Майже третина нафтових та газовидобувних компаній на Прикарпатті працюють "в тіні"

 

 

"Ініціатива прозорості нафтовидобувних галузей в Україні" представила річний звіт та підсумувала роботу видобувних компаній з нафти і газу на Прикарпатті.

 

Директор НДІ нафтогазової енергетики та екології, професор Івано-Франківського університету нафти й газу Максим Карпаш представив звіт Ініціативи прозорості видобувних галузей, пише Фіртка з посиланням на Курс.

 

Дані проекту, які стосуються відкритості компаній, що працюють в області, свідчать про те, що на Франківщині ліцензії на видобуток нафти, газу та газового конденсату видані на 31 родовище більш як 150 компаніям. 

 

Ідея проекту прозорості, пояснив Карпаш, - звірити дані, які компанії задекларували як такі, що заплатили до державного бюджету, із тими, які державні органи отримали. Це вже другий звіт, який оприлюднює ініціатива, - на даний час вдалося проаналізувати стан галузі за 2015 рік, і в більшості дані зійшлися. Наприкінці цього року буде підготовлений звіт за 2016 рік.

 

За його словами, у звіті за 2015 рік з ініціативи представників східних та південних областей додалася аналітика видобування металевих руд і кам’яного вугілля. Оскільки в цих бюджетоформуючих галузях теж є проблеми з прозорістю і набагато більші проблеми з екологією.

 

"В нашому регіоні, - зазначив Карпаш, - є проблеми із прозорістю у заготівлі лісу, гравію, піску, щебеню. Можливо, варто також було би внести ці галузі в звіт. Однак досі ми не мали таких письмових пропозицій", - додав учасник групи з моніторингу прозорості. 

 

 

За його словами, рівень поінформованості громадян про роботу нафтогазової галузі дуже низький, хоч це безпосередньо пов'язане не лише з бюджетними надходженнями, а й передовсім із станом довкілля.

 

"У нас рівень Почекуна – не знаємо, які процеси відбуваються, відповідно не можемо приймати рішення і впливати. З іншого боку, маємо дієвий приклад США та Норвегії. У США є відомство – аналог нашої комісії по запасах. Можеш на сайті зайти на конкретну свердловину і бачиш, хто видобуває, скільки і які платежі. Маєш інформацію і відповідно контроль. Норвегія – світовий лідер з впровадження прозорості в нафтогазовидобувній галузі. У країні створили "Фонд майбутніх поколінь" - гроші, які ввони отримують від продажу сировини, скаладають у цей прямий фонд, відтак кожен громадянин може дізнатися на сайті, скільки є коштів на поточний момент, звідки вони надійшли і від яких платників. Це найвищий рівень управління нафтогазовими ресурсами, який тільки може бути", - каже Карпаш.

 

В Україні загалом і на Прикарпатті зокрема, визнає він, на сьогодні неможливо перевірити, скільки компанії видобули сировини, скільки дає кожне родовище чи свердловина: "У нас немає інструментів такої перевірки".

 

За даними моніторингу прозорості, із 150 компаній, які мають ліцензії, близько 40 видобувачів або не працюють, або не звітують про свою діяльність. Досягення проекту прозорості, вважає Максим Карпаш, це те, що в останньому звіті вперше оприлюднили список компаній, які впродовж трьох років не відреагували на роботу ініціативи і не подали документи для участі у проекті звіту.

 

"Ми склали такий собі "чорний список" – це привід для відповідних органів поцікавитися", - наголосив він.

 

Зі звіту прозорості можемо дізнатися, скільки платежів видобувний сектор кожної області вніс в скарбничку держави. Частка Івано-Франківської області складала 3,3% в 2015 році, або 2,3 млрд. грн. Основні надходження формуються від обсягу видобутку нафти і газового конденсату. 

 

Впродовж 2014-2015 років обсяги видобутку нафти і газу на Франківщині знижувалися, у 2016 році фіксується приріст. Загалом за обсягами видобутку нафти область є третьою в Україні, і п'ятою за обсягами видобутку газу.


24.04.2017 466 0
Коментарі (0)

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

333
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

3630
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1337
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1237
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2465
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3874

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

265

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1107

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

945

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

891
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

193
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10566
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

198
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

513
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5575
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1295
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

686
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

512 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

940
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

821
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

875