російсько-українських відносин. Тому Noosphere Ventures намагається якомога повніше й ефективніше вдовольнити побажання урядового відомства.

Чим займається Firefly Aerospace Макса Полякова

Збанкрутіла свого часу американська компанія, яку придбав та відновив запорожець Максим Валерійович Поляков, сьогодні виготовляє космічні апарати для надання широкого кола послуг. Ракети-носії Firefly, що виготовляються з використанням кращих технологій, власної виробничої інфраструктури та доступних пускових можливостей, мають особливість. Ці рішення надають можливість надсилати на низьку навколоземну орбіту до 10 тонн корисного вантажу з найнижчою вартістю за транспортування 1 кілограму в класі легких ракет. У вересні відбувся перший старт ракети Alpha, який виявив деякі недоліки конструкції, які потребують опрацювання. Після нього вже плануються наступні запуски.

Але Firefly розробляє не лише ракети. Такі космічні апарати, як Space Utility Vehicle та місячний посадковий модуль Blue Ghost, роблять компанію повноцінним джерелом техніки для місій, що прямують на поверхню Місяця і далі у відкритий космос.

Контракт Firefly зі SpaceX та NASA

В травні 2021 року Firefly Aerospace уклала контракт з компанією Ілона Маска на запуск свого місячного посадкового модуля Blue Ghost. У 2023 році на додаток до комерційних вантажів лендер буде транспортувати 10 корисних навантажень для місії NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS) на замовлення 19D.

За словами старшого віцепрезидента Firefly, компанія радіє можливості керувати космічним кораблем Blue Ghost, що доставить інструменти для демонстрації технологій в рамках наукових програм NASA, на високонадійній Falcon 9. Ракета-носій SpaceX дозволяє здійснити транзит до Місяця з використанням мінімальних ресурсів Blue Ghost, а це своєю чергою дозволить посадковому модулю доправити на поверхню Місяця понад 150 кг корисного навантаження.

Том Маркусік, генеральний директор американсько-української компанії, також прокоментував, що Firefly рада використати продуктивність і надійність Falcon 9 для транспортування Blue Ghost на першому етапі своєї подорожі на Місяць.

Але це співробітництво є цінним і для іншої сторони. Віце-президент SpaceX Том Очинеро відмітив користь місії Blue Ghost для підтримки наукових досліджень Місяця і сприяння постійної присутності на Місяці в рамках програми Artemis. «Для нас велика честь, що компанія Firefly обрала Falcon 9 для запуску», — сказав він.

Blue Ghost, названий так на честь рідкісного світлячка Phausis reticulata, здійснить прилуніння в зоні Mare Crisium. Після цього він керуватиме корисними навантаженнями під час транзиту по місячній орбіті та поверхні супутника Землі протягом повної місячної доби — приблизно 14 земних діб.

Завдання CLPS 19D було отримане компанією від NASA ще раніше — в лютому 2021 року, і з того часу в програмі Blue Ghost спостерігається швидкий прогрес. У команди є замовлення на ключові деталі з тривалим терміном виготовлення, виробництво знаходиться на стадії реалізації. Поводяться регулярні польоти для випробування навігації на техаській ділянці Firefly, що нагадує місячний ландшафт. 

Для роботи над місячним посадковим модулем, ракетами-носіями та різними проєктами, пов'язаними з космосом, Firefly залучає як початківців, так і досвідчених професіоналів.

Час покаже, яким чином Макс Поляков продовжить брати участь в життєдіяльності Firefly Aerospace та компонувати свій портфель космічних компаній після продажу акцій цього перспективного виробника космічних апаратів.

Партнерський матеріал


31.01.2022 813
Коментарі ()

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

503
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5182
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1426
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1308
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2568
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3957

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

346

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1181

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1022

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

943
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

259
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10634
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

335
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

601
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5653
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1423
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

294
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

202
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

573 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1007
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

877