Лук'янівське кладовище. Некрополь під телевежею (фото)

 

Лук'янівський цвинтар розташований недалеко від київської телевежі та Бабиного Яру. Він є Державним історико-меморіальним заповідником. Кладовищ із заповідним статусом в Україні всього три, і це багато про що говорить, тому що, наприклад, Байкове кладовище такого статусу не має.

На території Лук'янівського цвинтаря збереглося багато надгробків та скульптур, які вважаються пам'ятками історії та мистецтва України (офіційно охороняються 227 могил). Значна частина надгробків виконана відомими українськими митцями. Також на кладовищі є цікаві надмогильні каплиці, хоча їх не так вже й багато, але й саме кладовище невелике.

Одна із найвідоміших могил кладовища. Тут поховано Петра Нестерова - видатного військового льотчика та авіаконструктора. Він прославився насамперед тим, що вперше здійснив "Мертву петлю" (петля Нестерова) і став основоположником вищого пілотажу. Також першим здійснив бойовий таран, під час якого і загинув. Сталося це під час першої світової війни над містечком Жовква. Із 1951 по 1992 рр. Жовква мала назву Нестеров.

На Лук'янівському цвинтарі спочило немало відомих людей : можновладців, вчених, медиків. На особливу увагу заслуговують поховання цілої плеяди відомих українських художників. Архітектори, історики, церковні діячі, генерали, агрономи, професори та академіки, композитори, письменники та поети - кого тут тільки немає. На те воно і некрополь...

Перші поховання на території кладовища з'явились у 1871 році. Тоді тут почали ховати померлих у місцевій лікарні. Офіційне рішення про заснування цвинтаря прийняли у 1878 році, а у 1912-му тут вже було поховано понад 30 тисяч осіб.

Могила видатного терапевта та кардіолога Миколи Стражеско. Він першим у світовій практиці поставив прижиттєвий діагноз тромбозу судин серця, а також визначив що саме це є основою патології при інфаркті міокарда. Був академіком АН УРСР та АН СРСР (а таке бувало досить рідко), Героєм Соціалістичної Праці. Його ім'я носить Інститут кардіології.

Адміністративно Лук'янівський цвинтар не підпорядковувався жодному духовному відомству, а перебував у розпорядженні Міської управи. Церква тут з'явилася у 1910 році. Це був дерев'яний храм освячений на честь Святої Катерини. Його знесли у 1974 році. Зараз на території кладовища стоїть новий, але досить цікавий за архітектурою храм Святої Катерини, який освятили у 2011 році.

На території кладовища ховали людей багатьох національностей та віросповідань. Із 1878 року тут було офіційне кладовище померлих у Лук'янівській в'язниці. В радянські часи цю традицію продовжили й закопували на території кладовища закатованих НКВС в'язнів (прямо над їхніми таємними могилами пізніше здійснювали нові офіційні поховання).

Лук'янівське кладовище дало останній притулок загиблим під Крутами студентам. Сюди перенесли поховання Аскольдової могили та Покровського монастиря... Але перераховувати похованих на цьому некрополі можна дуже довго. Краще гляньте у Вікіпедію, там перелік досить повний. А я зупинюся на архітектурних цікавинках кладовища, та на могилах відомих мені людей.

Церква Великомучениці Катерини була освячена у 2011 році, але вона зовсім не схожа на новобудову. До 1974 року на кладовищі стояла дерев'яна церква цієї святої.

Каплиця над могилою київського міського голови Степана Сольського. Нині у каплиці працює храм Новомучеників та сповідників Руських.

Інформацію, про те, хто лежить у цих склепах-каплицях, я полінувався вишукувати. Хоча звичайно бачив, що на одій з них напис "Кривыхъ", але хто вони, ці Кривих - не знаю.

Могила видатного художника Миколи Пимоненка, який був академік живопису Петербурзької Академії мистецтв, Членом Паризької інтернаціональної спілки мистецтв і літератури, автором багатьох картин на сільську та міську тематику. Пимоненко був одним із засновників національної української школи реалістичного мистецтва. Найвідоміші картини художника – «Весілля в Київській губернії» (1891 р.), «Свати» (1893 р.), «Ворожіння» (1893 р.), «Біля колодязя (Парубки)» (1894 р.), «Київська квіткарка» (варіанти 1897 і 1908 рр.), «На ярмарку» (1898 р.). У селі Малютянка, де була дача живописця, діє Музей Миколи Пимоненка. Ряд творів художника зберігається у Національному художньому музеї України.

Могила відомого художника Федора Кричевського. Кричевський був  заслуженим діячем мистецтв УРСР (з 1940 р.). Також Федір Кричевський - один з засновників і перший ректор української Академії образотворчого мистецтва.

Могила відомого художника Сергія Свєтославського. Був пейзажистом та карикатуристом. Один із членів Товариства передвижників.

Могила Олександра Лурьє, відомого медика, акушера-гінеколога, багаторічного керівника кафедри акушерства і гінекології , та головного акушера-гінеколога Мінздрава УРСР. Був одним із провідних фахівців у своїй галузі медицини в СРСР.

На цьому я мабуть буду завершувати свій фотозвіт про кладовище-заповідник. Хочу зазначити, що воно вже давно не працює за призначенням, доглянуте і прибране, тому не вганяє у депресію та страшний смуток. Це щось типу парку із надгробками та каплицями. Тут навіть можна погуляти та відпочити на лавочці з газеткою.

Текст та фото Романа Маленкова


09.12.2012 2732 2
Коментарі (2)

Инга 2012.12.09, 16:17
Понаедет рагулье в Киев и давай нас просвещать! Кривых, неуважаемый журналист, это известный русский офицер. А писать статью, чтоб сообщить в ней, что вы "полинувався", не обязательно. Мало того, что вы необразованы, непрофессиональны и нелюбознательны, вы этого даже не стесняетесь. И это мы должны читать. Воистину Киев оккупирован.
Куку 2012.12.09, 17:01
Мне статья понравилась.Без претензии на что-то.Просто и понятно.Я не имею привычки гулять на кладбищах,поэтому спасибо за ознакомление.В других изданиях пишут такую жуть,путают улицы,районы,названия,на критику хамят.Автору спасибо.
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

962
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2750
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

951
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1018
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1019 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3054 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

867

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

758

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1075
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

114
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2311
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1134
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

433
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15051
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7364
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

800
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

360
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

273
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

363
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

639
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1096