Лук'янівське кладовище. Некрополь під телевежею (фото)

 

Лук'янівський цвинтар розташований недалеко від київської телевежі та Бабиного Яру. Він є Державним історико-меморіальним заповідником. Кладовищ із заповідним статусом в Україні всього три, і це багато про що говорить, тому що, наприклад, Байкове кладовище такого статусу не має.

На території Лук'янівського цвинтаря збереглося багато надгробків та скульптур, які вважаються пам'ятками історії та мистецтва України (офіційно охороняються 227 могил). Значна частина надгробків виконана відомими українськими митцями. Також на кладовищі є цікаві надмогильні каплиці, хоча їх не так вже й багато, але й саме кладовище невелике.

Одна із найвідоміших могил кладовища. Тут поховано Петра Нестерова - видатного військового льотчика та авіаконструктора. Він прославився насамперед тим, що вперше здійснив "Мертву петлю" (петля Нестерова) і став основоположником вищого пілотажу. Також першим здійснив бойовий таран, під час якого і загинув. Сталося це під час першої світової війни над містечком Жовква. Із 1951 по 1992 рр. Жовква мала назву Нестеров.

На Лук'янівському цвинтарі спочило немало відомих людей : можновладців, вчених, медиків. На особливу увагу заслуговують поховання цілої плеяди відомих українських художників. Архітектори, історики, церковні діячі, генерали, агрономи, професори та академіки, композитори, письменники та поети - кого тут тільки немає. На те воно і некрополь...

Перші поховання на території кладовища з'явились у 1871 році. Тоді тут почали ховати померлих у місцевій лікарні. Офіційне рішення про заснування цвинтаря прийняли у 1878 році, а у 1912-му тут вже було поховано понад 30 тисяч осіб.

Могила видатного терапевта та кардіолога Миколи Стражеско. Він першим у світовій практиці поставив прижиттєвий діагноз тромбозу судин серця, а також визначив що саме це є основою патології при інфаркті міокарда. Був академіком АН УРСР та АН СРСР (а таке бувало досить рідко), Героєм Соціалістичної Праці. Його ім'я носить Інститут кардіології.

Адміністративно Лук'янівський цвинтар не підпорядковувався жодному духовному відомству, а перебував у розпорядженні Міської управи. Церква тут з'явилася у 1910 році. Це був дерев'яний храм освячений на честь Святої Катерини. Його знесли у 1974 році. Зараз на території кладовища стоїть новий, але досить цікавий за архітектурою храм Святої Катерини, який освятили у 2011 році.

На території кладовища ховали людей багатьох національностей та віросповідань. Із 1878 року тут було офіційне кладовище померлих у Лук'янівській в'язниці. В радянські часи цю традицію продовжили й закопували на території кладовища закатованих НКВС в'язнів (прямо над їхніми таємними могилами пізніше здійснювали нові офіційні поховання).

Лук'янівське кладовище дало останній притулок загиблим під Крутами студентам. Сюди перенесли поховання Аскольдової могили та Покровського монастиря... Але перераховувати похованих на цьому некрополі можна дуже довго. Краще гляньте у Вікіпедію, там перелік досить повний. А я зупинюся на архітектурних цікавинках кладовища, та на могилах відомих мені людей.

Церква Великомучениці Катерини була освячена у 2011 році, але вона зовсім не схожа на новобудову. До 1974 року на кладовищі стояла дерев'яна церква цієї святої.

Каплиця над могилою київського міського голови Степана Сольського. Нині у каплиці працює храм Новомучеників та сповідників Руських.

Інформацію, про те, хто лежить у цих склепах-каплицях, я полінувався вишукувати. Хоча звичайно бачив, що на одій з них напис "Кривыхъ", але хто вони, ці Кривих - не знаю.

Могила видатного художника Миколи Пимоненка, який був академік живопису Петербурзької Академії мистецтв, Членом Паризької інтернаціональної спілки мистецтв і літератури, автором багатьох картин на сільську та міську тематику. Пимоненко був одним із засновників національної української школи реалістичного мистецтва. Найвідоміші картини художника – «Весілля в Київській губернії» (1891 р.), «Свати» (1893 р.), «Ворожіння» (1893 р.), «Біля колодязя (Парубки)» (1894 р.), «Київська квіткарка» (варіанти 1897 і 1908 рр.), «На ярмарку» (1898 р.). У селі Малютянка, де була дача живописця, діє Музей Миколи Пимоненка. Ряд творів художника зберігається у Національному художньому музеї України.

Могила відомого художника Федора Кричевського. Кричевський був  заслуженим діячем мистецтв УРСР (з 1940 р.). Також Федір Кричевський - один з засновників і перший ректор української Академії образотворчого мистецтва.

Могила відомого художника Сергія Свєтославського. Був пейзажистом та карикатуристом. Один із членів Товариства передвижників.

Могила Олександра Лурьє, відомого медика, акушера-гінеколога, багаторічного керівника кафедри акушерства і гінекології , та головного акушера-гінеколога Мінздрава УРСР. Був одним із провідних фахівців у своїй галузі медицини в СРСР.

На цьому я мабуть буду завершувати свій фотозвіт про кладовище-заповідник. Хочу зазначити, що воно вже давно не працює за призначенням, доглянуте і прибране, тому не вганяє у депресію та страшний смуток. Це щось типу парку із надгробками та каплицями. Тут навіть можна погуляти та відпочити на лавочці з газеткою.

Текст та фото Романа Маленкова


09.12.2012 2679 2
Коментарі (2)

Инга 2012.12.09, 16:17
Понаедет рагулье в Киев и давай нас просвещать! Кривых, неуважаемый журналист, это известный русский офицер. А писать статью, чтоб сообщить в ней, что вы "полинувався", не обязательно. Мало того, что вы необразованы, непрофессиональны и нелюбознательны, вы этого даже не стесняетесь. И это мы должны читать. Воистину Киев оккупирован.
Куку 2012.12.09, 17:01
Мне статья понравилась.Без претензии на что-то.Просто и понятно.Я не имею привычки гулять на кладбищах,поэтому спасибо за ознакомление.В других изданиях пишут такую жуть,путают улицы,районы,названия,на критику хамят.Автору спасибо.
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

298
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13592 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1542
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

848
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6098
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1703

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

621

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1448

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1260

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1155
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

506
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

638
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1559
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

586
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

863
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5907
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13521
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

221
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

525
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

468
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

776 2