Львів. Костел Марії Сніжної (фото)

 

Багатий мешканець Риму Джованні Патрісіо не мав дітей. У своїх молитвах він просив Богоматір про дитину, обіцяючи віддати їй все своє майно. Мабуть невідома була йому українська казка про Івасика Телесика, й не знав він, що можна взяти деревинку у лісі.., але Богоматір пожаліла Джованні.

 

Вона з’явилася йому у сні й наказала збудувати храм там, де назавтра випаде сніг. Наступного ранку (5 серпня) на римському пагорбі Есквілін лежав сніг. Для міста, яке не бачить снігу навіть узимку, серед літа він був справжнім чудом. На місце події терміново виїхав Папа Ліберій. Переконавшись, що сніг справжній, Папа виліпив велику сніжку й простяг її Джовані Патрісіо:

 

«Оце тобі макет майбутнього храму. Продавай свій маєток і будуй церкву Діви Марії». Покрутив Джовані сніжку в руках: «Мабуть ця Діва Марія буде сніжною». Ось так і з’явилася в Римі базиліка Санта Марія Маджоре. Щоправда, Папі Сиксту ІІІ храм зведений із сніжного макету не сподобався і він його перебудував у 440 році. Як довідались про то львів’яни, вирішили: «Буде і у нас храм Марії Сніжної». Так і постала одна з найстаріших церков Львова.

Перші письмові згадки про львівський храм Марії Сніжної датуються 1344 роком, відповідно збудували його ще раніше. Деякі дослідники припускають, що зводився храм німецькими колоністами (тоді вони ще були католиками, а не лютеранами) і був він спочатку дерев’яним, а у 1350 році його вимурували із каменю.

У 14 столітті костьол Марії Сніжною був парафіяльним, але у 1415 році парафію перенесли до Латинської катедри, і храм став філіальним. Особисто мені важко зрозуміти тогочасні відносини в римо-католицькій церкві – Львів був немаленьким містом й у ньому могли працювати декілька парафій (а може тоді парафією вважало щось не те що зараз?).

У 14-15 століттях середмістя Львова обнесли оборонними мурами, але костьол Марії Сніжної опинився за межею муру, тому навколо храму спорудили свій мур двометрової товщини. Звичайно, храм у передмісті (а костьол Марії Сніжної після будівництва міських мурів став саме таким) не користувався значною популярністю серед міщан й почав занепадати. Декілька раз він горів (у 1623 та 1683 рр.) але відбудовувався.

Нове життя костьолу Марії Сніжної почалося у середині 18 століття. Так у 1750-51 роках його наново розписали та переоснастили, а у 1763 році він знову став парафіяльним. У тому ж 18 столітті храм дещо розширився, до нього було прибудовано будинок органіста.

У 1888-1892 роках храм знову перебудували та реставрували. Роботами керував відомий львівський архітектор Юліан Захаревич. Після закінчення реставраційних робіт костьол отримав нові розписи. Їхнім автором був художник Едвард Лєпший.

У 20 столітті влада у Львові неодноразово змінювалася. Поляки, які змінили австрійців відносилися до храму Марії Сніжної з повагою, чого не скажеш про радянську владу, яка, хоч і не зразу, але закрила костьол і ліквідувала парафію. Сталося це у 1951 році. Частину внутрішнього оздоблення було знищено, а частину передали до кількох музеїв. У приміщеннях храму влаштували склад.

У 60-х роках минулого століття було знищено скульптуру Богоматері, яка стояла перед входом. Її авторство приписують самому Пінзелю. До стін храму прикріпили розтяжки дротів трамвайної лінії, через що, пізніше, довелося робити укріплення фундаментів та стін, а також ремонт даху.

У 1988 році в храмі відкрили музей фотографії. Лише 1995-го святиню передали християнській громаді Львова. Опіку над храмом взяла на себе греко-католицька церква в особі отців-редемптористів. Храм відремонтували і нині він знову є одним із найшановніших у місті Лева.

За сім століть свого існування костьол Марії Сніжної неодноразово перебудовувався і добудовувався, на що вказує різна стилістика різних його частин. Нині це проста однонавова базиліка, вкрита двосхилим дахом (лише над абсидою дах гранчастий). Без претензій на шедевральність цей храм дивує своєю похмурою автентикою, характерною саме для Львова. Ще більший подив викликає товщина стін – 2 метри для такої, порівняно невеликої будівлі – це зовсім немало. На пагорбі, з високими сходами, цей старовинний храм, який нині називається церквою Матері Божої Неустанної Помочі, продовжує залишатися окрасою галицької столиці. Його адреса – вулиця Сніжна 2.

 

Текст та фото Романа Маленкова, УН


23.10.2013 3355 0
Коментарі (0)

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

508
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5215
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1427
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1308
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2569
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3958

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

350

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1181

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1023

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

944
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

260
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10635
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

336
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

602
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5653
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1426
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

295
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

203
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

573 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1008
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

877