Майстер з Прикарпаття створив сопілку, яка звучала на Євробаченні (ФОТО/ВІДЕО)

Прикарпатець Тарас Лошак майструє сопілки. Він виготовив інструмент для учасника гурту Gо_A, який представляв Україну на Євробаченні-2021.

Сопілкар поділився із Суспільним, чому почав майструвати цей інструмент, про свої вироби та особливості процесу їхнього створення, пише Фіртка.

Тарас Лошак за освітою юрист, проте вже 10 років виготовляє сопілки. Чоловік – майстер у поколінні. Сопілки створює й його брат.

"І прадід — музикант, і прапрадід — музикант. Прапрадіда ще кликали в Прагу керувати оркестром. Дідусь служив в СС "Галичина", теж грав там в оркестрі. Мій тато почав робити сопілки ще з 1989 року. Я весь час допомагав. Спочатку гілки носив, потім трохи різав. Матеріалом займався", — розповідає майстер.

Саме Тарас Лошак створив сопілку, яка цьогоріч звучала у фіналі Євробачення.

"Подзвонив Ігор Діденчук і попросив зробити йому сопілку, щоб вона була біла і трішки нижча, бо в нього легені розвинуті, і йому сопілка "висить", якщо налаштувати її так, як треба. Я зробив трохи нижче, відправив. Йому сподобалося", — розповідає Тарас Лошак.

Серед робіт майстра — майже 50 видів сопілок. Вони відрізняються матеріалами, звучанням, способом гри та розмірами.

Чоловік створив бойківську сопілку за зразком, якому понад 150 років, з колекції Мирослава Кушлика.

"Мирослав попросив мене зробити дублікат. Таку сопілку вже 70 років ніхто не робив. Майстрів не було, майстри забулися, а я вже розробляв", — розповідає майстер.

Виготовлення сопілки — довготривалий процес. Найбільше часу займає заготівля матеріалу. Зокрема, сушка деревини.

"Горіх — мінімум 8-10 років, грушка — мінімум 5, а там — буде видно. Є речі, які стоять і по 30 років", — каже Тарас Лошак.

Далі деревину 2 доби варять у парафіні. Вона відстоюється.

Тоді просвердлюють отвір. З цим Тарасу допомагає син Лука.

"Я свердлю отвір на верстаті. Взагалі мене музичні інструменти не дуже приваблюють. Я б, звісно, грав, але мені більше подобається гітара. Я десь рік вчуся. Але не так успішно. Мене більше цікавить розробка відеоігор. Мрію стати геймдизайнером", — розповідає Лука.

Майбутня сопілка вистоюється ще 2-3 місяці. Є такі заготовки, що стоять 2-3 роки. Далі – робота на токарному верстаті. Згодом майстер завершує оформлювати сопілку.

До слова, Луку Лошака із сопілками поєднує не тільки родинна справа. Він посів третє місце на конкурсі від Малої академії наук України. Хлопець дослідив питання та вивів оптимальний переклад на англійську слова "сопілка".

"Була транслітерація або перекладали просто як flute. Я переглянув різні онлайн-перекладачі. Reed-pipe, pen-pipe і просто pipe. Але в основному flute, pipe майже відсутній. Було оптимальніше вибрати flute, але, щоб вказати, що це українська, ми додали ukrainian flute", — розповідає хлопець.

Науковим керівником роботи стала його мама Наталія Лошак.

 


Читайте також:

Україна мала бути другою: як прикарпатці реагували на фінал Євробачення 2021


06.06.2021 1168
Коментарі ()

03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

581
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

668
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1369
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2327 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1173
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3099

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

921

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1065

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1496

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2094
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

370
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26424 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

787
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3045
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1290
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

969
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1227
02.04.2025

Оксана Білозір — не просто співачка. Вона є одним з символів української пісенної культури та берегинею української пісні, а її творчість — невід'ємною сторінкою в історії української музики.

3213
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

446
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4320
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1104
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1663